Scena Zaułek | Grzegorz Bukała & Wały Jagiellońskie w Łomiankach

Bilety na koncert Scena Zaułek | Grzegorz Bukała & Wały Jagiellońskie w Łomiankach - 04-12-2020

Koncert Scena Zaułek | Grzegorz Bukała & Wały Jagiellońskie w Łomiankach

Grzegorz Bukała

04.12.2020 19:00

Łomianki (Mazowieckie) - Centrum Kultury


Początki Wałów Jagiellońskich (pełna nazwa: Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie”) sięgają roku 1975, kiedy to wokół dwóch liderów – Grzegorza Bukały i Rudiego Schubertha, skupiła się grupa zaprzyjaźnionych, grających, śpiewających i tworzących własne piosenki studentów Politechniki Gdańskiej. Szyld zespołu pojawił się zaś 07 listopada roku 1977 i łączy się niewątpliwie z kultowym Klubem Studentów Wybrzeża ”ŻAK”, który miał swą siedzibę w centrum Gdańska, przy ulicy Wały Jagiellońskie, i z którym zespół na początku swego istnienia często-gęsto współpracował. Jego trzon stanowili zaś wówczas: Rudi Schubert – gwiazda zespołu, Grzegorz Bukała – jego lider i szef artystyczny (ten podział ról i obowiązków ukształtował się od zarania i trwał aż do rozsypania się zespołu) Andrzej Pawlikiewicz – panista, kier. muz. i aranż. orkiestry, Michał Mołdawa – instrumentalista dęty, Michał Jaczewski – na banjo grający, Paweł Tiunin – kontrabasista, Zigniew Deinrych – konga i inne takie tam do rytmu, Wojtek Laskowski – gitarzysta oraz grający na gitarach i śpiewający własne ballady: Adam Drąg, Stanisław Wawrykiewicz i Grzegorz Marchowski.
Potem, na przestrzeni ponad 13 lat swej działalności, przez zespół przewinęło się ponad 50 muzyków i artystów tej miary, co – Wojciech, Belon, Andrzej Poniedzielski, Jerzy Filar, czy Marcin Daniec, a pośród managerów nie można zapomnieć o Jurkach – Piskorzyńskim i Switoniu oraz Adasiu Galasie. Rudi Schuberth zaś miał ponad trzyletnią przerwę w Wałowym życiorysie (1979-1982), gdy związał się artystycznie z poznańskim kabaretem „TEY”.
W roku 1978, na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie Grzegorz Bukała za autorstwo i wykonanie „Wariacji na temat skrzypka Hercowicza” otrzymał (ex aequo z Jackiem Kaczmarskim i Waldemarem Chylińskim) Grand Prix festiwalu, a Rudi Schuberth – nagrodę specjalną jury za festiwalowy przebój: „Ciebie Brak”.
No i pooszłooo!!! Nagrody na Festiwalach Opolskich: dziennikarzy (w roku 1978), Złoty Kafel „Solidarności” (1981), publiczności (1975), ponad milion sprzedanych płyt (trzy tzw. Long-Pleje, w tym dwa „złote”) listy przebojów Polskiego Radia, ponad 2 000 koncertów w kraju i poza… Aż wreszcie, w roku 1989, na skutek zwanego „zmęczenia materiału”, po ostatnim amerykańskim tournée zespołu, jego lider i szef szefów – Grzegorz Bukała zdecydował się na odejście i ORS Wały Jagiellońskie zakończyły swój żywot.
W roku 2008, po prawie 20 latach „milczenia”, Grzegorz Bukała powrócił do branży, nagrywając na żywo, z towarzyszeniem kameralnej orkiestry Marcina Partyki, w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej swą pierwszą, w pełni autorską płytę – „ Pocztówki z Macondo”. Nominowana do Fryderyków ‘2009, stała się ona początkiem jego solowej kariery. Nieco później, ale w tym samym – 2008 roku, w gdańskim Teatrze Letnim wystąpił pod szyldem Rudi Schuberth & Wały Jagiellońskie drugi z liderów „ORS WJ”. A kiedy w roku 2017 odbył się w Gdańskim Ratuszu Staromiejskim specjalny, dedykowany pamięci tragicznie zmarłego gitarzysty Wałów – Staszaka Wawrykiewicza, koncert Grzegorza Bukały & „Wałów Jagiellońskich +”, ten szyld powrócił na dobre na sceny polskiego szał-biznesu.