“Sztuka kobiecości” - spotkanie z dr Beatą Wróbel w Rybniku

Bilety na koncert “Sztuka kobiecości” - spotkanie z dr Beatą Wróbel w Rybniku - 29-05-2021

Koncert “Sztuka kobiecości” - spotkanie z dr Beatą Wróbel w Rybniku

różni wykonawcy

29.05.2021 16:30

Rybnik(Śląskie) - Dom Kultury Boguszowice DKB


Z okazji Dnia Kobiet Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach zaprasza na spotkanie ze „Sztuką Kobiecości” wg dr Beaty Wróbel, seksuolog i ginekolog, współautorki pierwszych w Polsce przełomowych badań nad zdrowiem seksualnym kobiet.

W tym dniu polecamy także wybór „Warsztatów Kobiecości”, mnogość smakowitości w Kawiarence „Z głową w Chmurach” i relaks z przepyszną kawą przy dźwiękach muzyki na żywo – “Kamil Owczarek w towarzystwie”.
W trakcie wydarzenia zapraszamy na Targowisko Natury i Rozwoju.

Gość specjalny: Dr Beata Wróbel
Doktor nauk medycznych, lekarka praktyk w zakresie ginekologii, położnictwa i seksuologii, filozofka, autorka pionierskich prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu seksuologii ginekologicznej.

Laureatka nagrody „Mężczyzna i Kobieta” połączonych Towarzystw Naukowych Urologicznego, Ginekologicznego i Seksuologicznego otrzymanej w 2013 roku za szczególny wkład w interdyscyplinarny rozwój seksuologii. Współautorka polskiej wersji Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety, opublikowanej w Journal of Sexual Medicine w 2013. Autorka rozdziału pt. „Antykoncepcja w cyklu życia kobiety” we wznowionej w 2016. książce „Sztuka Kochania” Michaliny Wisłockiej. Bohaterka wydanej w 2020. książki pt: „Sztuka kobiecości”.

“Sztuka kobiecości” to zbiór rozmów z seksuolożką i ginekolożką dr Beatą Wróbel. Dziennikarka Aneta Borowiec rozmawia z doświadczoną, a także słynącą z ciętego języka i poczucia humoru lekarką o tym wszystkim, co się na kobiecość składa.

BILETY:

  • Spotkanie z dr Beatą Wróbel: 40 zł
  • Warsztat: 30 zł - do nabycia na biletyna.pl

Organizator: Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach / Współpraca: Szałas Rozwoju

W PROGRAMIE
15:30 – 20:00 Targowisko Natury i Rozwoju
16:30 – Spotkanie z dr Beatą Wróbel – “Sztuka Kobiecości” *poprowadzi Mariola Rodzik-Ziemiańska
17:30 – Muzyka na żywo „Kamil Owczarek w towarzystwie”
18:00 – 20:00 Warsztaty Kobiecości do wyboru:
18:00 – 19:00: „Trening dna miednicy” – Agata Paryl – s.Widowiskowa lub „Głos Joni” – Mariola Rodzik-Ziemiańska – s.Kameralna.
18:00 – 20:00 „Oddech Mandali” – Elwira Zembrzuska – s.Plastyczna IIp.
19:00 – 20:00 „Taniec Intuicyjny” – Zuzanna Łapka – s.Widowiskowa lub „Gimnastyka słowiańska” – Ewa Zimoń – s.Kameralna
Organizator: Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach / Współpraca: Szałas Rozwoju i Z głową w Chmurach

Muzyka NA ŻYWO:
“Kamil Owczarek w towarzystwie” – Duet wokalno-instrumentalny. Student warszawskiej Akademii Teatralnej, muzyk, artysta pełen polotu w towarzystwie wiolonczeli. Koncert na głos i ciepłe brzmienie wiolonczeli w niecodziennych aranżacjach, często zaskakujących, nawet samego twórcę.

WARSZTATY od 18:00 do 19:00 – do wyboru:
„TRENING DNA MIEDNICY”
S.Widowiskowa (20 osób)
Praktyczny warsztat poznania czy ponownego rozpoznania mięśni dna miednicy. Nastawiony na kształtowanie samoświadomości ciała poprzez subtelny i bezpieczny system ćwiczeń. Przynosi on długotrwałą ulgę w dolegliwościach uroginekologicznych i seksualnych oraz stabilizuje i chroni przed przeciążeniami. Warsztat świadomej kontroli mięśni dna miednicy, wyjaśniający nieporozumienia, obalający mity związane z tą niewidoczną i czasem zapomnianą częścią ciała. Jest też dobrym wstępem do rozpoczęcia profilaktyki zdrowotnej. Przeznaczony dla kobiet w każdym wieku i o różnej kondycji psychofizycznej. Opracowany, by móc wprowadzać go w czynności dnia codziennego.

Prowadząca: Agata Paryl – fizjoterapeutka z 15-letnim doświadczeniem. Czynny Instruktor Nordic Walking i pływania. Uczestniczka wielu warsztatów, kursów i konferencji dotyczących między innymi: Terapii Watsu, Dietetyki i Odchudzania, Porozumienia bez Przemocy oraz wspierania rozwoju dzieci i osób niepełnosprawnych. Mama trójki dzieci. Interesuje się psychologią żywienia i praktycznymi sposobami wzmacniania zdrowia. Wolny czas wykorzystuje na poszukiwanie i doświadczanie aktywnych form ruchu.

„GŁOS JONI”
S.Kameralna II p. (18 osób)
Fascynująca podróż w głąb kobiecego ciała dzięki wibracji własnego głosu w atmosferze odprężenia, głębokiego relaksu i uwolnienia. Podczas warsztatu rozluźnimy ciało, pogłębimy oddech i wydamy dźwięki. Naturalny głos wpływa korzystnie na całe ciało, umysł i duszę, wspiera układ fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Doświadczanie własnego głosu i głosu grupy podczas warsztatu pozwala na pobudzenie kreatywności, odnalezienie wewnętrznej mocy Kobiety, wypoczynek, a także odreagowanie stresu. Warsztat dla każdego niezależnie od wieku, zawodu i zagłębienia w osobistej drodze.

Prowadząca: Mariola Rodzik-Ziemiańska – trenerka rozwoju i muzykoterapeutka (Szałas Rozwoju oraz Szkoła Trenerów w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM w Katowicach), aktorka pieśni i wokalistka (Zawiało oraz TOMrzy), prowadząca Teatr Korzeni, starsza spec. ds. artystycznych i edukacji kulturowej oraz koordynatorka Działu Artystycznego w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Współzałożycielka Szkoły z Wyboru w Rybniku. Absolwentka Szkoły Trenerów MERITUM, Politechniki Wrocławskiej, kursu teatralnego “Ziemia-Pieśń” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, obecnie adeptka Muzykoterapii Integralnej. Uczestniczka wielu kursów i warsztatów: psychologicznych i poświęconych pracy z ciałem, praktyk: teatralnych, aktorskich i wokalnych z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego. W 1999 roku rozpoczęła drogę instruktora teatralnego pracując z grupami młodzieży w Klubie Filmowym “FOSA” przy Politechnice Wrocławskiej, prowadziła zajęcia z dziećmi w “Klubie Małego Artysty” w Fundacji Elektrowni Rybnik, pracowała jako instruktor i koordynator w wielu projektach, m.in. współpracując ze stowarzyszeniami: “Mały Kolberg”, “Uwagi wARTe”, “Instytut Społeczny Silesia”, “z Wyboru” oraz “Port Sztuki”. Łącząc wiedzę wielu dziedzin, głównie: teatru, muzyki, fizyki dźwięku, psychologii, psychosomatyki, energetyki ciała i geologii oraz wieloletnie doświadczenie trenerskie i sceniczne, stworzyła autorskie metody pracy w celu odkrywania mocy naturalnego głosu.

WARSZTAT od g. 18:00 do 20:00
„ODDECH MANDALI”
S.Plastyczna II p. (10 osób)
Warsztat malowania mandali techniką akwareli w połączeniu z praktyką oddechową to sposobów na wyciszenie, wejście w głąb siebie i samopoznanie. Rytuał malowania mandali mający korzenie w tradycjach wschodu, wykorzystywany był m.in. przez Junga, który uczynił z niego metodę terapeutyczną. Mandala, obraz – koło – to prastara, istniejąca w każdej kulturze forma twórczej aktywności. Kartka papieru, akwarela, kolorowe kredki i odrobina luzu – tak niewiele trzeba, by znów poczuć dziecięcą radość tworzenia! Spontaniczny rysunek pozwala wyrazić siebie i dotrzeć do tego, co skrywamy w najgłębszych zakamarkach duszy. Podczas spotkania: odrobina teorii, wprowadzenie praktyczne (integracja, medytacja), tworzenie własnej mandali. Na spotkaniu każdy z uczestników otrzyma materiały do wykonania własnej mandali (karton, przybory do rysowania). Część praktyczna poprzedzona będzie wprowadzeniem do zagadnienia oraz pranayamą – ćwiczeniami oddechowymi i dharaną – krótką koncentracja wyciszającą.

Prowadząca Elwira Zembrzuska – nauczyciel jogi klasycznej i artysta plastyk, pedagog, założycielka Studia YogaRybnik.com. Zajmuje się projektowaniem, malarstwem, witrażem, ilustracją. Na co dzień pracuje jako nauczyciel jogi w swoim studio w centrum Rybnika, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Wodzisławiu Śl., nauczyciel projektowania graficznego w I LO w Rybniku, oraz instruktor sztuk pięknych w DK Boguszowice z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W pracy pedagogicznej wykorzystuje założenie, że już sam proces twórczy jest procesem uzdrawiającym. Proces w którym, nie ma wewnętrznego krytyka, w którym można cieszyć się radością tworzenia kolorem, fakturą, dźwiękiem. Absolwentka Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, oraz podyplomowych studiów: Techniki Relaksacyjne na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Studium Konserwacji Zabytków. Skończyła wielu warsztatów i kursów w ramach swojej ponad 20 letniej praktyki jako joginka i plastyk, w których pracowała z malarstwem intuicyjnym, technikami plastycznymi w pedagogice Waldorfskiej, symboliką mandali w koncepcji Jungowskiej, technikami oddechowymi w niwelowaniu stresu i zaburzeniach psychosomatycznych, mindfulness, psychosomatyką w jodze i relaksacji, relaksacją Jacobsona, treningiem autogennym Schultza, Somayog i techniką Aleksandra, oraz tańcem relaksacyjnym.

WARSZTAT od g. 19:00 do 20:00 – do wyboru:
„TANIEC INTUICYJNY”
S.Widowiskowa (18 osób)
Terapia tańcem i ruchem to zajęcia choreoterapii, która pomaga rozpoznać napięcia jakie znajdują się w Ciele oraz wesprzeć w ich rozluźnieniu, tak by podstawowe funkcje życia działały w prawidłowy, lekki i swobodny sposób. Podejmiemy różnego rodzaju formułę ruchu, improwizacji w swobodnym tańcu, bezruchu, włączając w to wyobraźnię, która wesprze nas w wizualizacji samych siebie, w budowaniu obrazu wewnętrznego i głębokiej relaksacji. By poczuć ulgę i wyrazić siebie w pełnej interakcji ze sztuką.

Prowadząca Zuzanna Łapka – artystka, połączona z wieloma formami sztuk, realizuje instalacje przestrzenne, rzeźbę, ruch i ekspresję ciała w tańcu, a w tym sztukę performance. Prowadzi warsztaty w których pracuje z ekspresją twórczą, relaksacją, ruchem, wyrażaniem się, z poznawaniem nowych obszarów swojej osoby w kontakcie z ciałem, umysłem i istotą duchową. W swoich pracach łączy czasem mocno od siebie odległe dziedziny, zapraszając człowieka do pełnej interakcji ze sztuką, a wręcz samej jej bycia kreatorem. Tak aby każdy z nas uwierzył bardziej w swoje twórcze zdolności oraz poczuł jak mogą wyrażać, cieszyć, zbliżać nas do swojego wnętrza/źródła kreatywne działania niezależnie od wieku i ograniczeń.
Zuzia działa również pod nazwą ŁAPKI. Od 2018 studentka arteterapii na Uniwersytecie Śląskim, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

„GIMNASTYKA SŁOWIAŃSKIA”
S.Kameralna (15 osób)
Gimnastyka słowiańska to ćwiczenia, które dotarły do nas zza wschodniej granicy, z Białorusi, gdzie przetrwały przekazywane przez kobiety z pokolenia na pokolenie – jako sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Jest to system 27 ćwiczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, z uwagi na to, że wpływają w określony sposób na żeński układ hormonalny. Praktykują je panie w każdym wieku i z różną kondycją fizyczną. Kierowana jest do wszystkich kobiet, które chcą zadbać o swoje zdrowie, sprawność, atrakcyjność i duchowość, a jej głównym założeniem jest to, że mocą kobiety jest piękno siła i energia, którą emanuje!

Gimnastykę słowiańską możemy traktować jako proste i efektywne ćwiczenia fizyczne lub możemy podejść do niej jako do praktyki wspomagającej nasz rozwój osobisty i duchowy. Poznamy główne ćwiczenia słowiańskie z tak zwanego “świata górnego”, “świata średniego” I “świata dolnego” oraz przekonamy się jak dobrze i przyjemnie jest praktykować w kobiecym gronie, wzajemnie siebie poznając i wspierając.

Prowadząca: Ewa Zimoń – nauczycielka jogi klasycznej i gimnastyki słowiańskiej dla kobiet. Absolwentka Rekreacji ruchowej i turystyki na Wydziale Turystyki i Promocji Zdrowia w Żywcu, a także kursu instruktora ze specjalnością HATHA JOGI w Częstochowie. Uczyła się gimnastyki słowiańskiej w tradycji białoruskiej. Dwunastoletnia praktyka ćwiczeń z własnym ciałem i umysłem pozwala jej prowadzić i tworzyć własne unikatowe zajęcia i warsztaty dla osób chętnych i poszukujących odkrywania siebie na nowo. Fascynuje się naturoterapią i relaksacją, muzyką, filozofią, tradycją i kulturą słowiańską – pozwalają jej ciągle się rozwijać. Ewa to Kobieta z wiejsko – słowiańską duszą! Kochająca ludzi, zwierzęta, przyrodę, muzykę i życie zgodne z naturą. O swoich zajęciach pisze tak: „Moje zajęcia mają kilka stałych punktów m.in. rozgrzewkę stawów i mięśni, ćwiczenia oddechowe czy końcową relaksację – natomiast wszystkie cechuje intuicyjna inspiracja odczytująca wymagania zarówno całej grupy jak i indywidualnych potrzeb danej osoby, co sprawia że są zwyczajnie niepowtarzalne. Dodatkowo korzystając z płynnych i przyjemnych ćwiczeń gimnastyki słowiańskiej powodują, że każda uczestniczka odczuwa jeszcze bardziej pełnię swojej kobiecości!”.



Powiązane