Trio: Lemańczyk, Babyszka, Golicki - Koncert jazzowy w Gdańsku

Bilety na koncert Trio: Lemańczyk, Babyszka, Golicki - Koncert jazzowy w Gdańsku - 12-03-2021

Trio: Lemańczyk, Babyszka, Golicki - Koncert jazzowy w Gdańsku

Piotr Lemańczyk , Maja Babyszka , Adam Golicki

12.03.2021 19:00

Gdańsk(Pomorskie) - Oliwski Ratusz Kultury


Trio Lemańczyk/Babyszka/Golicki powstało z inicjatywy wybitnego kontrabasisty Piotra Lemańczyka, który zaprosił do współpracy dwoje muzyków: pianistkę Maję Babyszkę, studentkę prestiżowej uczelni w Bostonie i wszechstronnie działającego na polach muzyki klasycznej i jazzowej perkusistę Adama Golickiego. Na koncercie usłyszymy kompozycje oscylujące w stylistyce współczesnego nowojorskiego jazzu i klasycznego brzmienia wytwórni ECM - w większości skomponowane przez Piotra Lemańczyka.

Piotr Lemańczyk - jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z nazwiskami światowego jazzu, takimi jak: Walter Simth III /USA/, Seamus Blake /USA/, Dave Kikoski /USA/, Tim Hagans /USA/, Brian Melvin /USA/, Gary Novak /USA/, Avishai Cohen - tr /Izrael/, Soweto Kinch /GB/ i innymi. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach, jak Downbeat, JazzTimes, Jazz Forum. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 1995 r. i 1996 r. w Krakowie, gdzie został nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista. Jazz nad Odrą 1996 r. - nagroda za kompozycję oraz Pomorska Jesień Jazzowa 1996 r., gdzie otrzymał "Złoty Klucz do Kariery". Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europjeczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Lemańczyk brał udział w nagraniu ponad 40 płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej, takimi jak: Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Maciej Sikała, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jacek Kochan, Kazimierz Jonkisz, Wojciech Staroniewicz, Krystyna Stańko, Sławek Jaskułke i innymi. Został nominowany do nagrody FRYDERYK 2011 w kategorii JAZZOWY ALBUM ROKU. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu KARTUZY JAZZ BASS DAYS.

Adam Golicki - absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Uniwersytetu Zielonogórskiego w klasie perkusji Marcina Jahra oraz absolwent kierunku Jazz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dr Dariusza Kaliszuka. Obecnie pracuje głównie jako muzyk sesyjny i współpracuje z różnymi zespołami muzycznymi. Zdobywca 1 miejsca na Ogólnopolskim konkursie perkusyjnym we Wrocławiu (2003r.); z zespołem Paul Band zdobywca 1 miejsca oraz nagrody dla najlepszego instrumentalisty na Ogólnopolskim festiwalu zespołów jazzowych i bluesowych w Gdyni (2005 r.). W kwietniu 2017 r. miał okazję wystąpić z indonezyjskim pianistą i jego projektem Dwiki Dharmawan & His Polish Friends na jednym z największych festiwali jazzowych na świecie Java Jazz Festiwal w Indonezji. Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Sikała, Cezary Paciorek, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk, Przemek Dyakowski, Dominik Bukowski, Kuba Stankiewicz, Inga Lewandowska, Grzegorz Nagórski, Zdzisław Babiarski , Jan Konop Big Band czy BIG Band Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Maja Babyszka - to pianistka i wokalistka młodego pokolenia. Studentka Wydziału Jazzu w klasie Krzysztofa Herdzina na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat, jest wychowanką Klasy Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W 2019 roku otrzymała pełne stypendium w Berklee College of Music w Bostonie, wkrótce rozpocznie tam naukę. Brała udział w wielu konkursach w kraju i za granicą.