CXLV KONCERT ORGANOWY - online w Bydgoszczy

CXLV KONCERT ORGANOWY - online w Bydgoszczy - 25-03-2021

CXLV KONCERT ORGANOWY - online w Bydgoszczy

Roman Perucki , Dorota Zimna , Stanisław Miłek

25.03.2021 19:00

Bydgoszcz(Kujawsko-pomorskie) - Sala Koncertowa im. prof. R. Sucheckiego


Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na transmisję CXLV Koncertu Organowego, który transmitowany będzie na platformach Akademii Facebook i YouTube w czwartek, 25 marca br. o godz. 19.00.

Recital organowy wykona Roman Perucki - profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej. Artysta w swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, jak m.in. Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie, w Brukseli (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), Filharmonia Moskiewska, sale koncertowe w Mexico City i w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Chinach, Australii, Ameryce Południowej, Kanadzie i USA. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, telewizji Słowacji, Niemiec, Rosji, Białorusi i Anglii. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe i DVD (ponad 40 płyt CD – jedna z nich uzyskała status platynowej, jedna złotej). Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka.
W Bydgoszczy wykona utwory Johannesa Praetoriusa, Johanna Sebastiana Bacha i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy‘ego.

Następnie wystąpią pracownicy bydgoskiej Akademii Muzycznej:
Dorota Zimna (klawesyn) - występuje jako solistka i kameralistka. Brała udział w koncertach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Belgii i na Ukrainie. Od 2009 koncertuje z zespołem Laboratoire de la Musique, z którym zdobywa nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych.
Współpracuje z wieloma zespołami i orkiestrami, m.in. z zespołem Intemperata oraz orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Jest wykładowcą oraz członkiem biura organizacyjnego Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie i Dni Muzyki Dawnej w Bydgoszczy, od 2018 roku prezesem stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.
Stanisław Miłek (akordeon) – laureat m.in. XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego (Bydgoszcz, 2001) oraz Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Castelfidardo (2002). Dokonał prawykonań utworów na akordeon solo i z udziałem akordeonu młodych polskich kompozytorów: Marcina Gumieli, Sławomira Opalińskiego, Piotra A. Komorowskiego, Łukasza Godyli.
W wykonaniu duetu usłyszymy kompozycje Andrzeja Krzanowskiego, Piotra A. Komorowskiego i Marcina Gumieli.

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności.

szczegóły: // www.amuz.bydgoszcz.pl/wydarzenia/cxlviii-koncert-organowy/