Klasyczny romantyzm - koncert online w Zielonej Górze


Zachęcamy do zakupu biletów cegiełek na koncert, którego transmisja online odbędzie się 24 kwietnia o 19:00.
Dostęp do transmisji jest bezpłatny, jednak Państwa wsparcie w postaci zakupu biletów cegiełek o wartości 10,00 zł (lub ich wielokrotności), będzie równocześnie wsparciem działalności  Filharmonii Zielonogórskiej w trudnym czasie pandemii.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Paweł Kos-Nowicki – dyrygent
Paweł Kowalski – fortepian

Program: W.A. Mozart – Koncert fortepianowy d-moll KV 466
F. Schubert – V Symfonia B-dur


Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) napisał ogółem 25 koncertów fortepianowych. Wywarły one duży wpływ na dalszy rozwój tej formy. Pierwsze koncerty fortepianowe powstały stosunkowo późno - jak na Mozarta - bo w 17. roku życia. Kompozytor szybko wykształca własny styl, nacechowany przede wszystkim lekkością, finezją i śpiewnością. Mozart „nauczył fortepian mówić” tak w płynnej kantylenie jak i w efektownych pasażach czy innych figuracjach. Jego koncerty są dla pianistów do dziś egzaminem muzykalności i precyzji technicznej. Jednocześnie akompaniament orkiestry spełnia niemal równorzędną rolę z instrumentem solowym. Zespolenie tych dwóch organizmów dźwiękowych jest główna zasługą Mozarta dla rozwoju formy koncertu fortepianowego.
20. Koncert fortepianowy d-moll KV 466 powstał  w 1785 roku i po raz pierwszy zabrzmiał 11 lutego tegoż roku w Mehlgrube Casino w Wiedniu. Dzieło należało m.in. do repertuaru młodego Ludwiga van Beethovena, który często wykonywał Koncert z własną kadencją.
Szczególną popularnością ze względu na swój muzyczny urok cieszy się po dzień dzisiejszy druga część Koncertu - Romanza (w tonacji durowej), wchodząc w skład wielu nagrań płytowych z tzw. przebojami wszechczasów.