KONCERT Z CYKLU PREZENTACJE - Mieszko Baszczak (altówka), Dominik Gawarkiewicz (wiolonczela) w Lusławicach

Bilety na koncert Z CYKLU PREZENTACJE - Mieszko Baszczak (altówka), Dominik Gawarkiewicz (wiolonczela) w Lusławicach - 13-06-2021

KONCERT Z CYKLU PREZENTACJE - Mieszko Baszczak (altówka), Dominik Gawarkiewicz (wiolonczela) w Lusławicach

Wioletta Fluda , Dominik Gawarkiewicz , Karolina Sekuła , Mieszko Baszczak

13.06.2021 16:00

Lusławice(Małopolskie) - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego


Już w najbliższą niedzielę, 13 czerwca, zaprezentujemy w Lusławicach kolejnych młodych, utalentowanych instrumentalistów. To już czwarta odsłona cyklu PREZENTACJE podczas której wystąpią Mieszko Baszczak (altówka) i Dominik Gawarkiewicz (wiolonczela).

PROGRAM:

Mieszko Baszczak – altówka
Wioletta Fluda-Tkaczyk – fortepian

F. A. Hoffmeister – Etiuda nr 5
C. Forsyth – Koncert altówkowy, część 1
M. Karłowicz – Serenada na altówkę i fortepian
R. Clarke – Sonata, część 1
J. S. Bach – Suita nr 2 BWV 1008 (Sarabande, Gigue)
G. Bacewicz – Kaprys polski

Dominik Gawarkiewicz – wiolonczela
Karolina Sekuła – fortepian

J.S.Bach - II suita d-moll na wiolonczelę solo BWV 1008 (Allemande, Courante)
I. Strawiński – "Suita włoska" z baletu Pulcinella na wiolonczelę i fortepian
C. Debussy – Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian

Mieszko Baszczak
Jest uczniem klasy trzeciej liceum w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych numer 1 w Warszawie. Od 6 lat uczy się grać na altówce w klasie prof. Katarzyny Budnik. Jest laureatem pierwszych miejsc w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, w Poznaniu, Elblągu, Gdańsku, Szczecinie. Jest również Laureatem II miejsca w konkursie w Krakowie oraz III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie CEA. Uczy się również kompozycji w klasie prof. Sławomira Czarneckiego. Jego kompozycje byłe wykonywane na XIX, XX i XXI Uczniowskim Forum Muzycznym. Jest laureatem II miejsca w grupie starszej na II Międzyszkolnym Konkursie Kompozytorskim w PSM I st. im. H. Wieniawskiego w Warszawie. Uczestniczy też w spektaklach muzycznych oraz promuje muzykę na przykład uczestnicząc w projekcie „Klasyka na Koszykach”. Jest też kilkukrotnym laureatem i finalistą konkursów matematycznych i informatycznych, m.in. Olimpiady Matematycznej, Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów, Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów, konkursu Kangur i Alfik. Jest również laureatem trzeciego miejsca w International Student Team Online Competition in Mathematics. Od czterech lat oprócz nauki w liceum realizuje indywidualny toku studiów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Występował w recitalach solowych w prestiżowych salach koncertowych (sala kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie, sala balowa Zamku Królewskiego w Warszawie, sala balowa zamku w Łańcucie, Ratusz miasta Goch (Niemcy), Kastell Goch, sala Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, Pałacu na wodzie i Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich).
Jako członek Warszawskiej Orkiestry Smyczkowej występował w Pałacu w Radziejowicach, Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, festiwalu Szalonych Dni Muzyki, Teatrze Wielkim w Warszawie, w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W projektach orkiestrowych występował w Studiu Koncertowym Polskiego Radia S1 w Warszawie. Uczestniczył w kursach muzycznych w Goch, Lusławicach, Łańcucie w kursach pod opieka między innymi Katarzyny Budnik, Jadwigi Kotnowskiej, Gotharda Poppa. Podczas 44 Międzynarodowych Kursów w Łańcucie oprócz uczestnictwa w orkiestrze i zespołach kameralnych miał zaszczyt zagrać koncert na Sali Balowej z panią prof. Budnik z cyklu Mistrz i uczeń. Jest też liderem grupy altówek Penderecki Youth Orchestra. W ramach tego projektu koncertował w Sali Lustrzanej w Tarnowie i Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. Jest też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowej z roku 2017, 2018 i 2020. Jest również stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Wioletta Fluda-Tkaczyk
Pianistka, kameralistka, korepetytor. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu dr. hab. Mariusza Sielskiego. Jej ogromną pasją jest szeroko pojęta kameralistyka i z nią przede wszystkim wiąże swoją przyszłość zawodową. Swoje zainteresowania kieruję głównie na współpracę z instrumentami dętymi. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują również dzieła operowe oraz liryka wokalna. Z powodzeniem uczestniczy w wielu projektach operowych, kameralnych, współpracując tym samym z różnymi ośrodkami kulturalnymi oraz solistami. Pianistka zajmuje się również propagowaniem nieznanej twórczości przede wszystkim kompozytorów polskich. Artystka poświęca swoją uwagę na poszukiwanie zapomnianych dzieł, które chciałaby rozpowszechnić. Jako kameralistka Capelli Cracoviensis zajmuję się muzyką kameralną/wokalną i solową. Bardzo bogaty wachlarz repertuarowy pianistki, który stale się poszerza obejmuje utwory z każdej epoki. Prowadzi intensywną działalność koncertową występując solowo oraz kameralnie w kraju i za granicą. Wioletta Fluda-Tkaczyk z powodzeniem brała udział jako pianistka w licznych festiwalach/ sympozjach/ konferencjach/ kursach muzycznych/ warsztatach/ seminariach, m. in.: Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, „Zimowa Akademia Muzyki” Lusławice, Festiwal Opera Rara, Corno Brass Music Festival”, „ Festiwal Bachowski”, „Letnia Akademia Trąbki”, „Royal Opera Festival”, Festiwal - „Strefa Sztuki” – Jedlina Zdrój”, „Hornweek – International Horn Festiwal”, Międzynarodowy Przemyski Festiwal – Salezjańskie Lato”,„Międzynarodowy Festiwal i Warsztaty Muzyczne „Beats of Cochlea”– Ślimakowe Rytmy”, „Festiwal „Concerti Pasquali”, „Akademia Waltorni”- Kąśna Dolna, „Trombone IPV Festiwal” Mannheim, „Letnia Akademia Muzyczna” Kraków, itp. Ponadto pianistka uzyskała liczne dyplomy za wyróżniający akompaniament podczas konkursów, festiwali i przesłuchań rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wioletta Fluda - Tkaczyk za swoją pracę artystyczna otrzymała Stypendia i Nagrody, m. in.: Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Stypendium Twórcze Zarządu woj. Podkarpackiego, kilkukrotnie Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie „w uznaniu zasług oraz szczególnego wkładu na rzecz Uczelni” oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Pracę jako pianistka rozpoczęła w Operze Wrocławskiej. W latach 2013-2019 pracowała w Operze Krakowskiej jako korepetytor chóru. Obecnie pracuje na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na stanowisku akompaniatora oraz w Capelli Cracoviensis jako muzyka-kameralista. Była także korepetytorem na Universitat der Kunste w Berlinie w klasie puzonu. Jest Członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów i współzałożycielką Stowarzyszenia ArtMusicArtist.

Dominik Gawarkiewicz
Urodził się 18 maja 2002 r. w Toruniu. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Toruniu, którą w tym roku szkolnym ukończył z wyróżnieniem. Przez wszystkie lata nauki pracował pod kierunkiem pani mgr Doroty Bojarczuk.Od początku swojej edukacji muzycznej reprezentował szkołę podczas licznych koncertów i wydarzeń artystycznych. Występował m. in. podczas jubileuszowego 25. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich,, Probaltica” w Toruniu, Festiwalu,, Emanacje’’ w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2020) oraz na koncertach na Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie w ramach współpracy z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, którego jest stypendystą od 2017 roku. Miał także zaszczyt występować jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Capellą Bydgostiensis. Wziął także udział w cyklicznym programie telewizyjnym,, Bulwar Sztuki” emitowanym przez telewizję regionalną.
Wykonuje muzykę począwszy od epoki baroku po muzykę współczesną. Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. W każdym przedsięwzięciu w którym bierze udział stara się zaprezentować inny utwór. Regularnie występuje na koncertach kompozytorskich „Szkolna Partytura”, podczas których wykonuje utwory skomponowane przez uczniów swojej szkoły. Pasja oraz czas poświęcony na grę na wiolonczeli skutkują licznymi osiągnięciami: Wyróżnienie na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy, Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym „ WiolonczELKa 2016” w Ełku, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu(2017), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze(2018), III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym,, WiolonczELKa 2018”, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2019), I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kameralnym w Kowalewie Pomorskim (2019), Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2019), I miejsce na XXI Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2019), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2019), Nagroda Specjalna (Grand Prix) na IV Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (2020), III Miejsce na International Mahler Cello Competition Prague 2021, I miejsce na XXVI Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy (2021) oraz udział w zgrupowaniach i trasach koncertowych projektów orkiestrowych,, Młoda Polska Filharmonia”(2017), do którego na podstawie wcześniejszego przesłuchania konkursowego został wybrany na stanowisko koncertmistrza oraz,, Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO 2019’’. Za swoje sukcesy uważa także sześć koncertów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, do których wytypowany został jako jeden z najlepszych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.
Regularnie uczestniczy w kursach mistrzowskich m. in. w Augustowskich Warsztatach Wiolonczelowych (sześciokrotnie), Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach, Janowieckich Interpretacjach Muzyki im. Jakuba Walaska, Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Mistrzowskim Kursie Wiolonczelowym fundacji Pro Cello w Szamotułach, Cello Masterclass & Festival w Toruniu,,, Szczecin Classic Academy’,,, Masterclass online’’ fundacji Procello. Brał także udział w programie stypendialnym,, Polish Rising Music Stars’. Podczas lekcji mistrzowskich doskonali grę na wiolonczeli pod kierunkiem wybitnych polskich i światowych wiolonczelistów takich jak: M. Bojanowicz, B. Koziak, M. Zdunik, R. Kwiatkowski, T. Strahl, K. Michalik, C. Reichardt, T. Daroch, J. Shaw, K. Heidrich, T. Wick, A. Krzeszowiec, W. Fudala, S. Firlej.
Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (od 2017r.), programu,, Młoda Polska 2021’’, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020-2021), Prezydenta Miasta Torunia w Dziedzinie Kutury (2019-2020) oraz Stypendium,, Toruński Maestro’’(od 2019)

Karolina Sekuła
Urodziła się w 2002 roku w Toruniu. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie fortepianu Aleksandry Soboń-Wakarecy i Marka Kamoli. Jest laureatką konkursów pianistycznych oraz kameralnych, m.in.: I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Muse w Atenach (2019), I miejsca i nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Turznie (2018), I miejsca w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie (2018), I miejsca w XXI Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2019), nagrody dla najlepszego uczestnika Rota Piano Week III (Hiszpania, 2020), II miejsca w 9. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Broumov (Czechy, 2019), II miejsca i nagrody specjalnej od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2018), II miejsca w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym MusicAlive organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach (2020), II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus w Krakowie (2019), nagrody specjalnej w Międzynarodowym Kursie i Konkursie PIANALE Junior w Schlitz (Niemcy, 2018), jest finalistką V Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych Atma (Zakopane, 2020), III miejsca w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2019), III miejsca w XIII Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu (2016), wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w kategorii Zespoły Kameralne (2021), wyróżnienia w XXIII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2018), wyróżnienia w XXXVI Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2019). Występowała min.: w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Megaron Hall w Atenach, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Domu urodzenia F.Chopina w Żelazowej Woli, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Hiszpanii, na Litwie, Niemczech, Szwajcarii, w Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu,, Probaltica’’ oraz,, Cello Festival’’, Sali koncertowej CKK Jordanki oraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, w roli solistki. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów, m.in.: Jacquesa Rouviera, Janusza Olejniczaka, Katarzyny Popowej-Zydroń, Ewy Pobłockiej, Julii Kociuban, Williama Fonga, Zuzany Niederdorfer. Posiada również tytuł Finalisty 44. Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki (2020). Za osiągnięcia otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2020/21), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020/21), Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,, Humaniści na start!’’ (2020/21), Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,, Prymus Pomorza i Kujaw’’ (2016-2019), Stypendium Kulturalne Miasta Torunia (2018, 2019, 2021), Stypendium,, Maestro’’ Prezydenta Miasta Torunia (2019-2021) oraz należała do grona Stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2018/2019).