2021 Targowisko Instrumentów i Spotkania Towarzyszące - Sb 11:00-18:00 w Warszawie

Bilety na koncert 2021 Targowisko Instrumentów i Spotkania Towarzyszące - Sb 11:00-18:00 w Warszawie - 19-06-2021

Koncert 2021 Targowisko Instrumentów i Spotkania Towarzyszące - Sb 11:00-18:00 w Warszawie

różni wykonawcy

19.06.2021 18:00

Warszawa(Mazowieckie) - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - Targowisko Instrumentów


REGULAMIN: Zakup biletu i udział w Wydarzeniu są równoznaczne z zaakceptowaniem i obowiązkiem przestrzegania „Regulaminu uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata na czas obowiązywania obostrzeń w stanie epidemii COVID-19”, który znajduje się pod adresem: // www.festivalmazurki.pl/regulamin
OŚWIADCZENIE COVID: Przed wejściem na teren Obiektu Festiwalowego obowiązkowe jest wypełnienie Oświadczenia o stanie zdrowia dostępnego online pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdEREzExjcqLhJG7g4mIUXo_E6bY7keH3DOF8iz1g-9x3SXrA/viewform. Uczestnik, który nie wypełnił lub odmówi wypełnienia Oświadczenia nie zostanie wpuszczony na Wydarzenie i na teren Obiektu Festiwalowego.

**********************************
Targowisko Instrumentów
Zapraszamy na rozpoczynające drugą dekadę spotkań, XI Targowisko Instrumentów. Przez 11 lat istnienia, Targowisko przekształciło się z prostej „wystawy” do szalonej, bogatej formuły karnawału pełnego improwizacji, tańca i bogatego programu w którym symultanicznie odbywające się zdarzenia trudno jest objąć z perspektywy jednego uczestnika.
W ten sposób Targowisko wraz z całym mazurkowym kosmosem stało się symbolem bogactwa i potencjału kultury tradycyjnej której nie sposób „poznać” i zamknąć w ograniczonym zbiorze – tutaj można tylko wskoczyć do rwącej rzeki i obcować z wiecznie żywym źródłem.

XI Targowisko Instrumentów zgromadzi ponad 70 wystawców prezentujących instrumenty tradycyjne, historyczne, rekonstruowane a także autorskie. Będą cymbały, dudy, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, nyckelharpy, ptaszki gliniane, kalimby, viole da gamba i…. wiele, wiele innych.

W ramach Targowiska odbędzie się kilkanaście spotkań towarzyszących wystawie instrumentów. Będą to specjalne prezentacje, wykłady, spektakl dla dzieci w ramach Małych Mazurków i warsztaty prowadzone przez twórców.

W tegorocznej edycji będziemy mieli honor gościć następujące zdarzenia:

POLSKIE SKRZYPCE ZE SKRZYDLATĄ DUSZĄ – Opowieść o odkrywaniu tajemnic duszy niedocenianego lutnika. Prezentacja instrumentów Kasi Bednarz wykonanych na modelu skrzypiec Antoniego Hybla i analiza porównawcza brzmienia.

PORTATYW GUZIKOWY i AKORDEON ĆWIERĆTONOWY – Prezentacja instrumentów autorstwa Tomasza Dziubińskiego z udziałem muzyków: Pawła Janasa i Bartosza Kołsuta

CYTRA – Pokaz technik gry na różnych odmianach instrumentu: koncertowej, akordowej i węgierskiej w wykonaniu Grzegorza Tomaszewskiego.

Z KRÓLEWSKIEJ SZAFY – Napięcie i dźwięk w instrumentach Andrzeja Króla. Gościnnie Anton Grosch.

KARPATY MAGICZNE - Opowieść o sposobach ochrony dzieci w zwyczajach Hucułów, Bojków i Łemków. Opowie Olga Solarz

„LIRA Z KRAVIK – Brzmienie pradawnej Norwegii” – Anna Kędziorek i Łukasz Hołuj.

BĘBNISTA.Pl Symulator instrumentów tradycyjnych. Prezentacja Łukasza Nizika

KAPELA RZESZOWSKA – instrumentarium i repertuar. Opowieść wielopokoleniowej Kapeli Zastawnych z Brzostka.

BASY Z CELTYCKĄ DUSZĄ – Opowieść Mateusza Raszewskiego.

FLET KAVAL – Prezentacja instrumentu z tradycji bałkańskiej. Pracownia Jacka Grekowa i Andrzeja Kozłowskiego

DŹWIĘK ZAKLĘTY W DREWNIE – Wskazówek doboru właściwego materiału do budowy instrumentów udzielą bracia Malinowscy: Krzysztof, Paweł i Ernest.

BAZA MUZYKI WIEJSKIEJ – Na pytanie „Ile właściwie jest oberków?” i inne ważne pytania związane z muzyką tradycyjna centralnej Polski spróbują odpowiedzieć Joanna i Stanisław Strelnik, przedstawiając wyniki swoich nieterenowych badań nad usystematyzowaniem muzyki wiejskiej.

MUZYKOTERAPIA – Pierwsze kroki w pracy z instrumentami: dla dzieci i dorosłych – zestaw flet pentatoniczny, cytra 5 strunowa, kalimba 5 dźwiękowa i bębenek. warsztat poprowadzi Damian Dziaczyński

MAŁE MAZURKI – Opowieści Wielkiej Drogi, spektakl dla dzieci teatru /MOZAIKA – Karolina Ociepka i Katarzyna Enemuo

Ponadto po raz pierwszy w historii Targowiska jedną z sal dedykujemy tylko jednemu, wybranemu instrumentowi. Uroczyście zapraszamy Państwa na Kosmos Dudziarski. Warsztaty, prelekcje i mini koncerty:

DUDY SZKOCKIE. Prezentację i warsztat gry na przebierce (chanter z drukarki 3D) poprowadzi Patryk Pawluczuk

DUDY WIELKOPOLSKIE. Prezentacje oraz warsztaty gry na przebierkach z pracowni Mendlewskich poprowadzi Romuald Jędraszak

DUDY IRLANDZKIE. Prezentacja i warsztaty gry dla części uczestników poprowadzi Tomasz Hałuszkiewicz (CONOR).

DUDY PODHALAŃSKIE. Prezentacja i warsztaty gry na dudach poprowadzi Piotr Majerczyk

DUDY WIELKOPOLSKIE. Warsztaty gry na dudach Wielkopolskich (przebierki z drukarki 3D) poprowadzą Tomasz Kiciński i Mikołaj Woźniak.

DUDY ŚREDNIOWIECZNE. Warsztaty poprowadzi Mikołaj Woźniak.

DUDY ŻYWIECKIE. Wykład tajniki budowy, historia i repertuar kapeli dudziarskiej. Opowieść Przemysława Ficka i Marcina Blachury.

Szczegółowy program (uwzględniający godziny) warsztatów i wykładów oraz zasady uczestnictwa udostępnimy wkrótce, tutaj i na www.targowiskoinstrumentow.pl.

Kurator Targowiska Instrumentów: Piotr Piszczatowski

Covid wystawia naszą ciekawość i entuzjazm spotkania na próbę. Ograniczamy liczbę wystawców, zachowujemy niezbędny dystans. Wszystkich uczestników prosimy o uważne zapoznanie się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa udostępnionymi na www festiwalu oraz bezpośrednio w dniu zdarzenia na Targowisku. Wspólnie zadbajmy aby rosnąca sieć twórców przeszła przez te trudne czasu bez uszczerbku.

Prośba:
Ze względu na to, że ilość widzów Targowiska będzie ograniczona (zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi), prosimy o takie zaplanowanie uczestnictwa, aby obecność Państwa w NIKIDW mogła odbywać się w sposób rotacyjny



Powiązane