Solaris Impro Session - W sieci dźwięków w Szczecinie

Bilety na koncert Solaris Impro Session - W sieci dźwięków w Szczecinie - 06-08-2021

Koncert Solaris Impro Session - W sieci dźwięków w Szczecinie

Tomasz Licak , Flavio Gullotta , Michał Starkiewicz , Luis Mora Matuś

06.08.2021 20:30

Szczecin(Zachodniopomorskie) - winyle.fm


Improwizowany koncert inspirowany literaturą Stanisława Lema - Solaris. Wyjątkowy język Stanisława Lema, który jak nikt inny potrafił tchnąć życie w maszyny i futurystyczne kosmiczne wszechświaty stał się inspiracją dla muzyków. W literaturze Lema odgłosy i dźwięki wydawane przez maszyny odgrywają bardzo istotną rolę, tworząc nastrój i atmosferę świata stworzonego przez autora.
Zagrają:
Tomasz Licak - saksofon tenorowy
Michał Starkiewicz - gitara
Flavio Gullotta (IT) - kontrabas
Luis Mora Matuś (CH) - perkusja
Tomasz Licak - Saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni - Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Do tej pory nagrał 15 płyt z muzyką improwizowaną, jazzową i rockową. Jego podejście do muzyki, nowoczesne i otwarte, oparte na solidnych fundamentach jazzowych, ugruntowały lata pobytu w Danii i współpraca ze wszechstronnymi muzykami europejskimi.
Studia na duńskich uczelniach i kontakt ze światowej sławy muzykami jazzowymi zaowocowały kilkoma znaczącymi projektami. Wśród nich: KRAN ("The Zombie Chords", "K.R.A.N."), Licak/Wośko Quartet ("Entrails United"), który w 2013 roku odniósł zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą, oraz Outbreak Quartet, czyli kwartet z pianistą Arturem Tuźnikiem, który zdobył Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Następstwem współpracy z Arturem Tuźnikiem był zespół Licak/Tuźnik Quintet ("Quintet"), który oprócz liderów współtworzyli: Anders Mogensen, Andreas Lang, Tomasz Dąbrowski. Tomasz Licak ma w swoim dorobku również dwie płyty w pełni autorskie z formacją Trouble Hunting ("Trouble Hunting" oraz "Somebody Else With A Wrong Dog"). Ta grupa w pełni oddaje jego poszukiwania idealnego balansu pomiędzy kompozycją a improwizacją. Płyty tej formacji znalazły się dwukrotnie w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych roku w zestawieniach portalu polish jazz blog. Warto wśród pozostałych projektów wymienić również wspólny zespół z pianistką Iloną Damięcką oraz grupę The Beat Freaks ("Leon"), która realizuje muzyczne wizje fikcyjnego wizjonera i wynalazcy Leona Kokakiewicza, żyjącego rzekomo w XIX w. Tomasz Licak współtworzy również grupę rockowo-alternatywna, "The Ears", na czele ze śpiewającą aktorką Martą Uszko w której gra na klarnecie basowym, wykorzystując efekty elektroniczne. Grupa wydała jesienią 2018 roku swój debiutancki album "Wielka Płyta", który zdobył znakomite recenzje m.in. w magazynie "Gitarzysta" oraz w "Gazecie Magnetofonowej".
W 2021 r. otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Miasta Szczecin.
Michał Starkiewicz
Gitarzysta, kompozytor, aranżer oraz animator kultury. Z dużym powodzeniem porusza się w przeróżnych gatunkach muzycznych od funku po jazz i muzykę akustyczną. Na stałe związany jest z kwartetem jazzowym The Beat Freaks, zespołem The Ears. Lekcji gitary pobierał m.in. u Mike Moreno i Rafała Sarneckiego czy Igora Osypov w Berlinie. Udziela się w szeregu wyjątkowych projektach muzycznych zarówno w Szczecinie jak i w Polsce. Występował na scenie wspólnie z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Kasia Nosowska, Daria Zawiałow, Natalia Niemen, Hanna Śleszyńska, Skubas, Atom String Quartet, Joachim Mencel, Michał Grobelny, Jan Smoczyński, Grażyna Łobaszewska, Marcin Pospieszalski, Michał Kulenty, Lidia Pospieszalska, Piotr Baron. Współpracuje z Teatrem Polskim i Współczesnym w Szczecinie i Filharmonią Szczecińską oraz Pomeranian Youth Big Band oraz Big Band Akademii Sztuki w Szczecinie. Na swoim koncie ma 10 płyt zarówno jako gitarzysta jak i kompozytor i producent.
Jest autorem większości kompozycji grupy "The Beat Freaks", która koncertuje w Polsce i za granicą od 2016 roku, a płyta "Stay Calm" otrzymała wiele pozytywnych recenzji na całym świecie. Jest również współkompozytorem muzyki do filmu "Zamoyski'.
W roku 2019 znalazł się w zestawieniu Jazz Forum w kategoriach Gitarzysta Jazzowy oraz Nowa Nadzieja Roku.
Flavio Gullotta
pochodzący z Sycylii kontrabasista. Swoje umiejętności i pasję do instrumentu rozwijał na Akademii Muzycznej Percentomusica w Rzymie, pod okiem takich mistrzów, jak Massimo Moriconi, Luca Pirozzi, Massimo Guarini, a także na V Wydziale poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Obecnie na stałe zwiazany ze stolica Wielkopolski, występuje miedzy innymi w pop-eksperymentalnym projekcie Nieme Kino, i jako członek zespołu jazzowego Unlished Cooperation. W minionych latach zaangażowany był w projekty bluesowe, folk bluesowe i poetyckie, jak również pop i reggae, wchodząc w kooperację z rodzimymi songwriterami i wykonawcami.


Luis Mora Matis
perkusista jazzowy pochodzący z Chile, mieszkający obecnie w Holandii. Studiował m.in. na Lima/Berklee Conservatory w Sao Paolo a także w konserwatorium w Rotterdamie. Obecnie robi doktorat na konserwatorium w Brukseli.
Współpracuje m.in. z Currently I'm working with the following bands: Quantum Trio, Ofelia, Juliana Martina, Andre Ochodlo, Ermis Michail Quintet. Na swoim koncie ma ponad 20 albumów z muzyką jazzową i improwizowaną.
Koncert odbywa się w ramach projektu "W sieci dźwięków", organizowanego Fundację Generator Sztuki. Projekt jest finansowany przez Miasto Szczecin i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Wstęp wolny