Nowi Mistrzowie - Direction In Music: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz w Poznaniu

Bilety na koncert Nowi Mistrzowie - Direction In Music: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz w Poznaniu - 12-11-2021

Koncert Nowi Mistrzowie - Direction In Music: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz w Poznaniu

Paweł Kaczmarczyk , Alan Wykpisz , Grzegorz Pałka , Dawid Tokłowicz , Jerzy Matuszkiewicz

12.11.2021 20:00

Poznań(Wielkopolskie) - Blue Note Jazz Club


Poznańska premiera krakowskiego cyklu koncertowego poświęconego twórczości zmarłym ikonom jazzu. Zapraszamy na spotkanie inspirowane twórczością Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza!

Najwięksi giganci jazzu odchodzą, a wartość cyklu Directions in Music prezentowanego od 2010 roku przez Pawła Kaczmarczyka rośnie i nabiera nowego znaczenia. Pianista zaprasza czołowych muzyków młodego pokolenia, oraz muzycznych weteranów, by wspólnie uczcić pamięć o ikonach tego gatunku. Osobiście dobiera gości i nakłania do obrania wspólnego kierunku - kierunku w jazzie. Koncert staje się wyjątkową okazją do zetknięcia z twórczością mistrzów polskiego i światowego jazzu - dotychczas odbyło się już ponad 50 odsłon tego cyklu; m.in z utworami Freddie'ego Hubbarda, Hanka Mobleya, Woody'ego Shawa, Erica Dolphy'ego oraz artystów polskich - Seiferta, Kulpowicza, Wegehaupta. Tym razem do Tria dołączy Dawid Tokłowicz, a tytułowym kierunkiem koncertu będzie muzyka Jerzegoo „Dudusia" Matuszkiewicza.

Dawid Tokłowicz - saksofonista, aranżer, kompozytor. Absolwent studiów I i II stopnia Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem wielu doświadczonych saksofonistów. Lider i współtwórcą takich zespołów jak: Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project, Tokłowicz with Strings. Laureat konkursów muzyki jazzowej i rozrywkowej, m.in.: Grand Prix podczas School&Jazz Festival w Lubaczowie (2018), Główna nagroda w konkursie zespołów jazzowych Gdyńskiego Sax Clubu (2019), indywidualna nagroda X RCK pro Jazz (2019), pierwsze miejsce w kategorii solista-instrumentalista Blue Note Poznań Competition 2021. Trzecia nagroda podczas XII Novum Jazz Festival (2019). Pierwsza nagroda na International Jazz Contest (Tarnów 2021).

Paweł Kaczmarczyk - koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał pięć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.: nominację do Fryderyka, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu "Jazz Forum", pięć "Oskarów Jazzowych" - Grand Prix Jazz Melomani, Mateusza Trójki Polskiego Radia i Kulturalny Odlot „Gazety Wyborczej”. Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom.
„Chcę, żeby moja muzyka poruszała - nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty." - Paweł Kaczmarczyk.

Alan Wykpisz - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem High Definition Quartet z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014. Laureat wielu konkursów m.in.: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen, Tarnów International Jazz Contest 2014. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody "Debiut Śląski".

Grzegorz Pałka - perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe na trzech kontynentach - Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Piotr Baron, Jorge Vistel, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Gileno Santana, Piotr Wyleżoł, Mark Alban Lotz, Kuba Badach, Wojciech Groborz, Kuba Stankiewicz, Piotr Orzechowski.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz to jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej i kompozytor muzyki do wielu kultowych filmów i seriali, między innymi: "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Czterdziestolatek", "Poszukiwany poszukiwana", "Barbara i Jan", "Kapitan Sowa na tropie", "Wojna domowa", "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4", "Janosik", "Stawiam na Tolka Banana", "Podróż za jeden uśmiech" czy "Kolumbowie". Przeboje napisane przez Matuszkiewicza nuciła cała Polska - "Zakochani są wśród nas", "Tak bardzo się zmienił świat", "Nie dla mnie sznur samochodów", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Panie Kowalski, panie Kwiatkowski" czy "Tylko wróć".

Każde spotkanie z cyklu Nowi Mistrzowie składa się z trzech elementów:
o 18.00 – bezpłatne spotkanie warsztatowe dla młodych muzyków (zgłoszenia: klub@bluenote.poznan.pl)
o 20.00 – koncert (uczestnicy warsztatów – wstęp wolny)
po koncercie – jam session (wstęp wolny)

Dawid Tokłowicz - saksofon altowy, Paweł Kaczmarczyk – fortepian, Alan Wykpisz – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja

bilety:
40 zł - normalne
20 zł - szkolne, studenckie, seniorskie