Symfonie Mozarta i Haydna w Warszawie

Bilety na koncert Symfonie Mozarta i Haydna w Warszawie - 13-02-2022

Koncert Symfonie Mozarta i Haydna w Warszawie

Michał Maciaszczyk

13.02.2022 18:00

Warszawa(Mazowieckie) - Zamek Królewski


Symfonie klasyków wiedeńskich na Zamku Królewskim

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Dyrygent: Michael Maciaszczyk
Program:
J. Haydn – Symfonia g-moll „La Poule” No 83
W. A. Mozart – Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551

13 lutego zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Michała Maciaszczyka.

Koncert, na którym zabrzmią Symfonię nr 41,, Jowiszowa’’ Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Symfonia nr 83 Josepha Haydna.
Symfonia „Jowiszowa” została okrzyknięta Mozartowskim arcydziełem. Jego ostatnia i najdoskonalsza „Jowiszowa’’, bo monumentalna, budująca respekt, czyniąca nas lepszymi i szlachetniejszymi. Po prostu – boska. To między innymi ona sprawiła, że muzykolog, Albert Einstein powiedział: frazy które znamy jako dzieła Maestro Amadeusza, to muzyka prosto od Boga, istniejąca od tysiącleci w kosmosie, ale to właśnie Mozart zawarł ją w nutach.
 

Z innej muzycznej galaktyki pochodzi 83 symfonia Haydna. Słodka, urocza, dowcipna i niedługa. Zdecydowanie bardziej przyziemna niż „Jowiszowa”. Nadano jej jakże prozaiczny, ale i intrygujący tytuł – „Kura”. A to dzięki motywowi z pierwszej części, który przywodzi na myśl gdakanie tego gospodarczego ptaka (a i początek drugiej może się kojarzyć z nieco ospałym nielotem). tył. A jednak nie jest to utwór prosty do wykonania – Haydn stawia w niej muzykom wymagania, oddaje tutaj hołd, którym nasza Orkiestra pod dyrekcją Michała Maciaszczyka będzie pragnęła sprostać.