CHOPIN | SCHUMANN w Szczecinie


CHOPIN | SCHUMANN


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Anna Fedorova - fortepian
Marek Pijarowski - dyrygent


Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21
Robert Schumann - Symfonia nr 4 d-moll op. 120


Koncert nr 2 f-moll Fryderyka Chopina choć napisany jako pierwszy został wydany jako drugi. Dedykowany przez kompozytora hrabinie Delfinie Potockiej – pierwszej wielkiej miłości kompozytora, z czasem stał się jednym z najsłynniejszych koncertów fortepianowych w historii muzyki. Zachwyca słuchaczy na całym świecie wspaniałym połączeniem wirtuozerii i romantyczności, stanowiącym kwintesencję stylu brillant, doprowadzonego tu do perfekcji. Bardziej liryczny, delikatniejszy w wyrazie niż koncert nr 1 e-moll, utwór ten ma klasyczną, trzyczęściową formę. Środkowa część – Larghetto stała się szczególnie słynna. Prawykonanie koncertu f-moll miało miejsce 17 marca 1830 w Warszawie a partię solową wykonał wówczas sam kompozytor.


IV Symfonia Roberta Schumanna to de facto drugie dzieło symfoniczne lipskiego kompozytora. Zostało ukończone w 1841 roku tuż po Pierwszej. Symfonia d-moll została wykonana 6 grudnia 1841 roku w lipskim Gewandhausie. Od skrzypiec dyrygował Ferdynand David. Pierwsze przyjęcie kompozycji nie należało do najcieplejszych. W związku z tym kompozytor odłożył dzieło na bok i nie pozwolił na jego publikację. Schumann powrócił do utworu po 10 latach. Dokonał korekt, poprawek w instrumentacji, z których był ponoć bardzo zadowolony. O nowej wersji mówił, że "jest lepsza i daje większy efekt, niż poprzednia". Publiczność usłyszała ją 3 marca 1853 roku. Schumann opublikował ją jako swoją IV Symfonia d-moll op. 120 w 1854 roku.


Od tego momentu na stałe wpisała się repertuar orkiestr na całym świecie.


Anna Fedorova urodziła się 27 lutego 1990 roku w Kijowie. Jest studentką Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli, gdzie kształci się pod kierunkiem Leonida Margariusa. Jest laureatką młodzieżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego w Moskwie (2004), The Dorothy Mackenzie International Piano Competition w Nowym Jorku, konkursu w Tbilisi (2005).


W roku 2009 otrzymała pierwszą nagrodę podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy. Występuje jako solistka, kameralistka i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Niemczech, we Francji, Włoszech, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Argentynie.


Koncertowała w prestiżowych salach, takich jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Palacio de Bellas Artes czy Sala Neza w Meksyku i w Teatro Colón w Buenos Aires.


Maestro Marek Pijarowski Urodził się 25 kwietnia 1951 roku we Wrocławiu. Odbył studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Tadeusza Strugały. Uzupełniał je na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze u Arvida Jansonsa (1971-73). W 1977 jako stypendysta Rządu Austriackiego, przez dziewięć miesięcy przebywał w Wiedniu, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Carla Österreichera w Hochschule für Musik und darstellende Kunst, oraz stykając się bezpośrednio ze sztuką dyrygencką takich mistrzów, jak Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti, Claudio Abbado.


W 1973 roku zadebiutował na estradzie Filharmonii Wrocławskiej, a w 1974 rozpoczął tam pracę jako asystent dyrygenta. W tym samym roku zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach (jako najmłodszy uczestnik) oraz zdobył specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej.


Marek Pijarowski prowadzi ożywioną działalność dyrygencką na estradach wszystkich orkiestr filharmonicznych i radiowych w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (w Niemczech), Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (w Hiszpanii i Francji), Sinfonią Varsovią (w Hiszpanii), Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej (we Francji), Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej (we Włoszech i Hiszpanii), Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej (w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii). Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Korei Południowej, Chinach, Egipcie i Izraelu. Ściśle współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze, Orkiestrą Symfoniczną w Istambule oraz Texas Music Festival w Houston. Współpracował też z Eastern Music Festival w Greensboro w Stanach Zjednoczonych.