Berlin Stattskapelle Quartet w Szczecinie

Bilety na koncert Berlin Stattskapelle Quartet w Szczecinie - 18-05-2022

Koncert Berlin Stattskapelle Quartet w Szczecinie

Berlin Staatskapelle Quartet

18.05.2022 19:00

Szczecin(Zachodniopomorskie) - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie


Organizator: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie


ARTYŚCI:
Berlin Stattskapelle Quartet


UTWORY:
Joseph Haydn - Kwartet smyczkowy f-moll nr 5 op. 20
Leoš Janáček - Kwartet smyczkowy nr 2 Listy miłosne
Franz Schubert - Kwartet smyczkowy d-moll nr 14 Śmierć i dziewczyna D 810


Kwartet Smyczkowy Staatskapelle Berlin powstał prawie dekadę temu, kiedy to jego członkowie po raz pierwszy wystąpili razem w cyklu kameralnym prezentowanym przez Daniela Barenboima – dyrektora muzycznego berlińskiej orkiestry. Członkowie kwartetu są koncertmistrzami i liderami Stattskapelle Berlin, jednej z najstarszych orkiestr symfonicznych na świecie. W 2017 roku kwartet rozpoczął swój własny cykl koncertów w nowej berlińskiej sali Pierre'a Bouleza, prezentując wszystkie kwartety smyczkowe Franza Schuberta.


Zapierająca dech w piersiach twórczość kwartetowa niemieckiego kompozytora, którą Goethe opisał jako brzmiącą jak rozmowa czterech rozsądnych ludzi, wymaga nie tylko umiejętności wykonawczych, ale także doskonałego zrozumienia pomiędzy grającymi ją muzykami. Prowadzenia takiego dialogu podejmują się właśnie członkowie kwartetu Staatskapelle Berlin. Dla nas „dialog" oznacza, że rzeczy powstają w chwili obecnej. Że pewien rodzaj interpretacji nie jest ustalony, ale że jeden wynika z drugiego. Wtedy muzyka jest jak dobra rozmowa, która również opiera się na słuchaniu i angażowaniu się, a nie na jakiejś idée fixe. To sprawia, że tworzenie muzyki jest ekscytujące i spontaniczne – tak Wolfram Brandl opisuje pracę ze swoimi kolegami.


W Szczecinie muzycy wykonają jeden z najbardziej znanych kwartetów Schuberta: „Śmierć i dziewczynę". Wszystkie cztery części kwartetu utrzymane są w tonacji molowej, potęgującej poczucie smutku. Jedynie parokrotnie pojawia się w całym dziele tonacja durowa i te właśnie momenty sprawiają, że potęgowane smutkiem frazy stają się nagle jeszcze bardziej przejmujące. Całość kwartetu zdaje się dawać upust rozpaczy kompozytora. Nic w tym dziwnego, bowiem Schubert komponował ten jeden z najbardziej poruszających utworów w dziejach muzyki w czasie, gdy zmagał się z syfilisem i depresją.


Ten „mocny" kwartetowy akcent zabrzmi w wykonaniu Berlin Stattskapelle Quartet jako ostatni. Wcześniej artyści z Berlina zaprezentują klasykę gatunku: Kwartet smyczkowy f-moll Josepha Haydna oraz Kwartet „Listy intymne" Leośa Janáčka, utwór w swojej formie i inspiracji równie ciekawy i ekscytujący, co wspomniane wcześniej dzieło Schuberta.