24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" Babadag I Tęgie chłopy

Bilety na 24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja"   Babadag I Tęgie chłopy

24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" Babadag I Tęgie chłopy

Babadag , Tęgie Chłopy

13.05.2022 20:00

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego


Babadag [POL/LIT]
Laureat Folkowego Fonogramu Roku – Tęgie Chłopy

Babadag: Meilė / mirtis (PL/LIT)

BABADAG znów sięga po tradycję, tym razem jednak utwory osnute są wokół melodii z Suwalszczyzny i Wileńszczyzny, dwóch regionów, gdzie kultura polska i litewska od wieków się przeplatają. Podobnie przeplatają się w muzyce BABADAG polskie ballady i litewskie kanony, języki polski i litewski oraz brzmienia ludowych i współczesnych, akustycznych i elektronicznych instrumentów.

Tematem przewodnim nowych kompozycji są dwa kluczowe elementy ludzkiego życia, a zarazem dwie najbardziej pierwotne siły kierujące naszym życiem - miłość i śmierć, czyli po litewsku: meilė ir mirtis. To miłość - do ukochanego, do rodziców, do dziecka - oraz lęk przed śmiercią, czy to realny czy metafizyczny, decydują o naszym losie, kierują nami, świadomie lub podświadomie, przy podejmowaniu najważniejszych decyzji. W obliczu niepokojów i trudnej sytuacji na świecie o tych dwóch ludzkich motywacjach opowiemy z perspektywy naszych "braci mniejszych" - cichych, wiernych towarzyszy ludzkich zmagań na tym łez padole. Towarzyszą oni ludziom zarazem w wymiarze praktycznym, jak i symbolicznym: od wieków pomagają w gospodarstwie, dostarczają pożywienia, lecz są także bohaterami baśni i pieśni. Pszczoły, konie, wołki, lisy, kukułki - to nasi odwieczni pomocnicy, przyjaciele, żywiciele, posłańcy i obserwatorzy ludzkiego życia. Chcemy podkreślić i docenić ich wkład zarówno w człowieczy los, jak i kulturę, toteż właśnie przez pryzmat tych już archetypicznych postaci polskiego i litewskiego folkloru snuć będziemy naszą muzyczna opowieść o miłości i śmierci.

Zespół BABADAG wystąpi w składzie:

Ola Bilińska
Dominyka KRIŠČIŪNAITĖ – śpiew
Raminta KRIŠČIŪNAITĖ – śpiew
Lauksmina KRIŠČIŪNAITĖ-PLIKŠNIENĖ – śpiew
Igor Nikiforow – głos, gitara elektryczna
Sebastian Witkowski – elektronika, efekty
Paweł Szpura – perkusja

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.
Tęgie Chłopy wydały dotychczas dwie płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i Wesele!(grudzień 2017, wyd. Wodzirej).
Skład kapeli:
Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew
Michał Maziarz – skrzypce
Dorota Murzynowska – baraban
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Michał Żak – klarnet

*******



Powiązane