Guitar Olympiad w Krakowie

Bilety na koncert Guitar Olympiad w Krakowie - 04-09-2022

Koncert Guitar Olympiad w Krakowie

różni wykonawcy

04.09.2022 20:00

Kraków(Małopolskie) - ICE Kraków Congress Centre


Gatunki zagrożone wyginięciem

Eksperyment i alternatywa, rock i metal, jazz i awangarda, swobodna improwizacja i muzyczna medytacja, drone i ambient, elektronika i techno – Sacrum Profanum zagląda do mainstreamu.


Przed nami 20. edycja festiwalu Sacrum Profanum. Okrągłe liczby skłaniają do świętowania, ale czy rzeczywistość pozwala nam na beztroską celebrację? Jednoczeście nie możemy zastygać w ruchu w oczekiwaniu na lepsze jutro. Tegoroczne hasło festiwalu potraktujcie więc jak swoiste call to action: z jednej strony punktujemy realia, ale też wzywamy do zaangażowania i pokazujemy kierunki zmian. Gatunki zagrożone wyginięciem są wielowarstwowym ujęciem problemu samotności, śmierci i schyłku – życia, planety, kultury, cywilizacji… To nieoczywiste domknięcie naszej humanistycznej trylogii, ze świeżą i innowacyjną Młodością w 2020 oraz tradycyjną i kanoniczną Dojrzałością w 2021 roku. Każda odsłona trylogii pokazywała inne oblicze Sacrum Profanum i szeroko zakrojone muzyczne pole działania festiwalu. Dzięki temu ustanawiamy wspólny grunt do dalszych poszukiwań i jednocześnie wszyscy lepiej rozumiemy tę przestrzeń. Była muzyka współczesna w bardziej progresywnym i nowym wydaniu, potem awangarda i muzyka akademicka, czas na alternatywę, a to cały przestwór gatunków i możliwości.

Hasło Gatunki zagrożone wyginięciem odczytujemy na trzech poziomach:

1. Wprost, czyli ekologicznie – dosłownie w trosce o środowisko. Zegar tyka, zmiany klimatu stają się nieodwracalne. Bioróżnorodność ubożeje. Bez zmian, interwencji, czeka nas zagłada. Jeśli nic nie zrobimy, to tylko kwestia czasu. Gatunki wymierają każdego roku, bez zbiorowej żałoby, niemal niepostrzeżenie, przynajmniej dopóki nie dotyczy to któregoś z dużych ssaków. Planeta, środowisko, rzadkie gatunki wymagają naszej troski. Tu szczególną uwagę kierujemy na finałową eko-operę NeoArctic.

2. Poprzez grę słów, czyli muzycznie. Podobnej troski wymagają niszowe gatunki muzyczne. Muzyka współczesna, alternatywna, eksperyment nie są w stanie funkcjonować bez zaangażowanych odbiorców, bez ich wsparcia, bez sygnału do władz centralnych czy samorządowych. Bez mecenatu i bez wsparcia publiczności kolejne gatunki będą zanikać. Nasze zainteresowanie jest kluczowe do podtrzymywania awangardowych ośrodków twórczych i myśli, a te, nawet jeśli nie zawsze wprost, są jednak nośnikiem zmiany w rozmaitych dziedzinach naszego życia. Aktualny więc pozostaje postulat brania odpowiedzialności za kulturę – nasz wspólny, ostatni przyczółek przyzwoitości.

Nieprzypadkowo na festiwalu usłyszycie też sporo rzadkich… instrumentów, nietypowych szczególnie w świecie muzyki nowej, ale nie tylko, czyli: harfę elektryczną, harfę, syntezator Serge’a, organy czy 100 talerzy perkusyjnych.

3. Społecznie – jako metaforę zmieniającej się cywilizacji, która kończy ostatecznie z patriarchatem. Czy biały heteroseksualny mężczyzna też staje się zagrożony wyginięciem…? Dinozaury wyginęły już dawno, ale w rocku trzymają się nieźle. Wśród nas nie brakuje dziadersów, mamy więc Antropocen, czy Dziadocen?

W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane utwory z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Szwecji, Australii, Japonii, Litwy, Łotwy i Rumunii. Koncerty zorganizujemy dla Was w Klubie Spotkań Poczta Główna, ale i w Klubie 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz w dobrze Wam już znanych salach Cricoteki i ICE Kraków.

Festiwal Sacrum Profanum od zawsze był przestrzenią do łączenia, budowania mostów i zacierania granic, nie inaczej jest w tym roku. Cały program rysuje się nader przystępnie i ekscytująco!



Powiązane