MACIEJ TUBIS: SOLO / KOMEDA: REFLECTIONS w Łodzi

Bilety na koncert MACIEJ TUBIS: SOLO / KOMEDA: REFLECTIONS  w Łodzi - 28-09-2022

Koncert MACIEJ TUBIS: SOLO / KOMEDA: REFLECTIONS w Łodzi

Maciej Tubis

28.09.2022 19:00

Łódź(Łódzkie) - Łódzki Dom Kultury


MACIEJ TUBIS to ceniony łódzki pianista, który swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio. Muzyk poszukujący, który nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Ten wykształcony klasycznie pianista, zakochany w tym instrumencie i oddany wrażliwości jaką daje solowe obcowanie z nim, wyda we wrześniu 2022 roku swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną MACIEJ TUBIS: SOLO / KOMEDA: REFLECTIONS.
W tym roku muzyk obronił w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi doktorat o wpływie muzyki klasycznej na estetykę improwizacji i postanowił nagrać utwory Krzysztofa Komedy, aby zaprezentować swoje poszukiwania oraz swoją wizję pianistyki solowej szerszej publiczności i fanom swojej twórczości.
W utworach nagranych na tym albumie, fortepian akustyczny został poszerzony o preparacje* oraz syntetyzator analogowy. Dotychczasowe inspiracje pianisty muzyką minimalistyczną zostały uzupełnione wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej. Głównym pierwiastkiem pozostaje jednak improwizacja, która jednak nie zaciera melodyjności, fraz i tematów charakterystycznych dla twórczości Krzysztofa Komedy. Ten niespotykany dotychczas konglomerat prowadzi do skojarzeń ze współczesną muzyką filmową, a przecież muzyka Komedy najlepiej odnajdywała się właśnie na srebrnym ekranie.
W repertuarze znajdzie się legendarna „Kołysanka Rosemary”, ale w zaskakująco śmiałej interpretacji. Ten, jak i kilka innych utworów („Prawo i pięść”, „Start”), zostały poszerzone o dodatkowe instrumentarium, a całość będzie przeplatana fortepianem solo („Moja ballada”, „Po katastrofie”) i swingującym motywem z filmu „Dwaj ludzie z szafą”.
Podczas koncertu, Maciej Tubis zaprezentuje również kilka autorskich utworów, które znajdą się na jego kolejnej solowej płycie.
Legendarna „Kołysanka Rosemary” (w zaskakująco śmiałej interpretacji) od sierpnia będzie dostępna jako singiel w serwisach streamingowych oraz na YouTube.
Melomani szukający współczesnego ujęcia fortepianu w syntezie wielu stylów, ale z pierwiastkiem energii i nieprzewidywalności, nie powinni przegapić tego koncertu.

*modyfikacja fizyczna instrumentu lub wykorzystanie go w sposób odmienny od tradycyjnej techniki gry, w celu osiągnięcia nietypowego brzmienia

*******