ECM WARSAW FESTIVAL 2022 - Dominik Wania "Lonely Shadows" - 25 listopada 2022

Bilety na ECM WARSAW FESTIVAL 2022 - Dominik Wania "Lonely Shadows" - 25 listopada 2022

ECM WARSAW FESTIVAL 2022 - Dominik Wania "Lonely Shadows" - 25 listopada 2022

Dominik Wania

25.11.2022 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina


ECM Warsaw Festival 2022 – Dominik Wania „Lonely Shadows”

ECM Warsaw Festival 2022
Dominik Wania „Lonely Shadows”

Dominik Wania – fortepian

W dniach 23- 26 listopada powróci międzynarodowy festiwal muzyki i artystów spod znaku kultowej wytwórni ECM!
To już trzecia edycja warszawskiego festiwalu, który swą pierwszą odsłonę miał w roku 2019, z okazji 50-lecia monachijskiej wytwórni. Festiwal będący nadal w wieku „młodzieńczym”, po zaledwie trzech latach zawita do najważniejszej uczelni muzycznej w Polsce – Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który wydaje się być najbardziej naturalnym w Warszawie miejscem dla prezentacji muzyki monachijskiej oficyny.

Trzeci dzień ECM Warsaw Festival, piątek 25 listopada, to na swój sposób hołd dla polskiej pianistyki, dlatego występ polskiego pianisty w Alma Mater światowej sławy pianistów Fryderyka Chopina czy Ignacego Paderweskiego wydaje się być tak samo oczekiwany, jak oczywisty.
Nie tylko w tym kontekście, solowy występ Dominika Wani zapowiada się jako wydarzenie szczególne. Pianista we wrześniu 2020 roku dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka, wydany przez tę uznawaną za najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. Wcześniej pianista pojawiał się na albumach Kwartetu Macieja Obary.
Wrażliwość pianisty, dbałość o barwę i fakturę, wywodzi się z jego klasycznego wykształcenia, a artystę cechuje także niesamowity instynkt improwizatorski, skupiający się na szczególe muzyki budowanej tu i teraz, z immanentnym wyczuciem struktury. Równoważenie wpływu obu tych sfer Dominik Wania uczynił swoim znakiem rozpoznawczym. Jego solowy debiut w ECM Records jest świadectwem jego kreatywności i wpisuje się w wielką tradycję solowych nagrań fortepianowych wytwórni. Artysta przygotowując się do nagrania tego albumu polegał – jak sam później mówił – „w pełni na procesie twórczym grania tu i teraz”. Jednocześnie muzyka z “Lonely Shadows” odzwierciedla estetyczny wpływ kompozytorów klasycznych, których Wania podziwia i uważnie studiuje, „w tym Satiego, Webera, Skriabina, Prokofieva, a w szczególności Ravela i Messiaena”. Nic dziwnego, że po ukazaniu się albumu pianista zgarnął komplet dwóch jazzowych Fryderyków (w kategorii Album Roku oraz Artysta Roku).

Organizatorami ECM Warsaw Festival 2022 są agencja Golden Mine we współpracy z Universal Music Polska oraz ECM Records. Partnerami wydarzenia są: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS i Bilety24.pl.

PROGRAM KONCERTÓW ECM Warsaw Festival 2022

23 listopada, środa, godz. 19:00
Anja Lechner & François Couturier „Lontano”

24 listopada, czwartek, godz. 19:00
Benjamin Lackner Quartet „Last Decade”

25 listopada, piątek, godz. 19:00
Dominik Wania „Lonely Shadows”

26 listopada, sobota, godz. 19:00
Gard Nilssen Acoustic Unity „Elastic Wave”

Miejsce koncertów:
Sala Koncertowa
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
ul. Okólnik 2
00-368 Warszawa
(Metro Nowy Świat)

Koncerty rozpoczynają się o godz. 19:00
Wejście od godz. 18:30

Wszelkie szczegóły związane z festiwalem - na oficjalnym profilu: https://www.facebook.com/ECMWarsawFestival/

*******Powiązane