27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Bilety na 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

różni wykonawcy

28.03.2023 18:00

Gdańsk(Pomorskie) - Filharmonia Bałtycka


Dalia Kuznecovaitė – skrzypceTymoteusz Bies – fortepian
Program:
Krzysztof Penderecki – I Sonata na skrzypce i fortepian [8']Faustas Latenas – Sonata na skrzypce i fortepian [15']Grażyna Bacewicz – I Sonata na skrzypce i fortepian Da camera [12']Ludwig van Beethoven – Sonata F-dur na skrzypce i fortepian Wiosenna [25']
Dalia KuznecovaitėZdobywczyni pierwszej nagrody i złotego medalu na międzynarodowym konkursie im. H. Szerynga (2008), laureatka konkursu im. J. Brahmsa (2008). Litewska skrzypaczka, zaczęła grać na skrzypcach w wieku zaledwie czterech lat. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak M. Rostropowicz, M. Sanderling, M. Diadiura, E. Batiz, F. Mastrangelo, S. Sondeckis, A. Poga czy E. Korkmaz. Wykazując zamiłowanie do nauczania, dołączyła do kadry pedagogicznej Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru we wrześniu 2016 roku. Jako solistka wielokrotnie występowała w Europie i za Oceanem.Artystka urodziła się w Wilnie, gdzie studiowała w Szkole Artystycznej im. M.K. Ciurlionis Art School (u prof. B. Smidtiene i J. Urby). W latach 2004-2007 kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Köln (u prof. Z. Brona). Od 2007 do 2012 roku studiowała w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Rostocku (u prof. P. Munteanu). Od 2012 do 2015 roku ponadto w Narodowym Konserwatorium w Paryżu (prof. B. Garlitsky i prof. S. Roussev). Dalia jest stypendystką Funduszu M. Rostropowicza od 2004 roku. Gra na francuskich skrzypcach Paul Bailly z roku 1881.
daliakuznecovaite.com
Tymoteusz BiesRocznik '95. Polski pianista, kompozytor i producent muzyczny. Urodził się i mieszka w Mikołowie. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu Doroty Zawieruchy. Od 2013 roku kontynuował naukę w POSM im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod opieką artystyczną prof. Zbigniewa Raubo. Po ukończeniu liceum z wyróżnieniem w 2015 roku podjął studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, także pod okiem prof. Zbigniewa Raubo. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem studia II stopnia, otrzymując tytuł Primus Inter Pares dla najlepszego absolwenta. Od 2020 roku pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu katowickiej Alma mater.Podczas dwudziestu lat edukacji muzycznej brał udział w kursach mistrzowskich, pracując pod okiem wybitnych pedagogów, między innymi Eugene Indjica, Andrzeja Jasińskiego, Kevina Kennera, Tobiasa Kocha, Janusza Olejniczaka, Piotra Palecznego, Katarzyny Popowej-Zydroń, Wojciecha Świtały, Dang Thai-Sona, Daniila Trifonova, czy Vanessy Latarche. Jest laureatem ponad trzydziestu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych, między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (2013, 2017), Friuli Venezia Giulia International Piano Competition (I Nagroda oraz szereg nagród specjalnych, 2018) oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. K. Szymanowskiego (I Nagroda oraz Nagroda Specjalna, 2018).W wieku 8 lat debiutował w roli solisty na deskach Filharmonii Śląskiej, gdzie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Mo. Jana Wincentego Hawela wykonał Koncert dla małych rąk Feliksa Rybickiego. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową, występując z recitalami w kraju i za granicą. W swoim repertuarze posiada przekrojowy wybór dzieł literatury fortepianowej, od muzyki dawnej po muzykę współczesną.W sezonie artystycznym 2020/2021 oraz 2021/2022 pełnił funkcję artysty-rezydenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Tymoteusz Bies aktywnie udziela się na polu produkcji muzycznej oraz kompozycji muzyki filmowej, współpracując od kilku lat z polskim reżyserem i operatorem filmowym Adamem Sikorą. Jako producent muzyczny współpracuje między innymi z Tomaszem Janiszewskim (Magierą).
facebook.com/biestymoteusz
Koncert w ramach współpracy z Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena.

*******



Powiązane