Szczecin Music Fest 2023: Bartek Wąsik plays Radiohead "Daydreamer"

Bilety na koncert Szczecin Music Fest 2023: Bartek Wąsik plays Radiohead "Daydreamer" - 27-04-2023

Koncert Szczecin Music Fest 2023: Bartek Wąsik plays Radiohead "Daydreamer"

Bartłomiej Wąsik , Szczecin Music Fest

27.04.2023 20:00

Szczecin(Zachodniopomorskie) - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie


Wyjątkowy pianista w wyjątkowym repertuarze! Jedna z najgorętszych premier ostatnich tygodni na polskiej scenie.


Daydreamer to dwanaście oryginalnych aranżacji piosenek zespołu Radiohead na fortepian, które razem tworzą fresk pełen znaczeń i barw. To bardzo osobista muzyczna wypowiedź Bartka Wąsika, jednego z czołowych polskich pianistów, kompozytora i aranżera, artysty przekraczającego w swoich działaniach granice dźwięku. Z miłości do piosenek Radiohead muzyk stworzył ich zaskakujące wersje. Jak wyznaje, utwory angielskiej grupy przez lata towarzyszyły mu w ważnych życiowych sytuacjach. „Są żyzną glebą, z której czerpie moja własna wrażliwość" – podkreśla – „wprowadzają mnie w lekką wibrację, nie dają spokoju. Otwierają świat skojarzeń, którymi chciałem się podzielić."


Fragmenty recenzji:


Graj, graj, przywołuj ducha Radiohead. Bo widzę, że nie burzysz tej muzyki, a tworzysz z nich zupełnie nowe konstrukcje. Efekt jest zachwycający. Onet Kultura


Z tym zestawem, nieco melancholijnym, „jesieniarskim", ale i światowym, ma szanse na sukces poza Polską. Polityka


Wirtuoz fortepianu Bartek Wąsik prezentuje własne wersje utworów Radiohead. Cóż to jest za piękna płyta! Magazyn Pani


Uczta dla wszystkich o otwartych sercach i umysłach. Teraz Rock


Do posłuchania i obejrzenia:


Knives Out: https://www.youtube.com/watch?v=_tuAT1h7fDM&t=4s


A tu pamiętny oryginalny klip do tego utworu w wykonaniu Radiohead: www.youtube.com/watch?v=2Lpw3yMCWro&t=3s


„Daydreamer" jest dla tych, którzy czasem czują się outsiderami. Jak śpiewał Thom Yorke, „I'm a creep, I'm a weirdo". Dla marzycieli dostrzegających w realnym świecie ukryte znaczenia, symbole. Bartek Wąsik znajduje nowe wątki w dobrze znanych utworach. Prowadzi go intuicja i świetna znajomość zarówno twórczości Radiohead, jak i najróżniejszych gatunków muzycznych, które od lat uprawia: od folku, przez fortepianową klasykę, po twórczość eksperymentalną i awangardową. Jego muzyka przywołuje ekspresję oryginałów, nawet jeśli zdaje się radykalnie odwracać ich charakter. Pierwszy utwór na płycie, Everything In Its Right Place to deklaracja: wszystko jest takie, jakie ma być. Przeczucia rozkwitające w muzyce. Daydreamer jest również hołdem dla ukochanego instrumentu Bartka Wąsika – fortepianu, którego brzmienie w tym projekcie zaskakuje nieskończoną paletą barw, we wszystkich ich odcieniach. To muzyczny autograf tego oryginalnego artysty.


Bartek Wąsik - pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu „Polityki".


Występował w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina.


Jego projekt Nowa Warszawa (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m. in. z Bartkiem Konopką (film „Nowa Warszawa"), Janem Komasą (widowisko „Ksenofonia"), Arturem Rojkiem („Symfonia przemysłowa"), Adamem Strugiem („Requiem ludowe" - uhonorowane Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską, Ralphem Kaminskim (album „Kora"), czy Dorotą Miśkiewicz („Lutosławski, Tuwim - Piosenki nie tylko dla dzieci" - Złota Płyta).


Jest założycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo (laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020) i kwartetu Kwadrofonik, z którym w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album „Astronomia poety. Baczyński", zawierający piosenki skomponowane razem z Melą Koteluk do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od 2020 roku jest autorem, organizatorem i wykonawcą cyklu letnich koncertów Pianokrąg, które odbywają się w warszawskiej Królikarni.