Marek Pospieszalski Oktet - koncert z cyklu Jazz.PL w Warszawie

Bilety na koncert Marek Pospieszalski Oktet - koncert z  cyklu Jazz.PL w Warszawie - 16-06-2023

Marek Pospieszalski Oktet - koncert z cyklu Jazz.PL w Warszawie

MAREK POSPIESZALSKI

16.06.2023 18:00

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego


Piątek, 16. 06. 2023, godz. 18.00
Koncert z cyklu Jazz.PL - Marek Pospieszalski Oktet

Wykonawcy:
Marek Pospieszalski saksofony, klarnety, flet, magnetofon szpulowy
Piotr Chęcki saksofon tenorowy
Tomasz Dąbrowski trąbka
Tomasz Sroczyński altówka
Szymon Mika gitary
Grzegorz Tarwid fortepian
Max Mucha kontrabas
Qba Janicki perkusja, soundboard

Oktet Marka Pospieszalskiego to plejada polskich muzyków sceny jazzowej i niezależnej pokolenia 80/90.
Każdy z nich jest wielką indywidualnością i prowadzi własne projekty.
Jako stypendysta Ministra Kultury, Pospieszalski stworzył monumentalne dzieło upamiętniając twórczość polskich kompozytorów XXw.
Niemal dwugodzinny album przynosi utwory inspirowane dwudziestowiecznymi kompozycjami, które zostały ubrane w nowoczesne szaty muzyki improwizowanej, klubowej a nawet soundartu. Materiał został wydany w portugalskim Clean Feed, który jest jedną z najważniejszych w Europie wytwórni prezentujących muzykę jazzową i improwizowaną. Projekt spotkał się ze znakomitym przyjęciem.
Z uznaniem pisały o nim media krajowe (m. in. Newsweek, Jazz Forum, Ruch Muzyczny, Polifonia) jak i zagraniczne (m. in. New York City Jazz Record, Bandcamp Daily, Jazz.Pt, Salt Penauts, The Whole Note, Jazz’nMore, Le Soir). Niedawno doczekał się kontynuacji. Na zamówienie krakowskiego Sacrum Profanum, jednego z najważnieszych festiwali muzyki współczesnej w kraju, Pospieszalski stworzył tym razem impresje nawiązujące do twórczości polskich kompozytorek XX w.
Premiera albumu w drugiej połowie czerwca.

Marek Pospieszalski urodził się w Częstochowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat ucząc się w szkole muzycznej gry na fortepianie, który później zmienił na klarnet. Ogromny wpływ na jego kształtowanie się ma muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break, w którym gra jego ojciec. W ślad za nim za swój główny instrument obrał saksofon. W wieku 17 lat zaczał grać w zespole trębacza Antoniego Gralaka i od tamtej pory nieprzerwanie funkcjonuje jako muzyk. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej.
Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem Andrzejewskim), z którym dotychczas zrealizował dwa albumy „Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra." oraz "Dürer’s Mother" który wkrótce będzie miał swoją premierę we wrocławskim NFM na festiwalu Jazztopad.
W 2022 r. nakładem portugalskiej wytwórni Clean Feed ukazał się dwupłytowy album jego oktetu który jest hołdem dla polskich kompozytorów. Przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing został wybrany na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie („25 unerhörte kommende Großen”). Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydali autorski album „Bareness”. Z Qbą Janickim tworzy duet Malediwy. Jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i kwintetu Mateusza Pospieszalskiego.
Z filozofem Piotrem Augustyniakiem współtworzy podcast "Kairos", oraz "Myślnik" przy krakowskim Teatrze Słowackiego, czyli cykl spotkań z intelektualistami, gdzie poruszane są najbardziej aktualnie nurtujące tematy, a rozmowy przenika muzyczna improwizacja.
Jego muzyczna baza to muzyka improwizowana, eksperymentalna i współczesny jazz, niemniej jednak jest otwarty i czerpie ze wszelkich muzycznych gatunków, czego dowodem jest współpraca z muzykami sceny hiphopowej, elektronicznej rockowej i popowej. Grał na dziesiątkach festiwali w Japonii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji, Anglii, Irlandii, Francji, Portugalii, Belgii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Ukrainie, Białorusi, Estonii, Łotwie, Litwie, Turcji, Rumunii, Grecji. Jako muzyk sesyjny brał udział w dziesiątkach koncertów radiowych i telewizyjnych oraz w nagraniach wielu albumów. Współpracował m. in. z takimi artystami jak Dennis Gonzalez, Marco Eneidi, Kaja Draksler, Paul Dunmall, Joanna Duda, Oskar Törok, Tomasz Dąbrowski, Piotr Damasiewicz, Maciej Obara, Janusz Yanina Iwański, Krzysztof Knittel, Paweł Kaczmarczyk, Nikola Kołodziejczyk, Rafał Mazur, Jerzy Mazzoll, Igor BOXX.

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

*******