Kazik w Bielsku-Białej

Bilety na koncert Kazik w Bielsku-Białej - 20-01-2024

Koncert Kazik w Bielsku-Białej

Kazik

20.01.2024 19:00

Bielsko-Biała(Śląskie) - Bielskie Centrum Kultury


Najpierw zwrócił się ku muzyce rap, której słuchał od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Ale dopiero od momentu poznania nauczyciela i twórcy reklam, Jacka Kufirskiego zaczął tworzyć w tym stylu. Na początek powstały trzy numery: "Nowy konflikt światowy", "Piosenka trepa" i "Spalam się". Potem w 1991 roku firma Zic Zac wydała pierwszą płytę "Spalam się". Była to pierwsza płyta na polskim rynku, która tak poważnie odwoływała się do muzyki rap i dlatego Kazika szybko obwołano "Pierwszym raperem Rzeczpospolitej". Kazik recytował swoje ostre obyczajowo-polityczne teksty, a za podkład posłużyły mu wsamplowane dźwięki, skrecze, automat perkusyjny. Drugą płyta firmowaną imieniem Kazik zatytułowaną "Spalaj się!", która ukazała się w 1993 roku. Kolejna płyta "Oddalenie" była najbardziej osobistym projektem wokalisty. Ukazała się w maju 1995 roku i zawierała siedemnaście stworzonych na samplerze piosenek. Jednak największym sukcesem była płyta "12 groszy" z czerwca 1997 roku, która sprzedała się w ilości ponad 200 tysięcy egzemplarzy. Nagranie tytułowe przez kolejne kilkanaście miesięcy stało się jedną z najczęściej śpiewanych przez Polaków piosenek, przez wiele miesięcy utrzymywało się na listach przebojów mimo że trwała ponad siedem minut, a w tekście pojawiło się kilka wulgaryzmów. . Trzy lata po "12 groszach" pojawiła się "Melassa". Głównym współpracownikiem Kazika stał się Olaf Deriglasoff, dawny lider zespołu Dzieci Kapitana Klossa, a później muzyk m.in. Apteki, Pudelsów, Homo Twist. Ważną postacią był też Piotr Wieteska, kiedyś współzałożyciel Kultu, a od 1995 r. jego menedżer.

W 2000 roku Kazik został zaproszony przez Leszka Kołakowskiego, ówczesnego dyrektora Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, do przygotowania na ów Przegląd programu z piosenkami Kurta Weilla. Do zespołu przygotowującego piosenki z repertuaru słynnego twórcy musicali zaprosił muzyków Kultu - Janka Grudzińskiego (klawisze) i Banana (waltornia), Kazika Na Żywo - Kwiatka (bas) i Burzę (gitara) oraz perkusistę obu tych zespołów Tomka Goehsa. W marcu grupa zagrała na Przeglądzie, a rok później ukazała się płyta "Melodie Kurta Wiell'a i coś ponadto".

Następne autorskie wydawnictwo Kazika pojawiło się w 2004 r. "Czterdziesty pierwszy" okazał się najdłuższym albumem w jego solowej dyskografii, bo dwupłytowym. Pierwotnie album miał ukazać się w czterdzieste urodziny Kazika i miał nosić tytuł "40". Już rok później ukazała się płyta "Los się musi odmienić". Motorem powstania tego krążka był film Leszka Wosiewicza "Rozdroże Cafe", w którym Kazik zagrał epizod i napisał kilka piosenek.

W 2020 roku utwór Twój ból jest lepszy niż mój wzbudził kontrowersję nie tylko tematyką, ale także stał się głównym bohaterem skandalu z unieważnieniem notowania Listy Przebojów Programu III.

Bilety w cenie 120 zł (do 30 listopada) oraz 140 zł (od 1 grudnia).
Ulgowe: Bielska Karta Rodzina +, Weteran +, Bielska Karta Seniora, Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.plPowiązane