SIESTA w drodze PEDRO MOUTINHO w Pile

Bilety na koncert SIESTA w drodze PEDRO MOUTINHO w Pile - 10-03-2024

Koncert SIESTA w drodze PEDRO MOUTINHO w Pile

Pedro Moutinho

10.03.2024 19:00

Piła(Wielkopolskie) - Regionalne Centrum Kultury - Fabryka Emocji


Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze PEDRO MOUTINHO wieczór fado.

Pedro Moutinho pochodzi ze słynnej rodziny mistrzów Fado. Rodzice są artystami tej sztuki. Jego brat  Carlos  Manuel  -  Camane  jest,  obok  Marizy, największą gwiazdą portugalskiej muzyki.  Drugi brat - Helder, także wokalista Fado, ma ponadto własną wytwórnie płytową HM Musica. Pedro  zaczął  śpiewać  już  jako  jedenastolatek w  najważniejszych  "Casas  de  Fado"  Lizbony. W  2003  roku  wydał  pierwszy  album  (Primeiro  Fado  dla  wytwórni  Som  Livre),  gdzie  tradycyjne pieśni przeplatał współczesnymi, sięgał po aranże  orkiestrowe,  śpiewał  pieśni  brazylijskich  bardów,  jak  Caetano  Veloso  czy  Jorge  Mautner.  Największa z żyjących legend Fado - Carlos do Carmo zaprosił  go  do  wzięcia  udziału  w  projekcie  Novo Homem Na Cidade, gdzie najciekawsi młodzi artyści odtworzyli kultowy album Carlosa: Homem na Cidade z lat 70tych. Pedro Moutinho zaśpiewał tam Rosa da Noite. Chwilę później był już gościem w obsadzie filmu Carlosa Saury: Fados. Za kolejny album - Encontro ( 2008 - Som Livre) otrzymał Nagrodę Amalii Rodrigues za Najlepszy Album Fado Roku. Rok później pojawiła się płyta "Um Copo De Sol" a wkrótce potem wybór najznakomitszych utworów, wzbogacony duetami z Mayrą Andrade i Tiago Bettencourtem. W książce: "Lizbona. Muzyka moich ulic" Marcin Kydryński pisze o Pedro Moutinho m.in.: "Głos o cudownie pełnym paśmie, wyrównany, jak koncertowy steinway. Fraza o długim łuku, poszczególne słowa dotykane miękko, z czułością. Ton lekko mechaty, jak kocia sierść i tęskny, jakby odrobinę nosowy, największej urody."

Założeniem SIESTY w drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Pora Siesty Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już XIX edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf. Współorganizator Siesta Festival w Gdańsku. Jak sam przyznaje: "zaczęliśmy w okolicach święta zakochanych, w lutym 2012, by następnie spotykać się co kilka miesięcy i doprowadzić rokrocznie do szczęśliwej kulminacji na Siesta Festivalu u progu maja i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, jak ich radiowa starsza siostra, na trwałe wpiszą się w życiorys setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Będę zaszczycony mogąc objąć artystyczne przywództwo przedsięwzięcia i przyjmując rolę prowadzącego każdy z wieczorów."

SIESTA w drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago. W Sieście przenikanie się kultur; zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.

Partnerem projektu SIESTA w drodze jest inicjatywa Czujesz Klimat Rossmanna, zwracająca uwagę na codzienne wybory, które mogą przyczynić się do dobra naszej planety.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl