Projekt Chopin Profanum - Jarek Kostka w Dusznikach -Zdroju

Bilety na koncert Projekt Chopin Profanum - Jarek Kostka w Dusznikach -Zdroju - 01-05-2016

Koncert Projekt Chopin Profanum - Jarek Kostka w Dusznikach -Zdroju

Jarosław Kostka , Jan Adamczewski , Waldemar Franczyk , Piotr Max Wiśniewski

01.05.2016 20:00

Duszniki-Zdrój(Wielkopolskie) - Dworek Chopina


Jarek Kostka – fortepian
Jan Adamczewski – saksofon
Waldek Franczyk – perkusja
Piotr „Max” Wiśniewski – kontrabas

Po latach przemyśleń nad twórczością Fryderyka Chopina powstała w nas pokusa zmierzenia się z jego dziełem. Dobrym pretekstem była dwusetna rocznica urodzin kompozytora, choć nie tylko - jego muzyka zakorzeniona jest w nas mocno i stale inspiruje. Chopin to „sacrum“, dlatego podeszliśmy do projektu poważnie, wkładając weń całą naszą wiedzę, talent i doświadczenie.

Autorem pomysłu „Chopin Profanum“ jest pianista i lider zespołu - Jarosław Kostka - aranżer wszystkich utworów, na bazie których stworzyliśmy formy otwarte, nie ograniczając swobodnej jazzowej narracji.
Jakkolwiek wszystkie szczegóły melodyczno - rytmiczne w kompozycjach Chopina są sprecyzowane, to muzyka jego jest „zapisaną improwizacją“. Ta improwizacyjność ma podłoże w polskiej twórczości ludowej oraz w europejskiej muzyce XVII i XVIII wieku. Chopin odnosił się silnie do obu tych tradycji. Wiadomym jest też, że znakomicie improwizował.

 

Czy swoboda w kreowaniu materii muzycznej - naturalna dla jazzu - może być pomostem łączącym „klasykę“ i jazz? I czy nie jest to dobry pomysł, by spróbować na „jazzowo“ z Chopinem?
Odpowiedzią niech będzie płyta „Chopin Profanum“. Przy jej realizacji świadomie wprowadziliśmy zmiany dotyczące metro - rytmiki, harmoniki i frazowania. Projekt jest hołdem dla naszego wielkiego twórcy, pragnieniem pokazania, iż jego muzyka jest ponadczasowa, ponadnarodowa oraz prowokująca do osobistych przemyśleń i poszukiwań.