Max Richter: „Vivaldi Recomposed & The Blue Notebooks” | ICE Classic w Krakowie

Koncert Max Richter: „Vivaldi Recomposed & The Blue Notebooks” | ICE Classic w Krakowie - 01-05-2016

Koncert Max Richter: „Vivaldi Recomposed & The Blue Notebooks” | ICE Classic w Krakowie

Max Richter

01.05.2016 20:00

Kraków(Małopolskie) - ICE Kraków Congress Centre


Wybitny kompozytor i pianista Max Richter wystąpi w Krakowie! Już 1 maja 2016 r. o godz. 20.00 w ramach cyklu ICE Classic artysta zagra w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Muzyk inspirujący się zarówno Beatlesami, Bachem, jak i punk rockiem czy ambientem, łączy barokowe piękno z minimalistyczną metodologią i wiąże klasyczną orkiestrę z nowoczesną technologią. Podczas koncertu usłyszymy utwory zarówno z albumu „Recomposed by Max Richter: Vivaldi - The Four Seasons”, w którym muzyk wziął na warsztat słynne koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego znane jako „Cztery pory roku”, jak i materiał z płyty „The Blue Notebooks”, gdzie Richter prezentuje nowoczesne brzmienia wykonane przy pomocy klasycznego instrumentarium.

[FOR ENGLISH VERSION CLICK HERE: bit.ly/1R0z7Dl]

„Program koncertu Maxa Richtera idealnie pasuje do Krakowa - miasta nowoczesnego i tradycyjnego jednocześnie. W ICE Kraków usłyszymy dzieła Vivaldiego we współczesnych aranżacjach oraz utwory z >>The Blue Notebooks<< - projektu, który został fantastycznie przyjęty na całym świecie” - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Jestem pewna, że kolejny koncert w ramach cyklu ICE Classic będzie doskonałym rozpoczęciem długiego weekendu - zapraszam 1 maja do ICE Kraków!” - dodaje Helbin.

Koncert „Max Richter: Vivaldi Recomposed & The Blue Notebooks” będzie składać się z dwóch części: „Vivaldi Recomposed” i „The Blue Notebooks”. W pierwszej usłyszymy Sinfoniettę Cracovię poprowadzoną od syntezatorów i instrumentów elektronicznych przez Richtera. Partię solową na skrzypcach wykona Mari Samuelsen. Drugą część stanowić będzie materiał z płyty „The Blue Notebooks”, który artysta wykona wraz z muzykami The UK Ensemble.

Max Richter jest jednym z najbardziej płodnych artystów swojego pokolenia. Kompozytor, pianista, producent, autor remiksów, współpracownik nadzwyczajny – jego twórczość wymyka się próbom zdefiniowania jego osoby. Pomimo tego, że jako artysta jest bardzo enigmatyczny, jedna rzecz nie pozostawia wątpliwości – jest twórcą nietuzinkowym. Richter stworzył monumentalny dorobek, na który składa się muzyka koncertowa, opery, balety oraz instalacje wideo, a także wiele ścieżek dźwiękowych do filmów, sztuk teatralnych i programów telewizyjnych oraz seria entuzjastycznie przyjętych albumów solowych, na których znalazła się poezja i literatura. Wśród wyzwań, które podjął w ostatnim czasie znalazła się próba „rekompozycji” jednego z najlepiej rozpoznawalnych utworów z kanonu muzyki klasycznej - „Czterech pór roku” Vivaldiego - by „zaktualizować” dzieło do standardów XXI wieku.

W jego muzyce widać różnorodne wpływy: estetykę minimalistyczną, która wywodzi się od kompozytorów wczesnych lat 60. (Reich, Glass), poprzez punk rocka oraz wynalazek Briana Eno z lat siedemdziesiątych - ambient. Dostrzega się jego formalne wykształcenie muzyczne, a także awangardowy eksperymentalizm, technikę cut-up wykorzystywaną w elektronicznej muzyce dance oraz współczesną kanibalistyczną kulturę remiksów.

Album „The Blue Notebooks” jest pierwszym krążkiem wydanym we współpracy z wytwórnią Fat Cat Records (2004). Gościnnie wystąpiła na nim ikona kina, aktorka Tilda Swinton, czytając fragmenty dzieł Kafki i Miłosza. Utwory z albumu możemy usłyszeć m.in. w takich hitach kinowaych jak: „Wyspa tajemnic” czy „Walc z Baszirem” (autorem całej muzyki do filmu był Max Richter). „Jednym z powodów, dla których wysłałem demo do Fat Cat było to, że usłyszałem pierwszy album Sigura Rósa. Brzmiał dla mnie zupełnie niczym Arvo Pärt z gitarami. Wtedy byłem pewien, że to będzie dla mnie dobre miejsce” - wyznał artysta.


Bilety na koncert Maxa Richtera w ramach cyklu ICE Classic będą dostępne w sprzedaży od piątku 19 lutego od godziny 12.00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w wybranych punktach informacji miejskiej InfoKraków, w cenie od 70 do 150 zł. Szczegółowe informacje na temat biletów na www.icekrakow.pl oraz www.biurofestiwalowe.pl.


Więcej informacji: bit.ly/1SVRkZd