Rachmaninow - Całonocne czuwanie w Warszawie


Program:
Siergiej Rachmaninow - Całonocne czuwanie [Bсенощное бдение] op. 37


Wykonawcy:
Jadwiga Rappé - alt
Mateusz Markuszewski - tenor
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Irina Bogdanovich - dyrygent

 
Całonocne czuwanie jest ostatnim utworem napisanym przez Siergieja Rachmaninowa. Powstał podczas I Wojny Światowej, tuż przed nadejściem rewolucyjnej katastrofy, w wyniku której rosyjska prawosławna kultura zniknęła prawie na sto lat.
Cerkiewne cykle Całonocnego czuwania były pisane po P. Czajkowskim przez wielu kompozytorów, ale żaden z nich nie posiada takiej siły i mocy artystycznego wyrazu, jak dzieło Rachmaninowa. Utwór ten można porównać z symfonicznym dziełem dla chóru. Piętnaście części Liturgii przesyca muzyczna dramaturgia. Części łączy nie tylko modlitewny tekst, ale także muzyczne środki wyrazu – starorosyjskie raspiewy oraz głasy. Archaiczne jednogłosowe melodie u Rachmaninowa otrzymały drugie życie. Kompozytorowi udało się w tych melodiach pokazać zarówno narodowy koloryt, jak i niepowtarzalne piękno. Znajdziemy tu epos, romantyczną lirykę, a nawet dzwony cerkiewne.
„Ja – rosyjski kompozytor” – pisał Rachmaninow – „ojczyzna odcisnęła ślad na moim charakterze i poglądach. Moja muzyka jest owocem mojego charakteru i dlatego jedyne, co staram się robić, kiedy komponuję, to prosto i stanowczo wyrażać swoją muzyką to, co mam w sercu”.


Organizator: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego