Aktualności

13-09-2017-16:27:00

Gary Brooker z Procol Harum opowiada o powstaniu "A Whiter Shade Of Pale"W przyszłym miesiącu Procol Harum zagrają dwa koncerty w Polsce. Poprzedzając tę wizytę Gary Brooker postanowił opowiedzieć, jak powstał przebój "A Whiter Shade Of Pale". Kompozycja, która doczekała się setek coverów.

Gary Brooker fot. Edmaart.pl

Bogdan Kuncewicz: Jak doszło do powstania „A Whiter Shade Of Pale”?

Gary Brooker: Pewnego ranka usłyszałem w telewizji kawałek motywu z Bacha. Była to reklama cygar. Potem próbowałem to zagrać, a następne skomponować piosenkę. Tak powstał „A Whiter Shade Of Pale”.

BK. To niesamowite, ze tak wspaniały utwór powstał w sposób tak zwyczajny, normalny.

GB. Najlepsze piosenki, jakie kiedykolwiek skomponowałem, powstawały bardzo szybko, niektóre kawałki dosłownie w ciągu kilku minut, Bardzo normalnie i zwyczajnie.

BK: A więc tworzenie zawsze bardzo łatwo Ci przychodziło?

GB: Niezupełnie. Tworzenie niektórych kawałków zabierało mi więcej czasu. To wszystko zawsze zależało od natchnienia, lub od jakiegoś pomysłu, który opracowujesz i umieszczasz w swojej kompozycji. Piosenki ocenia się w różny sposób: te, które powstają szybko, za inspirację, zdolność twórcy, te, nad którymi długo się pracuje, za pracę w nie włożoną.

BK. Wracając do „A Whiter Shade Of Pale”, to ledwie co powstał zespół, a już z tym utworem znaleźliście się na pierwszych miejscach list przebojów…

GB: No tak, ten utwór pomógł nam w karierze, ale z drugiej strony, pozostałe nasze kompozycje były niejako w cieniu „A Whiter Shade Of Pale”.

BK. W cieniu?

GB: No tak. Powstało dużo dobrych utworów Procol Harum, ale one były niejako w ceniu „A Whiter Shade Of Pale”. Poprzez wielki sukces „A Whiter Shade Of Pale” nie były zauważone tak jak powinny, jak na to zasługiwały.

BK: „A Whiter Shade Of Pale” to najlepsza kompozycja Procol Harum?

GB: Najbardziej znana, ale nie najlepsza. Kocham wiele kompozycji Procol Harum, ale żadnej z nich nie faworyzuję. Po prostu, to jest nasz dorobek. To wszystko to jest Procol Harum.

Zespół Procol Harum zagra 13 października w Szczecinie i 15 października w Katowicach. Bilety na koncerty są jeszcze w sprzedaży. Szczegóły są dostępne tutaj.

źródło: Ania/Koncertomania.pl & Edmaart.pl

Podziel się na facebooku!