Recenzja

04-06-2018-16:00:04

Kanye West - Ye

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Kanye West nagrał płytę o problemach sławnych i bogatych, i... jest ona naprawdę dobra.

"Ye" to trochę Kanye w pigułce, w skrócie. Kanye West wrócił do hip-hopu zrodzonego z soulowych sampli i przypomniał, że w tej dziedzinie nie ma sobie równych. Jak nikt potrafi nakładać kolejne warstwy, by nie tworzyły po prostu kolorowego patchworku, ale wielowymiarową artystyczną formę, swoistą dźwiękową rzeźbę (pełne klasycznych odniesień "No Mistakes"). Jak to u Westa, oczywiście można też liczyć na gości i także w aspekcie wokalnych aranżacji Amerykanin wykazał się niebywałym talentem. Tak jak kiedyś pokazał, że Jamie Foxx może być największym wokalistą R&B od czasu Jamesa Browna ("Gold Digger"), tak teraz udowodnił na przykład, że John Legend nie musi być ckliwy i egzaltowany (kapitalne "Ghost Town"). Innymi słowy, pod względem muzycznym wrócił stary, dobry, nieeksploatujący Auto-tune'a, ze smakiem używający elektroniki, rozkochany w starych brzmieniach, a jednocześnie nowoczesny Kanye West.

Prawdziwą siłą "Ye" są jednak teksty. Pozornie to rzecz o problemach sławnego i bogatego. Ba, sławnego i bogatego Kanye Westa, czyli człowieka o ego wielkości wielokrotności jego konta. A jednak, mimo użycia tej specyficznej ego-soczewki, West porusza wiele ważnych, uniwersalnych i aktualnych kwestii. Może w innej skali, w nieco innym wymiarze, ale wszyscy borykamy się z problemem samotności czy rozmyślamy o naszych związkach. Kanye diagnozując siebie, diagnozuje też współczesne społeczeństwo. Nawet jeśli nie podzielamy jego perspektywy, nawet jeśli amerykańska rzeczywistość jest dla nas nieco obca, trzeba przyznać, że jest spostrzegawczym obserwatorem i brutalnie szczerym (również, a może nawet przede wszystkim wobec siebie) artystą.

"Ye" to zaledwie 23 minuty, ale te 23 minuty, jak chyba żadne inne muzyczne dzieło ostatnich miesięcy, niezwykle celnie odzwierciedlają współczesną kondycję.


Lista utworów:

  1. 1. I Thought About Killing You00:04:34
  2. 2. Yikes00:03:08
  3. 3. All Mine00:02:25
  4. 4. Wouldn't Leave00:03:25
  5. 5. No Mistakes00:02:03
  6. 6. Ghost Town00:04:31
  7. 7. Violent Crimes00:03:35

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: Kanye West