Recenzja

27-06-2018-16:00:03

Nine Inch Nails - Bad Witch

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Tren Reznor ewidentnie przechodzi kryzys tożsamości, ale dla jego muzyki to akurat dobrze.

"Bad Witch" to zaledwie 30 minut muzyki, 6 kompozycji, ale Trent Reznor klasyfikuje to jako nowy, pełnoprawny album Nine Inch Nails. W sumie ma rację, bo dzieje się tu tyle, że można by obdarować co najmniej kilka pełnowymiarowych krążków. Najnowsze dzieło NIN to superskoncentrowana, ultraskondensowana i szalenie treściwa propozycja. Z drobnymi wyjątkami nie ma tu miejsca na przestrzenie, chwilę oddechu, ambientowe odpływanie. Nawet spokojniejsze pod względem tempa "Play the Goddamned Part" to prawdziwy soniczny gąszcz.

Do rzeczy jednak. Jaka jest nowa płyta Nine Inch Nails? Różnorodna i lekko schizofreniczna. Trent Treznor chyba z jednej strony chciał stworzyć coś bardzo w stylu swego flagowego projektu, z drugiej jednak kuszą go nowe muzyczne światy. Stoi więc w szerokim rozkroku jedną nogą w przeszłości, atakując nas pełnymi furii około-industrialnymi pomysłami ("Ahead of Ourselves" to taki przytłumiony kuzyn "Wish"), by po chwili zabrać nas w futurystyczną podróż, gdzie połamane elektroniczne dźwięki łączą się z odrealnionym jazzem (znakomite "Play the Goddamned Part"). Przebijają się echa dawnego Davida Bowiego, ale jest i miejsce na iście kosmiczne eksperymenty (idealnie zatytułowane "I'm Not from This World"). Jest gniew, jest jazda bez trzymanki, ale nie jest to zwyczajny łomot, wściekły hałas, czego najlepszym przykładem mroczny, diablo intrygujący "God Break Down the Door", który ma w sobie i coś krautrocka, i z muzyki klubowej.

"Bad Witch" może przytłaczać. Dla wielu będzie to łoskot i harmider. Ale przez te szturmujące dźwięki, przez tę gęsto plecioną metaliczną siatkę, przebija się sporo ciekawych pomysłów. Kiedy już przebrniemy przez dobrze znaną industrialną warstwę, znajdziemy dużo innowacji i brawury.


Lista utworów:

  1. 1. Shit Mirror00:03:06
  2. 2. Ahead of Ourselves00:03:30
  3. 3. Play the Goddamned Part00:04:51
  4. 4. God Break Down the Door00:04:14
  5. 5. I'm Not from This World00:06:41
  6. 6. Over and Out00:07:49

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!