Recenzja

27-08-2018-23:00:03

Alice in Chains - Rainier Fog

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Alice In Chains nie nagrali fajnej płyty ani przyzwoitej. Jerry Cantrell i spółka stworzyli najwyższej klasy rockowe dzieło. Soczyste i bezkompromisowe.

"Rainier Fog" to już trzeci album z Williamem DuVallem na wokalu. Większość powinna więc już się przyzwyczaić do jego głosu. Jeśli jednak nie wszystkich jeszcze przekonał, jest szansa, że zmieni się to po nowej płycie. DuVall pięknie wpasował się w estetykę zespołu i w zasadzie od pierwszych dźwięków zapominamy, że kiedyś w tej grupie śpiewał ktoś inny. Zresztą, to trochę inne Alice In Chains niż dotychczas, choć z absolutnie wszystkimi swymi atrybutami. Mamy i mocarne riffy, i dynamiczną perkusję i przede wszystkim niedające się podrobić wokalne harmonie. Wszystko jednak brzmi bardziej nowocześnie, dalej od grunge'u, a bliżej klasycznego, solidnego riffowego grania. Amerykanie nie tworzą nowej jakości w rocku, ale też nie próbują kopiować siebie z przeszłości. Bazują na topornych, ciężkich dźwiękach, gęstej atmosferze i znakomitych melodiach. W efekcie otrzymujemy 10 smakowitych nagrań, z których większość to majestatycznie toczący się gitarowy walec. Czasem zdarzy się coś delikatniejszego, bardziej zwiewnego ("Fly") czy balladowego ("All I Am"), ale nie znajdziemy na tym krążku niczego słabego, miałkiego, nijakiego czy cienkiego. Każdy kawałek jest soczysty, kąśliwy i bezkompromisowy, a w przypadku "Red Giant" wręcz genialny. Zapewne niemała w tym zasługa mistrza monstrualnego (a zarazem selektywnego) rockowego brzmienia, czyli producenta Nicka Raskulinecza, który pracował przy dwóch poprzednich krążkach zespołu a także przy "Diamond Eyes" Deftones, "Audio Secrecy" Stone Sour czy "Once More Round The Sun" Mastodon.

Szósty longplay Alice In Chains ma wszystko, czego fan siarczystego rocka potrzebuje. Siłę, ciężar, pewną dzikość i zero sztuczności. Dodatkowo to wspaniale spójny, dopracowany a jednocześnie niepozbawiony emocji materiał. Jeżeli w muzyce szukacie rasowej gitarowej mocy, "Rainier Fog" ma szanse być waszą płytą roku.


Lista utworów:

  1. 1. The One You Know00:04:49
  2. 2. Rainier Fog00:05:01
  3. 3. Red Giant00:05:25
  4. 4. Fly00:05:18
  5. 5. Drone00:06:30
  6. 6. Deaf Ears00:04:44
  7. 7. Maybe00:05:36
  8. 8. So Far Under00:04:33
  9. 9. Never Fade00:04:40
  10. 10. All I Am00:07:15

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!