Aktualności

09-07-2021-10:07:39

Måneskin bije kolejne rekordy

Udostępnij! Tweetnij!

Najczęściej odtwarzani włoscy artyści na świecie (34 milionów streamów w zeszłym miesiącu) właśnie pobili kolejny rekord, błyskawicznie osiągając pierwsze miejsce na Spotify Global Top 50 Chart z kawałkiem „Beggin”.

foto: Gabriele Giussani

Gdyby tego było mało, regularnie podbijają także światowe listy przebojów utworami „I Wanna Be Your Slave” oraz „Zitti e buoni” (ponad 170 milionów odtworzeń!). Certyfikowana platyną we Włoszech płyta może pochwalić się ponad 400 milionami odtworzeń w samym Spotify.

Po zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021, Måneskin osiągał bezprecedensowe wyniki dla włoskich artystów: są pierwszym zespołem w historii, który wszedł na brytyjskie listy przebojów dwoma singlami w tym samym czasie (na 6. i 10. miejscu), co tydzień zbierając nowe certyfikaty, zarówno we Włoszech, jak i za granicą. „I Wanna Be Your Slave” pokryło się platyną we Włoszech, a także w Polsce i Finlandii, sześciokrotną platyną w Rosji oraz złotem w Austrii, Grecji, Irlandii, Norwegii, Szwecji i Turcji. Piosenka „Zitti e buoni” (trzykrotna platyna we Włoszech) uzyskała status złotej płyty w Holandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Turcji, platynowej w Polsce, Finlandii, Grecji i Irlandii i pięciokrotnie platynowej w Rosji. Singiel „Beggin’” zdobył złoto w Polsce, Finlandii i Malezji oraz siedmiokrotną platynę w Rosji. Teraz wspina się w górę listy Spotify Top 50 w Australii (3. miejsce, podczas gdy „I Wannna Be Your Slave” jest na 10.), Brazylii (17. miejsce) i Peru (9. miejsce), gdzie znalazła się na pierwszym miejscu na liście Viral 50 wraz z siedmioma innymi piosenkami Måneskin.

Måneskin to włoski czteroosobowy zespół, w skład którego wchodzą Damiano (wokal), Victoria (bas), Thomas (gitara) i Ethan (perkusja). „Måneskin” oznacza po duńsku „światło księżyca. Wszyscy mają od 20 do 22 lat. Niektórzy członkowie znają się od szkolnych czasów, ale razem zaczęli grać dopiero w 2015. Ich brzmienie naznaczone jest różnymi wpływami muzycznymi: mieszanką rocka, rapu/hip hopu, reggae, funky i popu, a łączy je soulowy głos frontmana Damiano. Brzmienie zespołu wyraźnie odzwierciedla unikalny wygląd każdego z muzyków. Młodzi artyści porwali publiczność podczas występów na żywo w 11. edycji włoskiego X Factora, kiedy to, zważywszy na bardzo młody wiek, wyróżnili się wybitnymi umiejętnościami na scenie.

Teledysk do „Chosen”, ich pierwszego singla zaprezentowanego podczas X Factora, osiągnął 2 miliony wyświetleń w ciągu zaledwie pięciu dni. Akcja teledysku rozgrywa się w hotelowym korytarzu i jest hołdem dla najpopularniejszej ikonografii rocka: zobaczyć w nim możemy między innymi groupies, safońskie pocałunki oraz nagie, odważne sceny. Singiel odniósł natychmiastowy sukces i pokrył się dwukrotną platyną we Włoszech. „Chosen” to także nazwa debiutanckiej EP-ki Måneskin.

23 marca 2018 roku zespół wydał singiel „Morirò da Re”, a następnie „Torna a casa”. Piosenki zapowiadały nowy album „Il ballo della vita”, w całości napisany przez Måneskin i wyprodukowany przez Fabriziego Ferraguzza, wydany 26 października 2018 roku. Album zadebiutował na 1. miejscu oficjalnej włoskiej listy przebojów FIMI/GfK, w niecałe dwie godziny osiągnął 1. miejsce na listach przebojów iTunes, a przed upływem 24 godzin wskoczył na listę Spotify Top 50 ze wszystkimi utworami i łącznie milionem streamów.

Måneskin wyprzedał wszystkie z 21 koncertów swojej pierwszej trasy po Włoszech (luty/kwiecień 2018 roku) w ciągu kilku godzin. Od tego czasu zespół zagrał ponad 80 koncertów – w lutym 2019 roku objechał całą Europę, po czym w marcu i kwietniu 2019 roku powrócił do największych włoskich klubów z wiosenną częścią „IL BALLO DELLA VITA TOUR”. Latem kontynuowali występy na najważniejszych włoskich i międzynarodowych festiwalach. 13 września 2019 roku zespół wydał nowy singiel „Le parole lontane”. Po 66 wyprzedanych koncertach dla ponad 140 tysięcy uczestników, 14 września Måneskin zakończył dwuletnią trasę po Europie uroczystym występem w Carroponte w Mediolanie. Do tamtej pory zebrali 300 milionów streamów na Spotify i ponad 280 milionów wyświetleń na YouTubie.

30 października 2020 roku zespół wydał nowy singiel „Vent’anni”, któremu towarzyszyła sesja fotograficzna przed obiektywem Oliviero Toscaniego. Niesamowite zwycięstwo na 71. edycji Festival di Sanremo z „Zitti e buoni” przyczyniło się do reprezentacji Włoch podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie w maju 2021 roku, na którym to rozkochali międzynarodową publiczność oraz zajęli pierwsze miejsce.

Ich drugi album, „Teatro d’ira: Vol. I”, został wydany oryginalnie 19 marca 2021 roku. Zasłużony triumf płyty zamieni się w trasę koncertową, podczas której zespół zagości na scenie największych festiwali muzycznych w Europie latem 2021 i 2022 roku, u boku największych nazwisk światowej sceny muzycznej i wystąpi po raz pierwszy na kluczowych arenach sportowych we Włoszech w ramach 13-dniowej trasy koncertowej po całym kraju, która sprzedała już ponad 100 000 biletów. Måneskin nie zatrzymuje się na 23 platynowych i 5 złotych płytach we Włoszech i stawia wielkie kroki na arenie międzynarodowej.

Niesamowity występ zespołu na Polsat SuperHit Festiwal 2021 szybko przeszedł do historii. Nie będziemy długo czekać na kolejną wizytę. Måneskin pojawi się na Open’er Park 2021 już w czwartek 19 sierpnia. Bilety na wydarzenie zostały wyprzedane w kilka minut po ogłoszeniu.


Sprawdź i kup bilet:źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: maneskin