Aktualności

29-04-2014-13:18:46

Helmet, In Flames oraz Saint Vitus & Orange Goblin w Krakowie

Udostępnij! Tweetnij!

Knock Out Productions zapowiedział trzy jesienne koncerty w Krakowie. Do stolicy Małopolski przyjadą Helmet, In Flames oraz Saint Vitus & Orange Goblin.

Helmet fot. Universal Music Polska

Dowodzony przez Page'a Hamiltona Helmet zagra 12 września w klubie Fabryka. Kapela zaliczana jest do legend sceny nowojorskiej i światowej alternatywy. Za największe osiągnięcie bandu uważa się album "Meantime" z 1992 roku. Materiał ma w USA status złotej płyty, był nominowany do Grammy, pracowały przy nim legendy konsolety, Steve Albini i Andy Wallace. Amerykańska kapela obchodzi w 2014 roku dwa jubileusze - 25-lecia istnienia i 10-lecia reaktywacji. Dawne czasy pamięta ze składu tylko lider i założyciel grupy, kapitalny gitarzysta Page Hamilton, ze swobodą poruszający się zarówno po terytorium metalu, alternatywnego grania, jazzu (uczył się jazzowego stylu gry w szkole muzycznej), awangardy. Autor repertuaru Helmet (a także współtwórca paru soundtracków oraz współpracownik choćby Davida Bowiego) jest dziś wzorem do naśladowania dla adeptów gitary. Dobrał sobie świetnych współpracowników, z którymi od lat gra genialne koncerty.

In Flames będzie można zobaczyć 27 września w klubie Studio. To jeden z najlepszych towarów eksportowych Szwecji, laureaci szwedzkich Grammy, a także nagrody słynnego miesięcznika "Metal Hammer" dla najlepszego zagranicznego wykonawcy. Kapela pojawi się u nas, aby promować nowy studyjny krążek, "Siren Charms". Dziesiąty album formacji z pewnością zaczaruje nie mniej skutecznie od płyt, które zachwyciły fanów w USA (w pierwszej 30. "Billboardu"), czyli "A Sense Of Purpose" (2008) i "Sounds Of A Playground Fading" (2011) i przyczyniły do sukcesu bandu. A sukces ten mierzony jest w ponad dwóch milionach sprzedanych płyt na całym świecie. O pozycji zespołu niech świadczy fakt, że piosenki na "Siren Charms" Szwedzi nagrywali w legendarnych Hansa Studios w Berlinie, gdzie wcześniej epokowe albumy rejestrowali choćby Iggy Pop, David Bowie, U2 czy Depeche Mode).

Z kolei 5 listopada w Fabryce zagra Saint Vitus. Bez nich nie byłoby Candlemass, My Dying Bride, Paradise Lost, Crowbar, Cathedral, Electric Wizard i całej masy innych zespołów (choćby stonerowych, sludge'owych), które opierają swoją muzykę na brudnych, mocarnych, ciężkich riffach i wgniatającej w glebę sekcji rytmicznej. Szukając początków doom metalu zapewne większość wyjdzie od Black Sabbath, potem pojawi się pewnikiem Pentagram, Witchfinder General i na pewno ta kapela - jedna z największych legend gatunku, Saint Vitus z Los Angeles. Istnieje blisko 40 lat, aczkolwiek z przerwami, a albumami "Saint Vitus", " Hallow's Victim", "Born Too Late" i "V" na trwałe zapisała się w historii metalu oraz zainspirowała legiony muzyków na całym świecie. Od momentu reaktywacji w 2008 roku w składzie wciąż są dwie najbardziej charyzmatyczne postacie Saint Vitus, wokalista Scott "Wino" Weinrich i gitarzysta Dave Chandler, a także oryginalny basista Mark Adams. Promowany materiał studyjny grupy to "Lillie: F-65" z 2012 roku pierwszy po 17-letniej. W czasie, który minął od pierwszych występów Saint Vitus w Polsce, wytwórnia Season Of Mist wznowiła dwa materiały amerykańskiej legendy - "C.O.D." oraz "Die Healing".

Asystentami profesorów z Saint Vitus na lekcji z historii doom metalu nad Wisłą, będą ich wielce pojętni uczniowie z Europy - londyńska ekipa Orange Goblin, którą w Polsce znamy doskonale z paru wizyt. Za parę miesięcy, gdy rozpocznie się rok 2015, Pomarańczowy Goblin wejdzie w dwudziesty rok egzystencji na metalowej scenie. Kapela w swym życiorysie popełniła sporo świetnej muzyki, w której walcowaty doom miesza się z narkotycznym stonerem oraz melodyką klasycznego heavy metalu. Ten melanż świetnie się sprawdza zarówno na płytach studyjnych, których Orange Goblin popełnił siedem (ostatnia to "A Eulogy For The Damned" z 2012 roku), a także podczas występów na żywo, które są najmocniejszą stroną londyńskiego kwartetu. Ale temu dziwić się nie ma co, bo wszyscy muzycy kapeli są w niej od samego początku, czyli od roku 1995 roku.

Szczegóły:

Helmet + support
Kiedy: 12 września (Piątek) 2014
Gdzie: Kraków @ Fabryka, ul. Zabłocie 23
Bilety: 60 zł przedsprzedaż, 70 zł w dniu koncertu
Dystrybucja: bilety kolekcjonerskie dostępne na Knockoutprod.net/site/bilety.
Bilety systemowe dostępne w bileteriach: Ticketpro, Eventim, EBilet, BiletIn (czyli min Empiki, Media Markty, Saturny w całej Polsce).

In Flames + support
Kiedy: 27 września (sobota) 2014
Gdzie: Kraków @ Studio, ul. Budryka 4
Bilety: 100 zł przedsprzedaż, 120 zł w dniu koncertu
Dystrybucja: bilety kolekcjonerskie dostępne na Knockoutprod.net/site/bilety.
Bilety systemowe dostępne w bileteriach: Ticketpro, Eventim, EBilet, BiletIn (czyli min Empiki, Media Markty, Saturny w całej Polsce).

Saint Vitus + Orange Goblin + support
Kiedy: 5 listopada (środa) 2014
Gdzie: Kraków @ Fabryka, ul. Zabłocie 23
Bilety: 65 zł pierwsza pula, 75 zł druga pula, 85 zł w dniu koncertu
Dystrybucja: Pierwsza, ograniczona pula biletów dostępna tylko na Knockoutprod.net/site/bilety.
Otwarta sprzedaż zacznie się po wyczerpaniu pierwszej puli.

Udostępnij! Tweetnij!