Recenzja

31-01-2019-22:00:03

Steve Hackett - At The Edge Of Light

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Mało kto potrafi łączyć rozmaite gatunki, style i inspiracje w tak przekonujący sposób jak Steve Hackett.

"At The Edge Of Light" to już dwudziesta piąta uznanego gitarzysty. Mimo tak bogatego dorobku, były członek Genesis wciąż ma głód tworzenia i nadal lubi łączyć, mieszać, przeplatać. Dla oddanych fanów nowy longplay nie będzie zaskoczeniem, raczej logiczną kontynuacją dotychczasowych dokonań muzyka. Znajdziemy tu więc naleciałości z Indii (orientalnie zabarwione "Fallen Walls and Pedestals" oraz przede wszystkim "Shadow And Flame"), silne wpływy muzyki klasycznej ("Underground Railroad", marszowe "Descent" przywodzące skojarzenia z "Bolero" Ravela), ale i oczywiście progresywne korzenie (rozbudowane, wielowątkowe "Those Golden Wings"). Pod względem aranżacji również jest na bogato. Dominuje charakterystyczna, łkająca gitara Hacketta (wspaniałe pasaże przywołujące klasyki Genesis), ale jest także miejsce na smutny saksofon i liryczny flet ("Beasts in Our Time"), gospelowe zaśpiewy i bluesową gitarę akustyczną ("Underground Railroad"), harmonijne chórki ("Under The Eye Of The Sun"), piękny fortepian ("Peace") czy złowieszcze, iście bondowskie smyki ("Conflict"). Mimo tak wielu elementów i pomysłów, choć nie brakuje przepychu, "At The Edge Of Light" tworzy spójną, dopracowaną i przestępną całość. Jedynym zgrzytem jest miałkie i najzwyczajniej banalne "Hungry Years" kojarzące się z The Beach Boys.

- Ten album to wyraz potrzeby, aby wszystkie muzyczne formy oraz kultury połączyły się i świętowały cud jedności w tym podzielonym świecie - wyjaśnia Steve Hackett. Mimo koncepcyjnego podejścia, najnowszy longplay blisko 70-letniego artysty to raczej eklektyczny zbiór utworów niż rozbudowana suita. Różnorodne dzieło, które udowadnia, że muzyka nie zna granic. Że otwarty umysł i wyobraźnia to klucz do tworzenia niezwykłych kompozycji. Że rock progresywny nie musi być skostniały i hermetyczny. Że odrobina symfonicznego nadęcia nie przekreśla rockowego charakteru.

Płyta "At The Edge Of Light" zapewne nie będzie kluczową w karierze Steve'a Hacketta, ale przynajmniej co poniektórym przypomni, jak zdolny, pełen niezwykłych pomysłów to artysta.


Lista utworów:

  1. 1. Fallen Walls and Pedestals00:02:17
  2. 2. Beasts in Our Time00:06:20
  3. 3. Under the Eye of the Sun00:07:06
  4. 4. Underground Railroad00:06:22
  5. 5. Those Golden Wings00:11:09
  6. 6. Shadow and Flame00:04:22
  7. 7. Hungry Years00:04:34
  8. 8. Descent00:04:20
  9. 9. Conflict00:02:36
  10. 10. Peace00:05:03

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!