Betlejem Polskie - Otrębusy

Bilety na spektakl Betlejem Polskie - Otrębusy - 11-12-2020

Spektakl Betlejem Polskie - Otrębusy

Mazowsze , Spektakl Betlejem Polskie

11.12.2020 19:00

Otrębusy (Mazowieckie) - Teatr Matecznik


Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, w roku dwóch jubileuszy: 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 70. rocznicy powstania Zespołu, przystępuje do realizacji niezwykłego widowiska opartego na dramacie Lucjana Rydla - "Betlejem Polskie". Weźmie w nim udział 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry. Rydlowskie "Betlejem…" dzieje się jednocześnie w trzech planach czasowych - w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną - ożywia przeszłość. Jezus rodzi się tu wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce - może gdzieś w Małopolsce,  a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.

Twórcy spektaklu zachowując równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi, prowadząc swą inscenizację - tak jak każe tradycja teatralna - nieco poza scenariusz, pragną nawiązać do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w 2018 roku, Powstania Warszawskiego 1944 roku oraz do dramatycznych wydarzeń Grudnia 1970 roku, zwiastujących powtórny niepodległościowy zryw Polaków lat 80 - tych. Nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii pragniemy stworzyć nie tylko barwny, patriotyczny fresk narodowych losów, lecz przede wszystkim rozśpiewane i roztańczone widowisko pełne humoru i ognistego tańca: z chórami Aniołów, Świętą Rodziną, pełne najpiękniejszych kolęd, pastorałek.

Realizatorzy:
Reżyseria i adaptacja: Zbigniew Kułagowski
Kierownictwo Muzyczne: Jacek Boniecki
Muzyka i aranżacja: Krystian Segda
Choreografia: Wioletta Milczuk
Kierownictwo Wokalne: Mirosław Ziomek
Współpraca choreograficzna: Zbigniew Czapski-Kłoda
Kostiumy: Zofia de Ines, Mira Zimińska-Sygietyńska, Rafał Orłowski
Scenografia: Tadeusz Smolicki
Oprawa wizualna: Dawid Kozłowski
Reżyseria świateł: Łukasz Różewicz
Reżyseria dźwięku: Piotr Mastalerski
Asystent scenografa: Małgorzata Haberska
Asystent reżysera: Piotr Borek
Asystent kierownika muzycznego: Wojciech Gwiszcz

Ze względów bezpieczeństwa widowisko odbędzie się z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Przed wejściem do obiektu widzów obowiązuje dezynfekcja dłoni a w obiekcie noszenie maseczki ochronnej. Jednocześnie zapewniamy zapełnienie maksymalnie 25% widowni przy zachowaniu odległości między fotelami (zajęte, co drugie miejsce).