Wierszalin. Reportaż o końcu świata - Teatr Wierszalin - Raport o końcu świata - Kołobrzeg

Bilety na spektakl Wierszalin. Reportaż o końcu świata - Teatr Wierszalin - Raport o końcu świata - Kołobrzeg - 04-12-2021

Spektakl Wierszalin. Reportaż o końcu świata - Teatr Wierszalin - Raport o końcu świata - Kołobrzeg

Spektakl Raport o końcu świata

04.12.2021 19:00

Kołobrzeg(Zachodniopomorskie) - Regionalne Centrum Kultury


TEATR WIERSZALIN, zespół teatralny założony w 1991 r. przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Siedzibą teatru jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem.

Włodzimierz Pawluczuk (socjolog, antropolog i religioznawca), w książce "Wierszalin. Raport o końcu świata" wydanej w 1974 r. przedstawił fenomen wsi Wierszalin (miejscowość na Podlasiu, obecnie opuszczona). Opisał w niej między innymi działalność białoruskiego chłopa Eliasza Klimowicza i jego wyznawców, działających w latach 30 XX wieku. Prorok Ilja nauczał i wybudował dla swoich wyznawców osadę Wierszalin - Nowe Jeruzalem, które miało być nową stolicą świata. Z tekstu Pawluczuka reżyser spektaklu - Piotr Tomaszuk - wybrał głównie materiał źródłowy. Relacje zebrane od świadków, a niekiedy wprost od uczestników wydarzeń z tamtych lat, połączył w jeden fascynujący korowód. Krąży w nim sześcioro znakomitych wykonawców odtwarzających prostych chłopów z polsko-białoruskiego pogranicza. Świat proroka Iljii ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami. Ostatnia scena tego przedstawienia to symboliczne rozstrzelanie wyznawców Ilii, a zarazem egzorcyzm nad światem, który w pogoni za świętością wypadł ze swoich kolein.

REŻYSERIA: Piotr Tomaszuk
SCENOGRAFIA: Ewelina Pietrowiak
MUZYKA: Piotr Nazaruk

OBSADA:
Rafał Gąsowski
Monika Kwiatkowska
Katarzyna Wolak - Gąsowska
Dariusz Matys
Mateusz Stasiulewicz
Czas: 90 minut.

Spektakl otrzymał liczne nagrody, m.in. na XIV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki, na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport", na Międzynarodowym Festiwalu "Boska Komedia", XIV Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek (nagrody za najlepsze przedstawienie, reżyserię, muzykę, scenografię).