Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta

Bilety na Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta

Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta

Raz Dwa Trzy , Ania Dąbrowska , Stanisław Soyka , Marta Konik

01.09.2012 18:00

Lubin(Dolnośląskie) - Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe


Ceny:
    - 30 zł - bilet jednodniowy
    - 50 zł - karnet


XXX-lecie Obchodów Zbrodni Lubińskiej 31 sierpnia – 2 września 2012 roku

www.wzgorzezamkowe.pl
www.facebook.com/MuzykazOblezonegoMiasta

1 września (sobota) wystąpią:

RAZ DWA TRZY - Według informacji ogłoszonej przez zespół, „Raz Dwa Trzy” rozpoczęło działalność 31 lutego 1990 roku w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrali pierwszy koncert właśnie w Zielonej Górze, w klubie "Zatem".
    Wiosną tego samego roku wzięli udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego, oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie "Debiuty" i otrzymała "Wyróżnienie". W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie.
    Zdając sobie sprawę z trudności z jakimi krytyka, oraz część odbiorców przyjęła odmienność brzmienia i poetyki, zespół podsuwał definicje pomocnicze, które mogły w dyskretny sposób zainteresować odbiorcę muzyką i treściami zagranymi i wyśpiewywanymi przez muzyków. I tak najpierw mieliśmy do czynienia z "landszaftami muzycznymi" (debiutancka, analogowa płyta „Jestem Polakiem", „To ja" ), następnie "happy spirit" - płyta „Cztery” i „Sufit”, "bridge music" na płycie „Niecud”.
     Ten szczególny, zdystansowany rodzaj egzystencjalizmu poparty elementami sympatii do szeroko pojętej ludzkości charakterystyczny dla twórczości Adama Nowaka, dziennikarze usiłowali porównywać z innymi wykonawcami, co nie zawsze oddawało sens przekazu prezentowanego przez zespół. Nietypowe instrumentarium i wyjątkowe dojrzałe, ale często ironiczne teksty Nowaka kojarzyły się z piosenką napisaną w Paryżu, usłyszaną w Warszawie, gdzieś w drodze do Moskwy. Zespól na płytach „Cztery” i „Sufit” nawiązał współpracę z Wojciechem Waglewskim jako producentem. Muzyka zyskała poszerzone brzmienie, elementy, bluesa, jazzu, folku i dość osobliwą, rockową energię. Tak wzbogacone albumy zyskały sympatię szerszej, nie tylko związanej z tak zwanym nurtem „piosenki studenckiej”, publiczności. Pojawiły się teledyski, programy i koncerty telewizyjne (TVP, Polstat, Canal+), które w znaczny sposób przyczyniły się do wciąż rosnącej popularności.
    W 1994 roku album „Cztery” był nominowany do Fryderyków w kategorii "Najlepszy Album piosenki Poetyckiej".
 Płyta „Niecud” wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego otrzymała Fryderyka '99 w kategorii "Muzyka Alternatywna".
Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Na zlecenie "Trójki" zespół w lutym 2002 roku przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci poetki w studiu Jej imienia. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej,  nakład krążka przekroczył ponad sto tysięcy sztuk – płyta zyskała status „platynowej”.
     Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii  "Muzyka Popularna" . Rok później ukazuje się studyjny, autorski album „Trudno nie wierzyć w nic”, który ugruntowuje pozycję zespołu "Raz Dwa Trzy" na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk. Za tę płytę "RDT" nominowany jest do Fryderyków'2003 aż w siedmiu kategoriach. Otrzymuje pięć statuetek - w kategorii "Muzyka Alternatywna" za "Piosenkę Roku", "Produkcję", "Teksty", "Płytę Roku", "Grupę Roku". Płyta rozeszła się do tej pory w ponad stutysięcznym nakładzie i zyskała status płyty "platynowej".
    Album „Trudno nie wierzyć w nic” (Polskie Radio) w warstwie pomysłu wynika z wcześniejszych dokonań grupy, ale za sprawą współpracy z producentem Marcinem Pospieszalskim muzyka zyskuje nowe, głębsze i szlachetniejsze brzmienie. Na potrzeby rejestracji płyty poszerzone zostaje instrumentarium o elementy perkusyjne(Tomas Celis Sanchez), sekcje dętą (Mateusz Pospieszalski, Antoni Gralak). Teksty nabierają nowego, metafizycznego kontekstu, który poparty mieszaniną wątpliwości ich autora opowiadają o wędrówce człowieka poprzez życiowe komplikacje.
    W marcu 2007 roku na zamówienie Przeglądu Piosenki Aktorskiej zespół przygotowuje program z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Świetnie przyjęty koncert premierowy w czasie Festiwalu powoduje, że 10 czerwca  w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie zespół nagrywa koncertowy materiał płytowy z piosenkami Mistrza.
Od premiery  płyty we wrześniu 2007 album osiągnął status Podwójnej platyny sprzedając się w ilości ok. 70 tys. Egzemplarzy.
Podczas kwietniowej Gali Fryderyki 2008 zespół otrzymał dwa wyróżnienia – w kategorii „Zespół Roku” oraz statuetkę za  Płytę Roku w kategorii „POP”.
W międzyczasie redakcja Tygodnika Przekrój uhonorowała grupę tytułem „Fenomen Roku 2007”. Innymi nagrodzonymi zostali min. Władysław Bartoszewski, Anna Dymna i Katarzyna Nosowska.
Firma „Empik” uhonorowała zespół nagrodą „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż fonogramów w 2007 roku.
    We wrześniu 2009 roku grupa przystąpiła do nagrania nowego autorskiego materiału. Produkcją zajął się Marcin Pospieszalski, realizacją nagrań Rafał Paczkowski, a gościnnie wystąpili min. Tomas Celis Sanchez, Antoni "Ziut" Gralak i Joszko Broda.
 1 marca 2010 roku ukazał się album "Skądokąd" i zyskał status platynowy. Piosenki "Juz i "Dalej niż sięga myśl" zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii piosenki roku, sam album dostał nominacje w kategorii Album Roku "Piosenka Poetycka", Adam Nowak w kategorii Autor Roku, a zespół w kategorii Zespół Roku.
    We wrześniu 2010 grupa nagrała w Filharmonii Bałtyckiej koncert DVD i CD "Raz, Dwa, Trzy - Dwadzieścia" będący ukoronowaniem 20 letniej bytności na polskiej scenie muzycznej. Towarzyszyli nam: Orkiestra Kameralna „Hanseatica” pod dyrekcja Michała Nesterowicza, Antoni Gralak, Marcin i Mateusz Pospieszalscy, Tomas Celis Sanchez oraz zespół Dagadana.
    Album dostał nominację do Fryderyków 2011 w kategorii Płyta Roku w kategorii
Album Roku "Piosenka Poetycka".
    Zespół istnieje od 20 lat, a od piętnastu w niezmienionym składzie nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą.

Skład zespołu:
Adam Nowak – gitara, śpiew                                         
Grzegorz Szwałek – pianino el. , akordeon
Jacek Olejarz – perkusja
Jarek Treliński – gitara elektryczna, akustyczna
Mirek Kowalik – gitara basowa, kontrabas
Więcej informacji o Raz, Dwa, Trzy znajdziesz na stronie /www.zespolrazdwatrzy.pl/


Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.
Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko.
Podczas koncertów więc można usłyszeć pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać...Osiecka znana i nieznana”, utwory z albumu „Stanisław Soyka śpiewa 9 wierszy Czesława Miłosza”, klasyki Czesława Niemena z wydanej wiosną 2012 roku monografii „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi”, garść sonetów Shakespeare w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.
Tym razem z zespołem o nazwie SOYKA KOLEKTYW. Towarzyszyć mu będą syn Kuba na perkusji, Przemek Greger na gitarze elektrycznej i akustycznej, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych, Antoni Gralak na trąbce, Aleksander Korecki na saksofonie. SOYKA KOLEKTYW stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną a jazzowe temperamenty i kompetencje wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów tę unikalną moc muzyki improwizowanej.
Warto wybrać się na koncert Soyki bo to zupełne tak, jakbyśmy na jakiś czas znaleźli się w innym wymiarze, pełnym piękna i dobrych emocji, które tylko on potrafi z taką lekkością wywołać w swojej publiczności. Przyjdzie a przekonacie się o tym osobiście. /www.soyka.pl/

ANIA DĄBROWSKA -  jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich artystek. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała cztery albumy, z których każdy uzyskał status Platynowej Płyty:
„Samotność po zmierzchu”, 2004
„Kilka historii na ten sam temat”, 2006
„W spodniach czy w sukience?”, 2008
„Ania Movie”, 2010
    Łącznie sprzedała ponad 200 000 płyt. Popularność i uznanie publiczności doskonale oddają 4 statuetki otrzymane podczas koncertu TOP w ramach festiwalu Top Trendy. Ania ma również na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień branżowych, jak choćby 6 Fryderyków i 2 nagrody Eska Music Awards. Zagrała trzy duże trasy koncertowe obejmujące swym zasięgiem największe miasta w Polsce.
    W lipcu 2009 r. Ania przyjęła zaproszenie Marca Collina z zespołu Nouvelle Vague i nagrała w paryskim studiu piosenkę Roberta Palmera „Johnny & Mary”. Utwór ten znalazł się na płycie Nouvelle Vague zatytułowanej „NV3”.
    Ostatnia płyta ukazała się wiosną 2010. Na „Ania Movie” piosenkarka zaprezentowała własne wersje ulubionych piosenek z filmów. Album zawiera utwory tak odległe stylistycznie i czasowo jak „Sounds of Silence” Simona & Garfunkela z filmu „Absolwent”, „Strawberry Fields Forever” The Beatles, a także singlowy „Bang Bang” z repertuaru Nancy Sinatry.
    Jesienią 2010 i wiosną 2011 Ania zagrała trasę koncertową „Ania Movie Tour”, której oprawa oświetleniowo-wizualna nawiązywała do klimatu znanego z płyty.
Artystka była również jurorem pierwszej edycji programu „The Voice Of Poland”. /www.aniadabrowska.com/

SCOFFERS –  w skład zespołu wchodzi m.in. lubinianka Marta Konik. Muzyka, którą wykonują oscyluję w stylu elektroniki i alternatywnych brzmień. /myspace.com/scoffersband/

2 września (niedziela) wystąpią:

MY RIOT - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu alternatywnego. Powstała w 2008 roku początkowo jako projekt muzyczny wokalisty Piotra „Glacy” Mahomeda znanego z występów w Sweet Noise oraz DJ-a i producenta muzycznego znanego jako TR Hacker. Wkrótce skład uzupełnili gitarzyści Jarek „Diamond Hill” Chilkiewicz i Krzysztof „Zwierzak” Mil oraz perkusista Szymon „Sajmon” Synówka. W 2010 roku muzycy rozpoczęli prace nad debiutanckim albumem. Nagrania zostały zarejestrowane w łódzkim Toya Studio. Miksowanie w warszawskim Elektra Studio wykonał Adam Toczko. Na początku 2011 roku w londyńskich Metropolis Studios John Davis poddał wszystkie utwory masteringowi. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in.: raper Ryszard „Peja” Andrzejewski, wokalistka – Maja Konarska znana z występów grupie Moonlight oraz basista Tomasz „Orion” Wróblewski członek formacji Behemoth. /www.myriotband.com/

ARKA NOEGO - Zespół powstał w 1999r., gdy z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na zamówienie TVP1 powstał teledysk do piosenki „Tato”. Utwór stał się wielkim przebojem, a twórcy programu “Ziarno” zasugerowali nagranie kolejnych. Nastąpiło olbrzymie zainteresowanie piosenkami i teledyskami, które były emitowane co tydzień w programie. Wkrótce powstała pierwsza płyta „AGUGU”. 21 listopada 2011 roku ukazał się album pt.: „Pan Krakers”. Nowy krążek, to punk i rock w wykonaniu dzieci, śpiewających covery piosenek takich zespołów jak Brygada Kryzys, Armia, Kult, Dezerter czy Oddział Zamknięty.  Jest ostro, a teksty w ustach dzieci nabrały nowego znaczenia. To właściwie album wspomnień dla rodziców, ale przy okazji dzieci mogą poznać  muzyczne korzenie dorosłych. /www.arkanoego.pl/

LUXTORPEDA - zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność". Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock 2011 a utwór "Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku LUXTORPEDA uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pisma "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku, płytę roku, przebój roku, teledysk roku i nadzieję roku. LUXTORPEDA otrzymała również 4 nominacje do nagrody Fryderyki za 2011r. Obecnie zespół pracuje nad drugą płytą, która ujrzy światło dzienne 9 maja 2012 r.
Skład:
Robert "Litza" Friedrich - głos, gitara
Przemysław "Hans" Frencel – głos
Robert "Drężmak" Drężek – gitara, głos
Krzysztof "Kmieta" Kmiecik - gitara basowa, głos
Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak – perkusja, głos
Więcej informacji o zespole na stronie: /www.luxtorpeda.net/

APTEKA - zespół powstał w 1983 roku w Gdyni z inicjatywy Jędrzejego „Kodymy” Kodymowskiego (śpiew, gitara) i Macieja Błasiaka śpiew, gitara, bas, klawisze, trąbka. W marcu 2003 grupa wznowiła działalność. Cztery miesiące później muzycy („Kodym", basista Jacek Żołądek oraz perkusista Grzegorz Puzio) nagrali we wrocławskim studiu dwa utwory: „Korowód" i „Zagłada robactwa” („Korowód" trafił na winylową wersję albumu „Menda”). W 2007 „Kodym" z nowym składem zespołu (basista Marcin Ciempiel i perkusista Artur Hajdasz) nagrał album „Apteka”. W czerwcu tego samego roku znowu nastąpiły personalne zmiany w grupie, przez co wiele koncertów zostało odwołanych. Miejsce Ciempiela zajął basista Janek Witaszek, a Hajdasza perkusista Marcin Słomiński. W tym składzie 29 czerwca 2007 Apteka zagrała koncert na Heineken Open Air Festiwal w rodzinnej Gdyni. W 2009 Słomińskiego zastąpił Seweryn Narożny. W 2010 muzycy nagrali nową płytę „Tylko dla...,” która ukazała się pod koniec czerwca. W 2011 r. Apteka w składzie Jędrzej Kodymowski, Grzegorz Puzio, Jacek Żołądek wystąpiła na XVII Przystanku Woodstock. /www.myspace.com/aptekaband/

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.



Powiązane