Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit 24.10.2014r.

Bilety na Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit 24.10.2014r.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit 24.10.2014r.

Laibach , Jordan Reyne , Karl Bartos

24.10.2014 11:00

Łódź(Łódzkie) - Klub Wytwórnia


Soundedit ’14 – Dzień 1: Laibach, Karl Bartos, Jordan Reyne, afterparty

Laibach
Matka Boska z Leninem na rękach, sylwetka Chrystusa na tle żelaznego krzyża, swastyka złożona z czterech, ociekających krwią siekier. To nie freski zdobiące świątynie satanistycznych totalitarystów, lecz okładki płyt industrialnej grupy Laibach.
Członkowie słoweńskiego zespołu deklarują, że symbole i treści utworów kapeli wymierzone są przeciwko symbolom totalitarnym, a ich rodowód jest bliższy punkowi czy nowej fali, niż innym trendom kulturowym. I faktycznie, choć wizerunek grupy mógłby mieć charakter polityczny, to jednak bardziej prawdopodobne jest to, że był po prostu taktyką szoku popularną wśród industrialnych zespołów lat 80. XX w.
Laibach powstał w 1980 r. w miejscowości Trbovlje w byłej Jugosławii. Zespół należał do kolektywu artystycznego Neue Slovenische Kunst, w którym realizował pozamuzyczne idee. Nazwa kapeli pochodzi od nazwy miejscowości Lublany kojarzonej z okresem okupacji nazistowskich Niemiec i tysiącletnim panowaniem Habsburgów. Grupa pierwsze koncerty zagrała w 1982 r., a debiutancki krążek - „Laibach” wydała trzy lata później.
Laibach wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Klubie Wytwórnia w Łodzi, w piątek, 24 października. Będzie to wyjątkowy i unikatowy koncert. Zespół wykona na nim premierowo utwory związane z Powstaniem Warszawskim.
W lipcu 2014 r. nakładem Narodowego Centrum Kultury zespół wydał EP-kę: "1 VIII 1944. Warszawa". Płyta została przygotowana specjalnie na zbliżające się obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Koncert, z jakim wystąpi Laibach będzie jedynym wykonaniem na żywo kompozycji z tego minialbumu.

Karl Bartos
Nowy album Karla Bartosa – „Off The Record” jest audiowizualną sensacją. Zaginione przez wiele lat niektóre z jego dawnych utworów, zostały ponownie przearanżowane i wręcz wyposażone w ekscytujące, nowoczesne brzmienie. Historia mówi, że podczas ery rozkwitu Kraftwerk, Karl Bartos napisał (nieoficjalnie) sekretny akustyczny dziennik. Bazujące na muzycznych zapiskach Karla rytmy, riffy, brzmienia, akordy i melodie złożyły się na nową, ponadczasową i ekscytującą płytę.
Karl Bartos jest zapewne lepiej znany jako jedna czwarta „klasycznego” składu Kraftwerk. Karl był „Robotem” przez 15 lat. Artysta brał udział w tworzeniu najbardziej wpływowych płyt - klasyków muzyki współczesnej, takich jak: „Radio-Activity“, „Trans Europe Express“, „The Man Machine“, „Computer World“, „Tour de France“, „Electric Café“ oraz „The Mix“. Mawia się o nim, że: „zmienił nasze postrzeganie dźwięku”. Trudno się dziwić takiemu stwierdzeniu, skoro to Bartos jest współautorem utworów: „The Robots“, „Das Model“, „Neon Lights“ , „Computer Love“, „The Telephone Call“ czy „Tour de France“.
Wiele spośród najbardziej znanych melodii grupy artysta nagrał w domowym studiu. Dźwięki te były później wykorzystywane do stworzenia największych przebojów zespołu z Düsseldorfu oraz pomogły formacji dołączyć do ekstraklasy muzycznej kultury. Karl jako współautor albumów „The Man Machine” (1978 r.) oraz „Computer World” (1981 r.) miał decydujący wpływ na muzykę Kraftwerk. Mike Rubin, dziennikarz pisma „Rolling Stone”napisał: „jest coś ponadczasowego i uniwersalnego w ich utworach z tego okresu.”
Bartosowi sama muzyka nigdy nie wystarczała… Od zawsze był zafascynowany splotem obrazu i dźwięku. Pracuje więc również nad ruchomymi obrazami. Wynik tych prac będzie można zobaczyć i wysłuchać podczas koncertu Karla Bartosa, jaki odbędzie się w Klubie Wytwórnia w Łódzi w piątek 24 października.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit pragną uhonorować wybitnego muzyka, kompozytora i producenta. Podczas uroczystej Gali wręczenia statuetek „Człowieka ze Złotym Uchem” w sobotę 25 października  – Karl Bartos otrzyma nagrodę za pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.

Jordan Reyne
Pochodząca ze świata „Władcy Pierścieni” muzyka Jordan Reyne jest mieszanką celtyckich wokali, akustycznych loopów i poszukiwania nowych brzmień. BBC opisuje artystkę jako „po prostu oszałamiającą”, jej muzyka łączy magię z ciemnością. To tak jakby Sinead O’Connor spotkała Wickermana.
Reyne była trzykrotnie nominowana do nagrody Tui Award (nowozelandzkie Grammy). Uczestniczyła w różnych projektach – użyczała głosu w „Cafe Del Mar” oraz we „Władcy Pierścieni”. Artystka (z zawodu inżynier oprogramowania) jest innowatorką w świecie występów. Książka Jordan „Gigs In Space” wydana na NAMM (największe na Świecie targi muzyczne) w 2014 r. opisuje, jak niezależni muzycy mogą łączyć występy w Internecie z tradycyjnymi koncertami. Autorka radzi w niej, jak działać, by zdobyć jak najszerszą publiczność, zachować kontrolę nad karierą oraz zrezygnować z konieczności wsparcia przez wytwórnię.
Nowozelandka występowała podczas festiwali: Glastonbury (Wielka Brytania), The New Zealand International Festival of the Arts (Nowa Zelandia), Wave Gothic Treffen (Niemcy), The Big Day Out (Australia), Frankfurt Music Messe (Niemcy), Whitby Gothic Weekend (Wielka Brytania) oraz… Międzynarodowym Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit ’12. Wokalistka wystąpiła z grupą Andy Jacksona (producent płyt i koncertów Pink Floyd) – The Eden House. Popularność pozwoliła artystce na współpracę (w roli supportu lub wokalistki) z takimi zespołami jak: Fields of the Nephilim, New Model Army, White Zombie czy The Eden House.
Reyne dorastała na oddalonym trzy godziny drogi od najbliższego miasta półwyspie na zachodnim wybrzeżu Nowej Zelandii. Jordan zaczęła tworzenie muzyki od zbierania kawałków metalu i porzuconych narzędzi rolniczych, którymi uderzała jedno o drugie i śpiewała ile sił w płucach. Gdy rodzice artystki nie mogli już znieść hałasu – kupili Reyne gitarę. Wyjątkowa wrażliwość Jordan, jej nietuzinkowe podejście do relacji między człowiekiem, maszyną i naturą pozostają kluczowymi elementami Jordan.
Podczas Soundedit ’14 Jordan Reyne poprowadzi warsztat „Koncerty w cyberprzetrzeni, czyli jak czerpać radość i korzyści z koncertów w Internecie”. Wokalistka wystąpi również z solowym koncertem na małej sali Klubu Wytwórnia w piątek 24 października przed afterparty.

Organizator: Fundacja Art Industry
Zdjęcia: mat. pras. organizatora
Więcej na:
// soundedit.pl/2014/?lang=pl
https://www.facebook.com/pages/Soundedit-Festival/116481665060512?fref=ts



Powiązane