Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - Zespół Męski GREGORIANUM w Lublinie

Koncert Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - Zespół Męski GREGORIANUM w Lublinie - 26-10-2014

Koncert Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - Zespół Męski GREGORIANUM w Lublinie

Gregorianum

26.10.2014 19:00

Lublin(Lubelskie) - Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pann


Zespół Męski GREGORIANUM istnieje od 2005 roku. Tworzą go ludzie, którzy całe życie w jakiś sposób związani są z muzyką - znaczna część Zespołu Męskiego zaczynała karierę wokalną w chórze chłopięcym Gregorianum, niektórzy mają za sobą edukację w szkołach muzycznych, a nawet doświadczenie w orkiestrach dętych. Wszystkich łączy upodobanie do muzyki dawnej.


Od początku istnienia kierownikiem Zespołu Męskiego Gregorianum jest Berenika Jozajtis, absolwentka dyrygentury chóralnej w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), w klasie prof. Henryka Wojnarowskiego.

Gregorianum specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej, zarówno świeckiej, jak i sakralnej. Zdobywał uznanie na festiwalach poświęconych muzyce dawnej między innymi w Gorzowie Wielkopolskim czy Świeradowie Zdroju i laury na konkursach - Grand Prix IV Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie, I miejsca na konkursach w Szamotułach, Myślenicach, Bydgoszczy, czy Nagrodę Publiczności na 61 Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym w Arezzo.

Zespół Męski koncertuje w całej Polsce, nierzadko w towarzystwie uznanych wykonawców muzyki dawnej, a także stale rozwija się wokalnie, pod okiem światowej sławy specjalistów takich jak prof.: Elżbieta Wtorkowska, Cezary Szyfman czy Paul Esswood.

Zespół ma także w swym dorobku nagrania muzyki dawnej. W roku 2011 wydał płytę "O Magnum Mysterium" zawierającą utwory hiszpańskich kompozytorów renesansu, płyta ta była nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2012. W roku 2013 zespól dokonał rejestracji utworów pochodzących z rękopisu WM2 należącym do Królewskiej Kapeli Rorantystów. Płyta "Magnificat anima mea" była pierwszym na świecie wydawnictwem fonograficznym zawierającym repertuar znany jedynie z rękopisów roranckich. W roku bieżącym Zespół nagrał drugi album poświęcony twórczości tego niezwykłego collegium.

Nowa płyta Zespołu Męskiego Gregorianum (z której pochodzi repertuar koncertu lubelskiego) prezentować będzie dzieła twórców, którzy postanowili opuścić kolebkę sztuki - Włochy, i przybyć do Polski, aby tu działać i tworzyć. Poza kompozycjami twórców znanych z nazwiska (Bernardini Terzago, Annibale Orgas, Asprilio Pacelli, Franciszek Lilius) na płycie znajdą się też utwory anonimowe, również związane z kultem Świętych.
Koncert odbywa się w ramach projektu "Zapomniane Skarby Kapeli Rorantystów". Jest on kontynuacją idei przybliżenia szerszej publiczności i fonograficznego utrwalenia muzyki krakowskiej kapeli rozbrzmiewającej na Wawelu przez ponad 300 lat. Celem projektu jest stworzenie wydawnictwa płytowego jak i szereg koncertów promujących owe nagranie. Pomysł przedsięwzięcia został zapoczątkowany jeszcze w roku 2012, kiedy to jeden z członków zespołu Jacek Iwaszko, obecnie doktorant Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczął pracę nad transkrypcją i edycją kompozycji z rękopisu WM2. Nie jest to przypadkowy zbiór, a o jego wyjątkowym znaczeniu świadczy fakt, że był uzupełniany i wykorzystywany przez kapelę rorantystów przez niemal cały czas jej funkcjonowania - pierwsze wpisy pochodzą prawdopodobnie z drugiej połowy XVI w., a ostatnie z drugiej połowy XVIII w.

Organizatorem lubelskiego koncertu jest Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, zaś współorganizatorem Stowarzyszenie Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie.