JAZZtochowa w Częstochowie

Koncert JAZZtochowa w Częstochowie - 28-12-2014

Koncert JAZZtochowa w Częstochowie

Tie Break

28.12.2014 18:00

Częstochowa(Śląskie) - Filharmonia im. Bronisława Hubermana


35 LAT NA SCENIE!
WIELKI JUBILEUSZ KULTOWEGO ZESPOŁU TIE BREAK

Częstochowa – miasto rodzinne kultowego Tie Breaku przygotowuje się do wielkiego, muzycznego świętowania. 28 grudnia o godz. 18.00 w Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana rozpocznie się wyjątkowa, jubileuszowa feta, na którą złożą się: pełen gwiazd sceny jazzowej koncert Tie Break i Goście, koncert Dzieci Tie Breaku, premiera urodzinowego boxu płytowego, wernisaże fotografii i inne atrakcje.

W ostatnią niedzielę grudnia do Częstochowy zawitają muzycy stanowiący trzon grupy Tie Break oraz związani z zespołem, znakomici goście. Na scenie filharmonii spotkają się Janusz „Yanina” Iwański, Antoni „Ziut” Gralak, Marcin i Mateusz Pospieszalscy, Frank Parker, Zbigniew „Uhuru” Brysiak, Włodzimierz Kiniorski, Aleksander Korecki i Stanisław Soyka. Jubileuszowy koncert w ich wykonaniu poprzedzi występ Dzieci Tie Break, podczas którego zaprezentują się: Cecylia i Marysia Gralak, Zuzanna Iwańska oraz Szczepan, Mikołaj, Nikodem, Marek i Łukasz Pospieszalscy. Na dokładkę w chórkach zaśpiewa Kuba Soyka, a jego brat Antek zajmie się stroną akustyczną wydarzenia. Scenę udekorują elementy scenografii autorstwa Jarosława Koziary oraz efekty multimedialne realizowane przez Dorotę Jabłońską-Gralak. Koncert poprowadzi dziennikarz radiowej Trójki Piotr Metz.

W ramach artystycznego jubileuszu, realizowanego pod wodzą Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, w gmachu filharmonii zostaną zaprezentowane dedykowane zespołowi wystawy fotografii Anety Zalejskiej i Adama Krauzego. Fani grupy Tie Break będą mogli również przesłuchać i nabyć wyjątkowy, siedmiopłytowy box, zawierający reedycje wszystkich krążków zespołu.

Jubileusz grupy Tie Break stanowi kulminację nowego miejskiego projektu muzycznego JAZZtochowa, który wypełniły przede wszystkim propozycje Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” - koncerty: Magic Hands i New Bone oraz realizowany przez Częstochowę w ramach Festiwalu Ars Cameralis występ GoGo Penguin. Jednocześnie tiebreakowy koncert będzie „pilotem” planowanego w Częstochowie w kolejnych latach festiwalu jazzowego, realizowanego pod wodzą muzyków zespołu.

Bilety na jubileusz grupy Tie Break można nabyć w sekretariacie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” (// www.gaudemater.pl/gaudemater/) oraz w kasie Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana (// www.filharmonia.com.pl/).


O grupie Tie Break
W 1977 roku Janusz Yanina Iwański i Krzysztof Majchrzak zaczęli grać razem jazz. Wkrótce dołączył do nich perkusista Czesław Łęk (już nieżyjący) i trębacz Antoni „Ziut” Gralak. Ten skład w końcu 1979 roku przyjął nazwę Tie Beak i jako taki pojechał na Jazz Juniors. Wygrał! Potem wygrał Jazz Jamboree. Sukcesy przyniosły zaproszenia na festiwale na Zachodzie – niestety skrywane przed Tie Breakiem w szufladach PAGART i PSJ. Muzycy z Częstochowy odmładzający oblicze ówczesnego mainstreamu zaskarbili sobie natychmiast miłość słuchaczy, ale i nienawiść jazzowego establishmentu.
Po 1983 roku Tie Break stał się zespołem efemerydą – zbierając się od czasu do czasu na koncerty, które od razu stawały się świętem dla licznej grupy fanów. Funkcjonowanie członków składu w innych głośnych projektach (nie tylko jazzowych), brak nagranych płyt, a równocześnie silny wpływ na ówczesny świat polskiej muzyki sprawiły, że Tie Break szybko stał się legendą. Pod wpływem której kształtował się w dekadzie lat 90 jass. Tymon Tymański podczas jednej z wizyt w Częstochowie przyznawał – tak, to Tie Break inspirował jego i kolegów z Wybrzeża do poszukiwań.
- Ich niepowtarzalna wizja czerpała z free, funku, muzyki świata, rocka i nowej fali, lecz przepuszczonych przez wrażliwość spod Jasnej Góry. Wtargnęli na polską scenę w latach 80. i odmienili ją współtworząc brzmienie Free Cooperation, Young Power, Voo Voo, Universal Supersession, grup Stanisława Soyki. W rockowym wcieleniu występowali jako Sfora i Woo Boo Doo, nagrania tych grup przypomniane tu zostają po raz pierwszy – napisał Rafał Księżyk przy okazji wydania boksu siedmiu płyt z dorobku Tie Breaku (jako formacji i grupy twórczych osobowości).