XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach


H. M. GÓRECKI III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych
Koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Nasz wiosenny festiwal czas zacząć! Tegoroczne XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki mienią się przeróżnymi barwami: z jednej strony zaplanowano „tradycyjne” utwory odwołujące się do uniwersalnych wartości, z drugiej przedstawiona zostanie najnowsza twórczość tzw. „rewolucjonistów”, dla których ważne jest przekraczanie granic w sztuce. Jednym słowem – program zarówno dla humanistów (w tym najszerszym znaczeniu), jak i poszukujących nowego spojrzenia na muzykę w świetle np. najnowszych zdobyczy techniki. Co oczywiście jedno drugiego nie wyklucza, ale jest zaproszeniem dla wszystkich z gwarancją znalezienia czegoś tylko dla siebie Festiwal rozpoczniemy naprawdę od „mocnego uderzenia”, czyli od Symfonii pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, która wkrótce po premierze zajęła pierwsze miejsca na światowych listach przebojów muzyki poważnej, ale nie tylko. Okazało się bowiem, że stała się absolutnym hitem dla wielbicieli muzyki popowej. Skąd ta zdumiewająca popularność? Być może sprawił to ogromny ładunek ekspresji, jakim jest nasycone dzieło i prostota materiału muzycznego. Symfonia składa się z trzech części, których wspólnym motywem jest wojna i jej okrucieństwo. Część pierwsza i trzecia napisana jest z perspektywy matki, która utraciła syna, część środkowa posługuje się cytatem wyrytym na ścianie gestapowskiego więzienia w Zakopanem, gdzie 18-letnia góralka pociesza matkę wstrząsającym czterowierszem:
Mamo, nie płacz, nie.
Niebios Przeczysta Królowo,
Ty zawsze wspieraj mnie.
Zdrować Mario, Łaskiś Pełna.
Ale, jak napisała w pięknym komentarzu do tego koncertu muzykolog Małgorzata Gąsiorowska: Nie jest to jednak muzyka żałobna, a mówi o tym chociażby tytuł – Symfonia pieśni żałosnych. Nie żałobnych, tylko żałosnych, wyrażających ból, ale też pogodzenie się z losem. Nośnikiem sensu jest tutaj słowo, które sprzęgnięte z muzyką tworzy szczególny nastrój – wzniosłego misterium.
Do udziału w tym niezwykłym koncercie zaprosiliśmy artystów z najwyższej półki. Jako solistka wystąpi Barbara Kubiak – od wielu lat kreująca pierwszoplanowe postaci na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Tadeusz Strugała – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, w tym roku obchodzący 60. pracy artystycznej.
Koncert jest wyrazem hołdu i upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.