ZBIGNIEW JAREMKO I PRZYJACIELE w Warszawie

Bilety na koncert ZBIGNIEW JAREMKO I PRZYJACIELE w Warszawie - 11-02-2016

Koncert ZBIGNIEW JAREMKO I PRZYJACIELE w Warszawie

Zbigniew Jaremko

11.02.2016 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Mazowiecki Instytut Kultury



11 LUTEGO 19:00


SWING CLUB | Mazowiecki Instytut Kultury


ZBIGNIEW JAREMKO I PRZYJACIELE


Zbigniew Jaremko - saksofon
Janusz Szrom - śpiew
Janusz Skowron -fortepian
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Kazimierz Jonkisz - perkusja


Adam Ferch - prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej


Bilety: 18 zł


Do udziału w koncercie Swing Club Zbigniew Jaremko zaprosił swych przyjaciół, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej - muzyków, z którymi wcześniej realizował wiele muzycznych przedsięwzięć. Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej zostanie zaprezentowany program instrumentalny, natomiast w drugiej - instrumentalno-wokalny.


 


Zbigniew Jaremko


(ur. 27 maja 1946 r. w Skarżysku-Kamiennej) - polski saksofonista tenorowy i sopranowy, klarnecista, kompozytor i aranżer, także twórca muzyki teatralnej i filmowej. Absolwent Wydziału Muzykologii Średniowiecznej na ATK oraz Wydziału Teorii i Kompozycji warszawskiej PWSM. Zadebiutował jeszcze podczas studiów, w 1966 roku w zespole Hagaw wykonującym jazz dixielandowy. Następnie, w latach 1967-71, był członkiem grupy Old Timers. Występował z nią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie (1967) oraz Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1968). Następnie Jaremko współpracował z grupą Big Band Stodoła. W 1970 roku przez czytelników miesięcznika "Jazz" został uznany za najlepszego klarnecistę.


Rok później założył własny zespół - Jazz Carriers. Z grupą tą odniósł wiele sukcesów na rozmaitych festiwalach i konkursach muzyki jazzowej zarówno w kraju (m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą w 1972 r.), jak i za granicą. W zespole grali również: perkusista Zbigniew Kitliński, kontrabasista Marian Komar oraz saksofonista Henryk Miśkiewicz. W latach 1975-78 współpracował m.in. z Krzysztofem Sadowskim, Henrykiem Alberem i Januszem Stroblem, a następnie - w roku 1978 - dołączył do zespołu Sun Ship. Ponadto w tym samym czasie nawiązał współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 (kierowaną przez Andrzeja Trzaskowskiego), Studiem Jazzowym Polskiego Radia, grupą Swing Session, a także pracował z licznymi własnymi zespołami. Od 1993 roku współpracował z zespołami: Sami Swoi oraz Casino Band (Niemcy). Ostatnio udziela się jako sideman, skupiając się na wieloobsadowych projektach wokalno-instrumentalnych, m.in. wziął udział w nagraniu płyty Duke po polsku, zawierającej program składający się z najbardziej znanych utworów Duke'a Ellingtona do polskich tekstów Wojciecha Młynarskiego. Nagranie tego materiału miało miejsce w 1999 roku, w stulecie urodzin Dukea Ellingtona, a program ten został zrejestrowany na festiwalu Jazz Jamboree 2001 w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie.


 


Swing Club swoje początki datuje od 2001 roku. W Mazowieckim Instytucie Kultury (wówczas Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki) funkcjonuje od 2013 roku.
W latach 2013 - 2015 odbyło się w ramach cyklu 41 koncertów, w których wystąpiło ponad 200 wykonawców. Koncerty Swing Club realizowane są na ogół w ostatni czwartek miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia) - w 2016 roku w następujących terminach: 31 marca, 28 kwietnia, 19 maja, 23 czerwca, 29 września, 27 października, 24 listopada oraz 22 grudnia.


W ramach Swing Club prezentowana jest przede wszystkim muzyka rozrywkowa wykonywana przez czołowych przedstawicieli tego gatunku wywodzących się głównie z polskiej sceny muzycznej. Nie brakuje jednakże i zagranicznych wykonawców.


Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury


Koordynator: Piotr Mazur (MIK), tel. 22 586 42 35, p.mazur@mik.waw.pl