Basia Trzetrzelewska

Bio Basia Trzetrzelewska

Sylwetka Basi Trzetrzelewskiej

Miliony płyt, światowa kariera

Basia Trzetrzelewska jest jedyną polską gwiazdą muzyki pop światowego formatu. Jej płyty sprzedają się w milionowych nakładach. Głos polskiej wokalistki ma rozpiętość trzech oktaw i wyjątkową barwę.

Basia Trzetrzelewska debiutowała w 1969 roku w kapeli rockowej Astry. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku wchodziła w skład najpopularniejszej żeńskiej grupy wokalnej w Polsce – Alibabki. Z kolei w 1977 roku śpiewała z debiutującą wówczas grupą rockową Perfect. Później zdecydowała się na solową karierę poza granicami kraju.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych odniosła światowy sukces nagrywając muzykę będącą mieszanką współczesnego jazzu i popu o charakterystycznym południowoamerykańskim brzmieniu. Poza Polską jej twórczość największym powodzeniem  cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Płyty Basi sprzedają się w milionowych nakładach. Przykładowo płyta „Time and Tide” wydana w 1987 roku rozeszła się w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy. Rezultat ten powtórzyła płyta „London, Warsaw, New York” wydana w 1990 roku. Z kolei trzeci studyjny album „The Sweetest Illusion” wydany w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych osiągnął sprzedaż ponad miliona egzemplarzy.

Utwory Basi często gościły na czołowych miejscach różnych list przebojów. Na liście Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych prawdziwymi hitami były piosenki: „Time and Tide” oraz „Cruising for Bruising”. W połowie lat dziewięćdziesiątych hit „Drunk on Love” trafił na pierwsze miejsce listy najczęściej granych piosenek w amerykańskich klubach Billboard Dance Club Play.

Pomimo wielu sukcesów i oddanej rzeszy fanów w 1998 roku Basia porzuciła karierę. Miało to związek ze śmiercią bliskich jej osób, zwłaszcza matki. Na scenę powróciła dopiero w 2004 roku.

Najnowsza płyta"It's That Girl Again" to czwarty studyjny krążek Basi. Płyta ukazała się w Polsce 17 kwietnia 2009 roku i cieszy się niezwykłym powodzeniem. Podobnie jest na świecie – przykładowo w USA osiągnęła wysokie piąte miejsce na U.S. Top Contemporary Jazz Albums.

Prywatnie Basia Trzetrzelewska to urodzona optymistka.” Uważam, że świat jest po to, by go używać. Jak ma się komuś udać, to czemu nie mnie?” – stwierdziła w wywiadzie opublikowanym w ubiegłym roku w „Claudii”. Jest wielbicielką talentu Petera Ustinova. Podziwia ludzi, którzy są zainteresowani różnymi rzeczami. Sama też jest wszechstronna – chętnie eksperymentuje w kuchni, sama szyje, jest wytrawną ogrodniczką. Poza tym interesuje się samochodami i… piłką nożną.