Aktualności

22-02-2019-21:08:00

Oscars 2019. Te piosenki walczą o statuetkę!

fot. oscar.go.com

Podziel się na facebooku!

Tegoroczna lista piosenek nominowanych do Oscara może uchodzić za najbardziej zróżnicowaną od lat – mamy tu balladę w towarzystwie popowo-rapowym, politycznie zaangażowany hymn, a tuż obok pieszczotliwą kołysankę dla dzieci i szyderczą przyśpiewkę dla rozmuzykowanych kowbojów.

Ostateczny wybór utworu, który zdobędzie Oscara zostanie dokonany z pośród pięciu zaskakujących i jakże zróżnicowanych stylistycznie piosenek. Pośród pięciu nominacji znalazło się miejsce zarówno dla twórców/wykonawców już znanych i nagradzanych hitów (Lady Gaga, Kendrick Lamar, Diane Warren, Jennifer Hudson), jak i dla muzycznych koneserów preferujących mniej znane muzyczne perełki. Za takie mogą uchodzić utwory śpiewane przez Emily Blunt  czy Williego Watsona. Nie zmienia to faktu, że tegoroczny wybór najlepszej filmowej piosenki będzie przyprawiał muzycznych fanów o szybkie bicie serca. Kto zasłuży na ten cenny laur dowiemy się już 24 lutego – przyjrzyjmy się zatem ostatecznej piątce wybrańców, którzy dostąpili zaszczytu rywalizowania o najważniejszą nagrodę w świecie kina.

„All The Stars” (wyk. Kendrick Lamar, SZA) – z filmu „Czarna Pantera”

Utwór, gdzie Kendricka Lamara wspiera wokalnie SZA jest oficjalnym hymnem obrazu. Soundwave, który współtworzył muzykę do „Czarnej Pantery” stwierdził, że właśnie w tym bujającym, trip-hopowym numerze zawarta jest esencja całego filmu. Od pierwszych dźwięków słuchacz jest hipnotyzowany trybalistyczną, energetyczną nutą, która pulsuje napakowana emocjonalnymi tekstami. Utwór świetnie pasuje do historii filmu, która traktuje o T’Challi, dziedzicu tronu pewnego królestwa zmuszonemu musi stawić czoło uzurpatorowi z przeszłości. „All The Stars” jest mocnym kandydatem do Oscara, tym bardziej, że talent Kendricka Lamara doceniło wielu słuchaczy – utwór, podobnie jak film, został bardzo ciepło przyjęty przez środowisko artystyczne.

„I’ll Fight” (wyk. Jennifer Hudson, muz. Diane Warren) – z filmu „RBG”

Wszystko, czym jest „I’ll Fight” sprawia, że może to być potencjalnie murowany kandydat do Oscara. Piękna, skoncentrowana na przesłaniu lirycznym ballada, którą napisała wielce ceniona Diane Warren jest wezwaniem do podjęcia politycznej walki wbrew przeciwnościom losu. Idealnie podkreśla historię bohaterki „RBG”, sędziny Ruth Bader Ginsburg, która z biegiem lat stała się ikoną popkultury. Utwór jest doskonałym popisem talentu Jennifer Hudson, utalentowanej wokalistki, która w „I’ll Fight” wkłada całe serce. Z kolei renoma, jaka stoi za Warren (ma na koncie 9 nominacji do Oscara) gwarantuje, że „I’ll Fight” będzie bardzo mocno brana pod uwagę przy rozdzielaniu tych najwyższych muzycznych laurów.

„The Place Where Lost Things Go” (wyk. Emily Blunt, muz. Marc Shaiman) – z filmu „Mary Poppins Powraca”

Piękna, rzewna kołysanka, którą bohaterka filmu utula do snu osierocone rodzeństwo Banksów może całkiem mocno namieszać w całym zestawieniu. Uwagę zwraca warstwa liryczna utworu – jest to korowód przenośni ciepło śpiewanych przez Emily Blunt i zrozumiałych tylko dla dzieci. Nastrojowa piosenka niesie w sobie także pozytywne przesłanie mówiące o tym, że w naszych sercach zawsze pozostaje cząstka bliskich nam osób. Pomimo tego, że „The Place Where Lost Things Go” jest nieco zaskakującym kandydatem do Oscara (z racji tematyki skierowanej raczej do dzieci) niektórzy znawcy rozpatrują ten utwór jako czarnego konia całej imprezy.

„Shallow” (wyk. Lady Gaga i Bradley Cooper) – z filmu „Narodziny Gwiazdy”

Według wielu ekspertów i krytyków murowany kandydat do muzycznego Oscara. Potężną rozpoznawalność samej piosence zapewnili jej wykonawcy i bohaterzy samego „Shallow”, w postaci Lady Gagi oraz popularnego aktora, Bradleya Coopera. Filmowy duet naprawdę zachwyca – wystarczy wspomnieć, że „Shallow” zdobyło serca fanów zanim ukazał się sam obraz! Początkowo spokojna ballada przeradza się w potężny hymn wzywający słuchaczy do… oddania się miłości w sposób całkowity i bezwarunkowy. Świetne podkreślenie zawiłej historii bohaterów filmu (Lady Gaga i Bradley Cooper). Warto także wspomnieć, iż „Narodziny Gwiazdy” to reżyserski debiut Coopera. Oscar (niemal) murowany.

„When a Cowboy Trades His Spurs for Wings” (wyk. Willie Watson, muz. David Rawlings i Gillian Welch) – z filmu „Ballada o Busterze Scruggsie”

Totalne zaskoczenie, a to z racji tego, iż muzyka country (a zwłaszcza w pastiszowej formie) nie jest raczej ceniona przy rozdawaniu Oscarów. Zaskakująca konwencja (pojedynek między kowbojami), wykonana w iście przebojowym stylu. Zero napięcia, totalny luz, a do tego klasyczna nuta country podbita smaczkami w postaci nieco gospelowych chórków. „Ballada o Busterze Scruggsie” to sześć szalenie ciekawych opowieści przedstawiających przemoc i życie codzienne na Dzikim Zachodzie w mocno skrzywionym zwierciadle. Efekt jest iście powalający, głównie dzięki ścieżce dźwiękowej tego obrazu, a „When Cowboy Trades His Spurs for Wings” jest na to idealnym dowodem.

źródło: Maciej Chrościelewski / koncertomania.pl
22-02-2019-21:08:00

Podziel się na facebooku!


newsy.