Aktualności

30-05-2019-22:00:00

Przewodnik festiwalowy 2019: Kto zagra w Polsce?

Podziel się na facebooku!

Koniec maja to początek sezonu festiwalowego, a ten, co potwierdza się rok w rok, dostarcza koncertowych wrażeń sygnowanych nazwiskami największych gwiazd światowej muzyki. Już niebawem na scenach w Warszawie, Gdyni, Katowicach, Krakowie i Chorzowie zaprezentują się czołowi przedstawiciele muzyki rozrywkowej, wschodzące gwiazdy wyznaczające nowe trendy, a także artyści tworzący polską scenę muzyczną.

Orange Warsaw Festival | Warszawa 31.05 - 01.06.2019

Troye Sivan 01.06 – Orange Stage

Urodzony w Afryce Troye Sivan spędził większość życia w Australii, ale od czasu wydania debiutanckiego albumu „Blue Neighbourhood” podróżuje po całym świecie. Młody piosenkarz zjednał sobie ludzi nie tylko pogodną muzyką z pogranicza popu i dance, ale też osobowością, udowadniając, że nie należy obawiać się przynależności do mniejszości etnicznej czy seksualnej. Artysta promuje obecnie swój drugi album, „Bloom”, który ukazał się w 2018 roku, a występ na festiwalu w Warszawie będzie jego pierwszym dla polskiej publiczności.

Miley Cyrus 01.06 – Orange Stage

To będzie spełnienie wielkiego marzenia wszystkich polskich fanów Hanny Montany. Miley Cyrus wystąpi w Polsce po raz pierwszy na żywo właśnie w ramach Orange Warsaw Festival, gdzie będzie największą gwiazdą drugiego dnia festiwalu. Gratka tym większa, że piosenkarka ogólnie bardzo rzadko koncertuje – a ostatni jej album, „Younger Now” (2017) w ogóle nie doczekał się trasy koncertowej. Ponadto, początkowo na festiwalu miała wystąpić Cardi B, ale ponieważ odwołała koncerty, zamiast niej wystąpi Cyrus. Istnieje duża szansa, że koncert będzie dla fanów Miley okazją do usłyszenia najnowszych utworów artystki: „Cattitude” i „Mother’s Daughter”, które artystka wykonuje na żywo już od jakiegoś czasu. Te i cztery inne, nowe kompozycje znajdą się na EP-ce „She Is Coming”, której premiera odbędzie się raptem dzień przed występem na festiwalu.

The Raconteurs 01.06 – Orange Stage

Jeden z licznych zespołów Jacka White’a powrócił na scenę po ośmiu latach nieobecności oraz po ponad dziesięciu latach od wydania ostatniego materiału. Pod koniec 2018 roku grupa zapowiedziała powrót publikując dwa nowe utwory – „Sunday Driver” i „Now That You’re Gone”, które zwiastują nadejście nowego, trzeciego albumu studyjnego, który ma ukazać się trzy tygodnie po występie na festiwalu. Grupa jak dotąd raz zagrała w Polsce, a było to w 2008 roku, na Heineken Open’er Festival w Gdyni. Oczywiście sam Jack White występował w Polsce znacznie częściej – w ubiegłym roku dał cztery koncerty w Polsce.

Rita Ora 31.05 – Orange Stage

Kolejną artystką, którą będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy na żywo w ramach Orange Warsaw Festival, jest Rita Ora. Urodzona na terenach ówczesnej Jugosławii brytyjska wokalistka słynie nie tylko z rozlicznych kolaboracji z takimi wykonawcami jak DJ Fresh czy Charli XCX, ale także z dwóch albumów studyjnych, z których najnowszy, zatytułowany „Phoenix”, ukazał się pod koniec 2018 roku. Single z albumu był tak wielkimi hitami w Wielkiej Brytanii, że uczyniły Ritę solową artystką z największą liczbą singli, które znalazły się w pierwszej dziesiątce tamtejszej listy przebojów.

Solange 31.05 – Orange Stage

Wkrótce po tym, gdy z głównej sceny zniknie brytyjska królowa popu Rita Ora, pojawi się na niej amerykańska wokalistka reprezentująca zgoła odmienne brzmienie i styl muzyczny, będący wypadkową R&B, soulu, funku, a nawet hip hopu. Jej najnowszy, czwarty album studyjny zatytułowany „When I Get Home”, ukazał się 1 marca bieżącego roku i osiągnął umiarkowany sukces w Stanach Zjednoczonych oraz poklask recenzentów. Artystka wystąpiła w Polsce także dwa lata temu, na gdyńskim Open’er Festival.

Open'er Festival | Gdynia 03.07 - 06.07.2019

Travis Scott 03.07 – Orange Main Stage 

Amerykański raper jest obecny na rynku muzycznym dopiero od 2013 roku, a ma już na koncie trzy albumy studyjne, jeden album kolaboracyjny i dwie mixtapes. Artysta promuje obecnie swój najnowszy album, wydany w 2018 „Astroworld”, który doczekał się między innymi nominacji do nagrody Grammy za najlepszy album rap. Będzie to drugi występ rapera w Polsce, poprzedni odbył się dwa lata temu i był to także festiwalowy koncert w ramach Kraków Live Festival.

Lana Del Rey 06.07 – Orange Main Stage

Lanę Del Rey można nazwać stałą bywalczynią polskich festiwali – jej dwa ostatnie koncerty w Polsce odbyły się w ramach Kraków Live Festival w 2017 roku i Orange Warsaw Festival w 2016 roku. Piosenkarce niejednokrotnie wróżono krótką, przelotną karierę, która zakończy się jeszcze szybciej, niż się zaczęła, tymczasem Lana pracuje już nad szóstą studyjną płytą, zatytułowaną „Norman Fucking Rockewell”, która ma się ukazać jeszcze w tym roku. W drugiej połowie 2018 roku i na początku 2019 wypuściła łącznie trzy single zapowiadające nowy album, w tym świetnie przyjęty „Venice Beach”.

The Smashing Pumpkins 05.07 – Orange Main Stage

Legenda amerykańskiego rocka alternatywnego wystąpi na żywo w Polsce dopiero po raz trzeci. Poprzednia wizyta miała miejsce na Off Festival w 2013 roku, zaś pierwsza sięga jeszcze 1997 roku i czasów świetności katowickiego Spodka. Tym razem zespół promować będzie wydany pod koniec 2018 roku, dziesiąty album studyjny o długim i zawiłym tytule „Shiny and Oh So Bright Vol. 1 / LP: No Past. NO Future. No Sun.”

Greta Van Fleet 04.07 

Można ich kochać za tchnięcie nowego życia w klasykę rocka, można ich nienawidzić za bezwstydne kopiowanie brzmienia Led Zeppelin. Jak mówi stare ludowe przysłowie: nieważne jak mówią, ważne, żeby mówili – a o Greta Van Fleet mówi się bardzo dużo. To jedno z największych muzycznych odkryć ostatnich lat, a polscy fani wreszcie będą mieli okazję przekonać się, czy brzmi równie przekonująco na żywo, co na debiutanckim albumie, wydanym w 2018 roku „Anthem of the Peaceful Army”.

G-Eazy 05.07

Amerykański raper regularnie gościł w Polsce w ostatnich latach i będzie to już druga jego wizyta po premierze czwartego studyjnego albumu, „The Beautiful & Damned”, który ukazał się w 2017 roku. I chociaż recenzenci mieli mieszane uczucia na temat płyty, tak nie przeszkodziło jej to w osiągnięciu dużego sukcesu komercyjnego. To właśnie z ostatniego albumu pochodzą takie hity, jak „No Limit”, „Him & I” nagrany z Halsey czy „Sober”.

The 1975 04.07

Brytyjscy rockowcy gościli już niejednokrotnie na polskich festiwalach, zarówno na Open’er Festival w 2016 roku, jak i na Orange Warsaw Festival w 2014 roku. Ich najnowszy, czwarty album studyjny, zatytułowany „Notes on a Conditional Form” ma ukazać się latem tego roku, prawdopodobnie krótko przed brytyjskim festiwalem w Reading, który odbędzie się 23 sierpnia.

OFF Festival 2019 | Katowice 02.08 - 04.08.2019

Foals 03.08

Alternatywny zespół rockowy z Wielkiej Brytanii Foals intensywnie promuje swój najnowszy, piąty album studyjny „Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1”, który ukazał się w marcu tego roku. Płyta jest początkiem większego projektu, którego druga część ma ukazać się we wrześniu. Yannis Phillippakis i koledzy regularnie goszczą na polskich festiwalach – w ostatnich paru latach wystąpili trzykrotnie na Open’er Festival i raz na Live Festival.

Suede

Kultowa grupa reprezentująca nurt brit pop całkiem niedawno wydała już trzeci studyjny album po reaktywacji, która miała miejsce w 2010 roku. „The Blue Hour” miał premierę jesienią 2018 roku i został przyjęty bardzo ciepło, a Suede nadal intensywnie promuje ją koncertowo.

Stereolab 04.08

Alternatywna grupa grająca mieszankę indie rocka i muzyki elektronicznej wznowiła działalność po niemal pełnej dekadzie milczenia. Okazją są wznowienia albumów wydanych pod szyldem Warp Records, które ukażą się w sierpniu i listopadzie. Stereolab zagra 4 sierpnia w ramach promującej wznowienia pokaźnej trasy koncertowej, która obejmie Europę i Stany Zjednoczone.

Perfect Son

Perfect Son to pseudonim artystyczny Polaka Tomasza Bilińskiego, którego niektórzy mogą kojarzyć jako Coldaira lub z zespołu Kyst. Nowy pseudonim zwiastuje nowy rozdział w karierze muzyka, któremu udało się podbić zachodni rynek muzyczny i podpisać kontrakt z legendarną amerykańską wytwórnią Sub Pop, odpowiedzialną m.in. za debiuty Nirvany czy Soundgarden. W lutym ukazała się płyta „Cast”, pierwszy album wydany pod szyldem Perfect Son, który spodoba się każdemu fanowi mocnego, mrocznego elektropopu.

Loyle Carner 04.08

Angielski hip hopowiec uraczy festiwalową scenę swoim występem ostatniego dnia. Artysta promuje swój drugi album studyjny, wydany w kwietniu i dobrze przyjęty przez recenzentów „Not Waving, But Drowning”.

Aldous Harding 02.08

Przybywająca z Nowej Zelandii artystka promować będzie na OFF Festivalu swój najnowszy, już trzeci album studyjny zatytułowany „Designer”. Wielu odbiorców płyta zaskoczyła odważną zmianą muzycznego stylu, który teraz odpływa w kierunku folku.

Electric Wizard 03.08

Tym razem dla odmiany coś dla fanów naprawdę mocnego grania – Electric Wizard reprezentują ekstremalne odmiany metalu, takie jak doom metal, stoner metal czy sludge metal. Ich ostatni album studyjny, „Wizard Bloody Wizard”, ukazał się pod koniec 2017 roku. Polscy fani mogą pamiętać zespół z występu we wrocławskim klubie Firlej w 2011 roku.

Kraków Live Festival | Kraków 16.08 - 17.08.2019

Calvin Harris 17.08

Słynny szkocki DJ uświetni swoim występem scenę Kraków Live Festival w drugim dniu jego trwania. Choć mijają już 2 lata od ostatniego albumu Harrisa, muzyk nie próżnuje – w styczniu wydał singiel „Giant”, a w kwietniu EP-kę z nowymi wersjami 10-letniego singla „I’m Not Alone”.

Post Malone 17.08

To będzie druga wizyta młodego Amerykanina w Polsce. Post Malone dał się już poznać od koncertowej strony polskim fanom rok temu na Open’er Festival. Artysta zdążył już wydać trzy albumy, z czego ostatni, „Beerbongs & Bentleys”, ukazał się w kwietniu 2018 roku.

Years & Years 17.08

To będzie już drugi tegoroczny występ Brytyjczyków w Polsce. 1 lutego zagrali na warszawskim Torwarze w ramach trasy promującej wydany w ubiegłym roku drugi album studyjny „Palo Santo”. Wcześniej specjaliści od elektronicznej muzyki występowali wielokrotnie w Polsce, począwszy od 2014 roku dając co najmniej jeden koncert rocznie.

Macklemore 16.08

Amerykański raper występował w Polsce już trzy razy, a po raz ostatni mogła podziwiać jego występ warszawska publiczność w Torwarze w 2018 roku. Ostatnim wydanym przez artystę albumem studyjnym pozostaje „Gemini” z 2017 roku, który dał światu muzycznemu takie single, jak „Glorious”, „Marmalade” czy „Good Old Days”.

Fest Festival | Chorzów 23.08 - 24.08.2019

Jaden Smith 24.08

Jaden Smith, syn Willa Smitha, w 2017 roku wydał bardzo dobrze przyjęty debiutancki album „Syre”, a obecnie promuje wydaną w 2018 roku EP-kę „Syre: The Electric Album”, która pierwotnie została opublikowana na Instagramie, a dopiero później zawitała do serwisów streamingowych. Wydawnictwo składa się z pięciu nowych wersji wybranych utworów z debiutanckiego albumu.

Alan Walker 23.08

Urodzony w Anglii norweski DJ zawita w Polsce raptem kilka miesięcy po poprzednim występie - w kwietniu grał bowiem w Poznaniu. W tym roku artysta opublikował już dwa single – w lutym ukazał się „Are You Lonely”, natomiast w marcu szalenie popularny „On My Way”. W 2018 roku Walker wydał jak dotąd jedyny pełnoprawny album studyjny, zatytułowany „Different World”.

Róisín Murphy 24.08

Pochodząca z Irlandii niebanalna artystka zaczynała karierę jako wokalistka elektronicznego duetu Moloko, po rozpadzie którego, w 2004 roku, rozpoczęła karierę solową. Ostatni album solowy Murphy ukazał się w 2016 roku, natomiast w 2018 roku na świat przyszły cztery single zawierające łącznie osiem nowych utworów. Murphy regularnie grywa w Polsce.

Wu-Tang Clan 23.08

Nowojorscy hip-hopowcy zjawią się w Polsce nie po raz pierwszy, ale niewątpliwie są jedną z największych atrakcji pierwszej edycji Fest Festivalu. Grupa składająca się obecnie z dziewięciu znanych raperów wydała ostatni album „The Saga Continues” w 2017 roku.

Lost Frequencies 23.08

Lost Frequencies, inaczej Felix De Laet, to DJ z Belgii, który pierwsze swoje kroki w muzycznym biznesie stawiał w 2014 roku, zaś w 2016 roku ukazał się jego jedyny jak na razie album: „Less Is More”, z którego pochodzi między innymi wielki przebój „Are You With Me”.

Little Dragon 23.08

Szwedzcy spece od muzyki elektronicznej niegdyś regularnie grywali w Polsce. Mają na swoim koncie pięć albumów, z czego ostatni, „Season High” ukazał się w kwietniu 2017 roku. Rok później ukazała się EP-ka „Lover Chanting”.

źródło: Tymoteusz Kociński / Koncertomania.pl
30-05-2019-22:00:00

Podziel się na facebooku!

TAGI:

newsy.