Aktualności

19-07-2019-09:45:00

Rammstein: co zagrają podczas koncertu w Chorzowie?

Plakat reklamujący trasę

Podziel się na facebooku!

Tego lata na Stadionie Śląskim w Chorzowie zrobi się naprawdę gorąco. Specjaliści od ognistych efektów specjalnych, znani szerszej publiczności jako Rammstein, wystąpią w Polsce już po raz jedenasty. Dotychczasowe dziesięć koncertów niemieckich wariatów grających industrial metal wspominaliśmy w poprzednim tekście. Dzisiaj czas na ciąg dalszy przygotowań do zbliżającego się wielkimi krokami występu w Chorzowie – sprawdzamy, jaki repertuar przygotowali tym razem Niemcy.

Trwająca właśnie europejska stadionowa trasa koncertowa promuje najnowszy album studyjny grupy. Pierwszej od 10 lat płycie muzycy postanowili nie nadawać żadnego tytułu, stąd automatycznie nazywa się to wydawnictwo po prostu „Rammstein”. Album ukazał się 17 maja tego roku i zebrał bardzo pochlebne recenzje zarówno krytyków, jak i uznanie fanów. Nic dziwnego, że znaczną część repertuaru wypełniają kawałki właśnie z najnowszej płyty. Zresztą, większość polskich fanów zapewne zdołała się już osłuchać z koncertowymi szlagierami z poprzednich albumów na dotychczasowych występach, tym bardziej, że od 10 lat nie było nowego materiału do grania. Trudno się więc dziwić zespołowi, z pewnością także spragnionego powiewu świeżości w granej przez nich muzyce, podjęcia takiej a nie innej decyzji.

Nowy materiał zajmuje aż 8 pozycji w składającej się z 21 utworów setliście. Swoją drogą, będzie to najdłuższy koncert Rammstein w Polsce. Jak dotąd, najwięcej utworów R+ zagrali w 2011 roku na koncertach w gdańskiej Ergo Arenie promujących album składankowy „Made In Germany 1995-2011”. Wracając jednak do nowego albumu, Niemcy grają z niego na bieżącej trasie utwory: otwierający koncert „Was Ich Liebe”, „Tattoo”, „Zeig Dich”, „Puppe”, „Diamant”, „Deutschland” (poprzedzone puszczonym z taśmy przerywnikiem w postaci remiksu utworu autorstwa Richarda Z. Kruspe), „Radio” i otwierający segment bisowy „Ausländer”.

Z wydanego 10 lat temu poprzedniego albumu, „Liebe Ist Für Alle Da”, zespół wykonuje tylko jeden utwór – znane i lubiane skądinąd „Pussy”. Piosenka ta została zagrana w Polsce po raz ostatni w 2013 roku w Warszawie. Album „Rosenrot” z 2005 roku jest zwyczajowo kompletnie pominięty. Natomiast wydany rok wcześniej „Reise, Reise” reprezentowany jest przez „Mein Teil” oraz grane pod koniec głównego setu „Ohne Dich” (oba utwory po raz ostatni wykonane w Polsce także podczas wspomnianego koncertu w 2013 roku).

Jak zwykle najwięcej utworów spośród starszych płyt Rammstein pochodzi z ich największego albumu „Mutter” z 2001 roku. Tym razem pojawią się cztery najbardziej oczywiste hity: „Links 2-3-4”, „Mein Herz Brennt”, „Sonne” i grane jako ostatni bis „Ich Will”.

Tak oto, cofając się stopniowo w czasie, dotarliśmy do lat 90-tych, czyli początkowego etapu kariery zespołu. Ku zadowoleniu najstarszych fanów, zespół nie zapomina o swoich dwóch pierwszych albumach. Z wydanego w 1997 roku „Sehnsucht” grają więc utwór tytułowy (będzie to pierwsze wykonanie w Polsce od czasu koncertu w 2013 roku), „Du Hast” oraz nieśmiertelny hit „Engel”. Ten ostatni zamyka główny set i grany jest na scenie B jedynie przy akompaniamencie pianina, a psychopatycznym Niemcom towarzyszą urocze pianistki z Duo Jatekok.

Wchodzące w skład niezwykłego duetu utalentowane pianistki zasłynęły wyjątkowymi występami, podczas których potrafią dzielić się klawiaturą jednego fortepianu. Z pewnością warto będzie zjawić się na Stadionie Śląskim odpowiednio wcześniej tak, aby doświadczyć magii ich występu. Tym bardziej, że składa się on w całości z utworów Rammstein w aranżacjach znanych z albumu „Klavier”, który ukazał się z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia grupy. W czasie rozgrzewającego setu będzie można usłyszeć 8 utworów, w tym także takie, których nie grają obecnie sami Niemcy. Pełna setlista duetu wygląda następująco: „Klavier”, „Mein Herz Brennt”, „Frühling in Paris”, „Engel”, „Du Hast”, „Ohne Dich”, „Seemann” i „Sonne”.

Tymczasem został jeszcze ostatni, czyli chronologicznie pierwszy, album Rammstein do omówienia – ten debiutancki. Z wydanego w 1995 roku „Herzeleid” zespół gra „Heirate Mich”, „Du Riechst So Gut” i jako przedostatni bis - „Rammstein”. Wyjątkową atrakcją dla najstarszych polskich fanów będzie z pewnością pierwszy z wymienionych utworów, bowiem zespół wykonał go jak dotąd jedynie na dwóch pierwszych koncertach w Polsce – w warszawskiej Stodole w 1995 roku i na katowickim festiwalu „Odjazdy” w 1997 roku. Ale sam „Rammstein” to też nie lada gratka – po raz ostatni rozbrzmiał w Polsce podczas koncertu w 2005 roku.

Jak widać, spragnieni wrażeń fani Rammsteina mają na co czekać. Nadchodzący koncert w Polsce nie tylko zapewni moc atrakcji w postaci zróżnicowanego repertuaru, który obejmuje zarówno najnowszy materiał, jak i niegrane od wielu lat kompozycje z klasycznych albumów formacji. Jak zwykle grupa przywiezie ze sobą ogromny spektakl imponujący mnogością dekoracji, efektów specjalnych i nietypową aktywnością samych muzyków na scenie, daleko wykraczającą poza tradycyjnie pojmowane używanie instrumentów i narządów głosu. Nie należy także zapominać, że na tym się nie skończy – już znamy datę kolejnego koncertu Rammsteina w Polsce, a ten odbędzie się 17 lipca 2020 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

źródło: Tymoteusz Kociński / Koncertomania.pl
19-07-2019-09:45:00

Podziel się na facebooku!

TAGI: RAMMSTEIN

{* *} newsy.