Aktualności

26-07-2019-13:39:00

Historia jednej piosenki... The Beatles – „Yesterday”

The Beatles fot. archiwum artysty

Podziel się na facebooku!

Historia jednej z najsłynniejszych piosenek świata zaczyna się bardzo niepozornie – od snu. Umysł młodego Paula McCartney’a był tak kreatywny, że nie przestawał tworzyć nawet wtedy, gdy muzyk oddawał się nocnemu spoczynkowi. Pewnej nocy spędzanej w domu swojej ówczesnej sympatii, Jane Asher, miał sen, w którym skomponował melodię. Aby jej nie zapomnieć, gdy tylko się obudził, pognał do pianina. Tą melodią była cała linia melodyczna utworu „Yesterday”.

McCartney początkowo obawiał się, że doznał kryptomnezji, czyli popełnił podświadomy plagiat. Aby ograniczyć wątpliwości do możliwego minimum, przez miesiąc wypytywał ludzi w muzycznym środowisku, czy słyszeli tę melodię wcześniej. Nikomu jednak nie nasuwały się żadne skojarzenia, ostatecznie więc po paru tygodniach poszukiwań Paul uznał, że może sobie przypisać autorstwo kompozycji. Gdy już nabrał pewności co do oryginalności warstwy muzycznej, przyszedł czas na stworzenie słów. Roboczym tytułem zostało „Scrambled Eggs” („Jajecznica”), co wzięło się od wczesnej wersji tekstu, która powstała, jako funkcjonalny szkielet budujący odpowiednie frazowanie melodii.

Utwór „Yesterday” powstał na długo, zanim został nagrany i wydany, jeszcze zanim ukazały się „A Hard Day’s Night” i „Beatles for Sale” (oba albumy miały premiery w 1964 roku). Powody, dla których utwór nie został dokończony tak, by mógł znaleźć się na wspomnianych wydawnictwach, nie są znane. Wiadomo jednak, że „Yesterday” było przedmiotem nieporozumień zarówno między McCartney’em i pozostałym członkami zespołu, jak i McCartney’em i producentem Georgem Martinem.

Najwięcej czasu zajęło dokończenie utworu, zwłaszcza warstwy lirycznej. Tytuł z „Jajecznicą” funkcjonował długo i stał się wewnętrznym żartem w zespole na długie lata. Ostatecznie pewnego dnia McCartney’a oświeciło i dokończył utwór, korzystając z pomysłu Lennona na zastąpienie „Jajecznicy” słowem „Yesterday” („Wczoraj”). Następnie McCartney zaczął budować wokół niego rymy i stąd pojawił się pomysł na finalny tekst.

The Beatles pierwotnie zaoferowali gotową piosenkę brytyjskiemu piosenkarzowi Chrisowi Farlowe, ten jednak jej nie przyjął, ponieważ wydawała się mu „zbyt miękka”. Ostatecznie więc podjęto decyzję o nagraniu utworu jako dzieła The Beatles.

Rejestracji dokonano 14 czerwca 1965 roku w Abbey Road Studios. Podczas tej samej sesji The Beatles nagrali także „I’m Down” oraz „I’ve Just Seen a Face”. McCartney jako jedyny z członków zespołu brał udział w nagraniu „Yesterday”. Wykonał ją w studiu na żywo, a więc jednocześnie śpiewał i grał na gitarze. Jeden mikrofon rejestrował dźwięk gitary, a drugi głos. Zarejestrowano dwa podejścia, z których na pierwotne wydanie wybrano to drugie. Następnie trzy dni później zarejestrowano dodatkową ścieżkę wokalu McCartney’a oraz kwartet smyczkowy, dodano ją do podejścia drugiego i ta wersja została wydana. Pierwsze podejście zostało wydane na składance „Anthology 2” w 1996 roku. Jest to wersja bez kwartetu smyczkowego i dodatkowych wokali.

W piosence słychać zatem tylko McCartney’a, grającego na akustycznej gitarze i śpiewającego, przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego. Był to zarazem jeden z pierwszych przypadków wykorzystania przez The Beatles gościnnych muzyków sesyjnych. Przede wszystkim jednak była to pierwsza piosenka utrzymana w charakterystyce „występu solowego” jednego z członków zespołu – coś, co stało się w późniejszym częstym zjawiskiem i coraz bardziej pokazywało podziały między muzykami.

Ponieważ była to pierwsza piosenka The Beatles nie tylko napisana, ale i nagrana tylko przez jednego członka zespołu, przez moment trwały dyskusje nad tym, czy nie powinna zostać wydana także jako piosenka Paula McCartney’a jako artysty solowego. Był to pomysł producenta George’a Martina, jednak zdecydowanie sprzeciwił się mu manager Brian Epstein, nie chcąc doprowadzać do podziału grupy.

Początkowo pozostali członkowie zespołu nie zgodzili się na wypuszczenie utworu jako singla w Wielkiej Brytanii, ponieważ różnił się dramatycznie od dotychczasowych dokonań zespołu. Z kolei w Stanach Zjednoczonych The Beatles nie mieli aż takiej kontroli nad poczynaniami wytwórni, jak w Wielkiej Brytanii, więc tam singiel wydano wcześnie – 13 września 1965 roku. Z miejsca osiągnął wielki sukces. Był to piąty z rzędu singiel The Beatles, który w USA zajął pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100. Z kolei publiczność brytyjska zapoznała się z utworem dopiero po premierze albumu „Help!” 6 sierpnia 1965 roku. Inni artyści szybko zaczęli nagrywać swoje wersje utworu i wypuszczać je jako single, a niektóre wersje osiągały wielkie sukcesy. Ostatecznie więc „Yesterday” ukazało się jako singiel/EP-ka także w Wielkiej Brytanii, a stało się to 8 marca 1966 roku. Obie wersje różniły się wyborem utworu, który znajdował się na stronie B. W USA był to utwór „Act Naturally”, a w Wielkiej Brytanii „I Should Have Known Better”.

„Yesterday” jest piosenką pozornie bardzo prostą kompozycyjnie i aranżacyjnie. Jednak jak na swój czas była dosyć innowacyjna, dzięki zestawieniu dwóch segmentów, znacząco różniących się między sobą zarówno melodią, jak i rytmiką oraz inteligentnemu wykorzystaniu różnych skal i akordów. Narrator wspomina związek który się rozpadł, tęskniąc za minionymi czasami, zawartymi w tytułowym słowie „Yesterday”.

Utwór pozostaje popularny do dzisiaj. To jeden z największych przebojów The Beatles i jedna z najbardziej znanych piosenek popowych na świecie. Jest także jednym z najczęściej coverowanych utworów - zarejestrowano ponad 2 tysiące wersji coverowych.

„Yesterday” zdobyło wiele nagród i zostało uwzględnione w ogromnej liczbie zestawień najlepszych utworów. Wśród najbardziej zaszczytnych tytułów wymienić można 13 pozycję na liście 500 Najlepszych Utworów Wszech Czasów opublikowaną w 2004 roku przez magazyn „Rolling Stone”. Warto także wspomnieć, że amerykańska organizacja Broadcast Music Incorporated (w skrócie BMI) w 1999 roku umieściła „Yesterday” na liście najczęściej wykonywanych utworów XX wieku w amerykańskim radiu i telewizji. Piosenka zajęła na tej liście 3 miejsce z 7 milionami wykonań. Z kolei, gdy brytyjskie radio BBC 2 zorganizowało w tym samym roku głosowanie na Najlepszą Piosenkę XX wieku, zwyciężyło „Yesterday”.

Utwór stał się obiektem tarć w zespole nie tylko w trakcie powstawania. W 1971 roku, John Lennon wydał „Imagine”, drugi album solowy po odejściu z The Beatles. Zawarta na nim piosenka „How Do You Sleep?” przepełniona była cierpkimi słowami w kierunku byłego kolegi z zespołu, Paula McCartney’a. Kilka wersów bezpośrednio nawiązuje do „Yesterday”, a także ówczesnego hitu McCartney’a, „Another Day”. Mowa o fragmencie tekstu: The only thing you done was yesterday, but since you’re gone you’re just another day.

W 2006 roku nieco zmieniona wersja „Yesterday” znalazła się na albumie „Love”. Gitarowe intro z piosenki „Blackbird” zostało „przeszczepione” do „Yesterday” w zmienionej tonacji. Z kolei w 2013 roku McCartney wykonał wersję z oryginalnym tekstem „Scrambled Eggs” z gospodarzem i zespołem programu „Late Night with Jimmy Fallon”. Żartobliwe wykonanie wzbogacono kolejnymi zwrotkami z nowymi słowami, nawiązującymi do innych potraw.


źródło: Tymoteusz Kociński / Koncertomania.pl
26-07-2019-13:39:00

Podziel się na facebooku!


newsy.