Kobieta z Wydm / Mateusz Franczak // 17.11 // Pogłos w Warszawie

Koncert Kobieta z Wydm / Mateusz Franczak // 17.11 // Pogłos w Warszawie - 17-11-2017

Koncert Kobieta z Wydm / Mateusz Franczak // 17.11 // Pogłos w Warszawie

Mateusz Franczak , Kobieta z wydm

17.11.2017 20:00

Warszawa(Mazowieckie) - Pogłos


Kobieta z wydm

Kobietę z Wydm tworzy Błażej Król z żoną Iwoną, z którą grał w duecie Lauda oraz znany przede wszystkim z Kristen Mateusz Rychlicki - perkusista w ostatniej scenicznej inkarnacji KRÓLA. Razem tworzą trudne do zaklasyfikowania formy muzyczne wyrosłe ze wspólnych improwizacji, często oparte na post-punkowej i krautrockowej motoryce, poprzetykane odrealnionymi momentami lirycznymi oraz zagadkowymi tekstami Błażeja Króla. Debiutancka płyta zespołu pt. "Bental" ukazała się w kwietniu br. nakładem Thinman Records.


* * *
Historia powstania debiutu Kobiety z Wydm jest dwoista. Z jednej strony ten zespół to owoc miłości i przyjaźni, a dalej radości ze wspólnego grania i komponowania. Błażej Król z żoną Iwoną stworzył przecież duet Lauda, zaś Mateusz Rychlicki był perkusistą w ostatniej scenicznej inkarnacji KRÓLA. Z drugiej strony realizacja płyty napotykała na liczne przeszkody. Pierwsza wersja nagrań zniknęła w tajemniczych okolicznościach z twardego dysku, a próby jej odzyskania zakończyły uszkodzeniem sprzętu. Zespół zmuszony był nagrać całość jeszcze raz, prawie od początku. Kolejnej realizacji towarzyszyło już podskórne napięcie, które przełożyło się na ostateczne brzmienie płyty „Bental“. Problemy produkcyjne towarzyszyły płycie zresztą do momentu oddania do tłoczni, z kolei relacje w zespole nigdy były lepsze. Dlaczego „Bental”? ( bental - dno zbiornika wodnego jako swoiste środowisko życia, Słownik Języka Polskiego PWN) Bo, jak mówi sam zespół, to „muzyka podszyta dziwnym niepokojem. Mroczna i mułem pokryta, ale z światłem na ramieniu.”

"Najlepsze teksty polskiej muzyki elektronicznej, których czasem zazdroszczę. Powaga i komizm, ciemność i światło, prostota i wyrafinowanie w muzyce i słowie."
Szczepan Twardoch

Mateusz Franczak

Multiinstrumentalista, wokalista, improwizator, związany z zespołami Daktari, HOW HOW i Giorgio Fazer. Współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Hugo Race, Piotr Kurek, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler i Karolina Rec. W 2016 r., nakładem wytwórni too many fireworks ukazał się jego debiutancki solowy album zatytułowany „long story short”. Zawartość płyty stanowią intymne, wyimprowizowane piosenki przeplatane utworami instrumentalnymi. Album zyskał uznanie krytyków muzycznych reprezentujących wiele czasopism, blogów i stacji radiowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

W pierwszej połowie 2018 r. ukaże się jego drugi album zatytułowany "Night-night".

www.mateuszfranczak.bandcamp.com

//
bilety: 25 przedsprzedaż / 35 w dniu koncertu na bramce
Link do zakupu biletów: // going.pl/kobieta-z-wydm