Hakenberger w Gdyni


WSTĘP WOLNY!

PROGRAM
motety polichóralne Andrzeja Hakenbergera (1574–1627)
z towarzyszeniem pozytywu organowego

WYKONAWCY
Witosława Frankowska POZYTYW ORGANOWY
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski DYRYGENT

W niedzielę 26 listopada Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zaprezentuje wybrane motety wybitnego gdańskiego kompozytora późnorenesansowego, Andrzeja Hakenbergera. Koncert odbędzie się w kościele ojców franciszkanów w Gdyni.

Andrzej Hakenberger to postać ciekawa, nieco tajemnicza. Niestety historia posiada bardzo skąpe informacje na temat jego życia i działalności. Urodził się w 1574 roku na Pomorzu. Ten znakomity kompozytor, który zdobył uznanie w Krakowie jako muzyk królewskiej kapeli Zygmunta III Wazy, od roku 1608 do końca swego życia był kapelmistrzem w„tętniącym europejskim życiem” i przyjaznym muzykom Gdańsku. Skomponował kilkadziesiąt motetów, głównie w tak zwanej technice polichóralnej, czyli przeznaczonej do wykonywania przez kilka chórów śpiewających jednocześnie.
Ku zadowoleniu współczesnych muzyków i muzykologów liczne odpisy utworów Hakenbergera ocalały w siedemnastowiecznych tabulaturach z katedry pelplińskiej (opracował je Jan Węcowski). Jan Łukaszewski pasjonuje się twórczością Hakenbergera od kilkudziesięciu lat. Już w 1990 roku nagrał z Polskim Chórem Kameralnym dla wydawnictwa Accord osiemnaście utworów gdańskiego kompozytora), a w 1997 szesnaście. W 2013 W zarejestrował razem ze szwajcarskim zespołem barokowym Musica Fiorita wszystkie pięćdziesiąt pięć motetów Hakenbergera, co jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Dwupłytowy album obecnie jest przygotowywany do wydania nakładem wytwórni Naxos.


Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Chór Kameralny, Miasto Gdańsk
Współpraca: Parafia św. Antoniego z Padwy w Gdyni (oo. Franciszkanie)