Mózg Festiwal 2013 - dzień 1


godz. 19:00, Dom Mody „Drukarnia”

Zenial/Derubare (Sanok/Gdańsk) – instalacja audiowizualna

ZENIAL (Łukasz Szałankiewicz)

Sound artist, historyk, kurator muzyki elektronicznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Szałankiewicz w swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Poza działalnością stricte muzyczną zajmuje się promowaniem twórców polskich w kraju i za granicą. W 2013 roku promuje swoją nową płytę winylową „Chimera”.
DERUBARE (Radosław Deruba)
Trójmiejski twórca wizualny. Autor teledysków, autorskich wizualizacji, wykonawca wizualizacji na żywo, projektant wizualny, reżyser. Motywem przewodnim jego prac jest relacja obraz – muzyka, ich wzajemne oddziaływanie i trwałe połączenie. W swojej pracy głównie posługuje się eksperymentalnymi metodami przecedzania sztuki filmowej przez sito filtrów łączonych z animacją często nawiązujących do estetyki cyberpunku. Współpracuje głównie z reprezentantami muzyki post-punkowej, elektronicznej i eksperymentalnej.

godz. 20:00, MCK

„Kwartludium”/Walczak (Warszawa/Gdańsk/Łódź)

Kwartludium/Walczak – partytury graficzne

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej Akademii Muzycznych. Genezą projektu Kwartludium jest współpraca z duńskim kompozytorem partytur graficznych Carl’em Bergstrom’em Nielsen’em. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak Karlheinz Stockhausen, Roman Haubenstock-Ramati, Cornelius Cardew czy Dubravko Detoni. Jeszcze w tym roku zaplanowane jest wydanie płyty „Kwartludium Jacaszek” z muzyką Olivier’a Messiaen’a. Premiera płyty miała miejsce podczas festiwalu muzyki elektroakustycznej Unsound w Krakowie, który odbył się w październiku tego roku.

godz. 21.00, MCK

Duo Ardente – Aleksandra Lelek & Maciej Zimka (Kraków)

Aleksandra Lelek. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego. W 2013 roku przebywała w Leopold Mozart Zentrum Universitat Augsburg, w klasie wiolonczeli prof. Juliusa Bergera. Dokonała nagrań dla Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dla ORF Radia Kulturhaus w Wiedniu, a także z zespołem wiolonczel pod kierownictwem prof. Juliusa Bergera „Cello Passionato” na płytę „4 for peace”. Maciej Zimka. Akordeonista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu ad Janusza Patera.Komponuje dzieła na akordeon i inne instrumenty oraz składy kameralne. Kompozycje Macieja Zimki zostały opublikowane w polskich wydawnictwach nutowych, m.in. w wydawnictwie Absonic oraz Edition Astra. Jego kompozycje zostały nagrodzone na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku oraz na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku.

czwartek, godz. 22.00, MCK

Sean Noonan A Gambler’s Hand String Quartet (Nowy Jork/Suwałki/Bydgoszcz/Warszawa)
A Gambler’s Hand
„A Gambler’s Hand” to nie ściana dźwięku i hałasu a muzyczne i teatralne przedstawienie na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn. Połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania.

Sean Noonan – perkusja, kompozycja, narracja
Kwartet Smyczkowy:
Adam Roszkowski – skrzypce
Maciej Afanasjew – skrzypce
Magdalena Małecka – altówka
Jan Roszkowski – wiolonczela

godz. 00.00, Mózg

Grzegorz Pleszyński (Bydgoszcz/Berlin) – instalacja stała

Grzegorz Pleszyński

Artysta i pedagog, zajmuje się między innymi takimi dziedzinami sztuki, jak performance, instalacja, video art. Z wielką pasją i umiejętnością tworzy sztukę z ludźmi spoza kręgów artystycznych. Wciąga ich w obszar działań artystycznych, przekazując im swoje przesłanie o harmonii człowieka z innymi ludźmi, naturą i kosmosem. Jest autorem wielu projektów artystycznych z ludźmi niepełnosprawnymi, między innymi w bydgoskiej szkole dla osób niedowidzących. Od 1999 roku jest dyrektorem bydgoskiego oddziału Międzynarodowego Muzeum Artystów (International Artists Museum).

godz. 00.00, Mózg

Michał Osowski (Rotterdam) – instalacja performatywna, ruch-dźwięk-video
Michał Osowski. Artysta interdyscyplinarny działający w Rotterdamie. Studiował kompozycję w konserwatorium, oraz muzykę elektroakustyczną w Institute of Sonology w Holandii oraz techniki interaktywne w IRCAM w Paryżu. Specjalizuje się w tworzeniu interaktywnych systemów integrujących akcję fizyczną z cyfrowo generowanymi dźwiękiem i video, w których ważną rolę odgrywa spontaniczne uczestnictwo odbiorcy.