Steve Kindler w Szafarni

Koncert Steve Kindler w Szafarni - 11-05-2014

Koncert Steve Kindler w Szafarni

STEVE KINDLER

11.05.2014 17:00

Szafarnia(Kujawsko-pomorskie) - Ośrodek Chopinowski


Koncerty:

11.05. Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Godz.17.00
Bilety: 20 z i 15 zł. ulgowy

Rezerwacja: Tel./fax 56 682-79-30
e-mail: osrodek@szafarnia.art.pl

Odbiór biletów przed koncertem

Dojazd do Szafarni:

CHOPIN BUS.

30 minut po zakończeniu koncertu odwieziemy Państwa z powrotem.

Koszt przejazdu w obie strony - jedyne 10 zł! *
* dla mieszkańców Golubia Dobrzynia dojazd darmowy!

Odjazd Chopin Busa:
Toruń: 15.30 - Teatr im. W. Horzycy Mała Sala
(od strony Wałów gen. Władysława Sikorskiego)
15:40 - Rubinkowo, przystanek przy markecie Obi
Golub Dobrzyń: 16:30 - Starostwo Powiatowe, pl. 1000-lecia 25
* w drodze powrotnej zatrzymujemy się również na Rubinkowie

Informacje:

tel. 56 682 79 30

e-mail: osrodek@szafarnia.art.pl

Bilety do nabycia u kierowcy Chopin Busa.Biografia Steva Kindlera

Międzynarodowej sławy wirtuoz skrzypiec, pierwszy na świecie grającyna 9- strunowych skrzypcach elektrycznych, wykonanych specjalnie dla niego przez słynnego lutnika Johna Jordana. Skrzypce Steva Kindlera mają zakres wszystkich instrumentów smyczkowych.Pochodzi z muzycznej rodziny, już w wieku 3 lat jako cudowne dziecko rozpoczął naukę gry na skrzypcach pod kierunkiem wielkiego mistrza Raphaela Spiro, żydowskiego emigranta z Polski, znakomitego skrzypka, bezpośredniego ucznia słynnego Leopolda Auera.
Jako dziesięciolatek grał w Młodzieżowej Orkiestrze Filharmonii w Portland, podróżując z nią do wielu krajów świata. W wieku 16 lat otrzymał stypendium na studia w instytucie w Tanglewood pod kierownictwem Leonarda Bersteina, Seigi Ozawa; uczył się prywatnie u Eugene Lehner i Romana Totenberga.

Przez kilka lat był pierwszym skrzypkiem w Orkiestrze Symfonicznej w Honolulu. Gdy miał 18 lat, został zaproszony do słynnej grupy jazz-rockowej Johna McLaughlina - Mahavishnu Orchestra, gdzie towarzyszył takim nazwiskom, jak m.in: Jean Luc Ponty i Narada Michael Waldon, w czasie, gdy powstało słynne nagranie "Visions Of The Emerald Beyond".

Zaproszony przez Jana Hammera stał się członkiem jego formacji, z którą podróżował przez kolejne 3 lata. W tym czasie nagrał "The First Seven Days", "Oh Yeah" i "Melodies" z grupą Jana Hammera, oraz "Jeff Beck Live" z Jeffem Beckiem.

W okresie 1974-79, podczas pobytu w Nowym Jorku, grał z takimi znakomitościami, jak: Cat Stevens, Perry Robinson i Brubeck
Brothers ( Darius Chris i Dan), członkami Oregon Collin Walcot : Glenem Moorem i Paulem McCandlessem, oraz wielkim pianistą jazzowym, Kenny Wernerem.
W 1975 Steve otrzymał pierwsze wielostrunowe skrzypce elektryczne od firmy Barcus-Berry. W tym okresie grał także z zespołem "Spring Flowers", z mistrzem sarodu Vasantim Raiem.

Potem przeniósł się na Hawaje, gdzie grał pierwsze skrzypce w symfonicznej orkiestrze w Honolulu, co dało mu sposobność grania z Robertem LaMarchina, Leonardem Panerio, Maksymem i Dmitrim Szostakowiczami, YoYoMa, Shlomo Mintz i wieloma innymi.

W latach 80tych Steve stał się wiodącym reprezentantem nowo powstającego gatunku muzyki ambientowej, stworzył szereg nowatorskich, wpływowych nagrań, w których uczestniczyły takie sławy, jak Zakir Hussein, Randy Jackson, Juaguin Lievano, Susan Cianni, David Friesen, Georgia Kelly, Paul Horn, Teja Bell, Casey Scheuerell, Jim Berenger, Carlos Reyes i wielu innych.

Jego nagranie "Dolphin Smiles", (z Teja Bell), było w dziesiątce najważniejszych nagrań w tabelach Billboardu przez 7 tygodni. Jednocześnie Steve zajmował wysokie miejsce w tabelach klasyki z harfistką Georgią Kelly. Steve znalazł się także na okładce Billboard Magazine. Wyprodukował też wiele albumów dla różnych artystów z CBS Sony. W latach 80-tych Steve był współzałożycielem etnicznego zespołu 'Barfoot" wraz z bębniarzem Berkeley Clayem Henrym. Ta nowatorska muzyka wyznaczyła drogę dla wielu innych, tworzących kierunek, który wkrótce nazwany został World Music.

W 1983r. Steve pracował ze Stevem Kleinem, mistrzem lutnikiem, nad zaprojektowaniem i wyprodukowaniem swoich pierwszych sześciostrunowych skrzypiec elektrycznych.
Pod koniec lat 80-tych Steve został zaproszony jako skrzypek na pierwsze zachodnie tournee japońskiego instrumentalisty, Kitaro. To jego skrzypce słychać na w albumie Kitaro "Kojiki".

W 1991r. studio i rezydencja Steva zostały zniszczone w wielkim pożarze w Oakland.

Żywioł pochłonął wszystkie jego instrumenty, studio, kasety mastery, rękopisy kompozycji, nagrania z jego koncertów. Uszedł z życiem z jednymi skrzypcami i jednym pudełkiem kaset i ubraniami, które akurat miał na sobie. Od tamtego czasu, poza koncertowaniem, Steve pracuje aby utrzymać rodzinę, nauczając historii skrzypiec barokowych, grając także węgierską muzykę ludową.

Steve Kindler wprowadza nowe możliwości w świat zachodnich instrumentów smyczkowych.

Jego nadzwyczajne skrzypce łączą brzmienia instrumentów smyczkowych: kontrabasu, wiolonczeli, altówki, skrzypiec a także skrzypiec piccolo. Najniższa struna jego skrzypiec nastrojona jest (Eb) o pół stopnia niżej niż kontrabas, struny nastrojone są co 5 stopni, aż do ostatniej, nastrojonej 4 stopnie powyżej struny E w skrzypcach- do dźwięku A.Będąc ekspertem w zakresie gry na wielostrunowych skrzypcach elektrycznych, a także instrumentów smyczkowych, artysta prowadzi warsztaty i szkolenia i seminaria dla muzyków. Ich celem jest zarówno wzbogacenie ich warsztatu muzycznego o nowe, ciekawe techniki gry, jak i przedstawienie możliwości instrumentu smyczkowego jako narzędzia do terapii muzyką w strukturach zachodniej skali chromatycznej.