Jazztopad Festival: Brad Mehldau & NFM Filharmonia Wrocławska

Bilety na Jazztopad Festival: Brad Mehldau & NFM Filharmonia Wrocławska

Jazztopad Festival: Brad Mehldau & NFM Filharmonia Wrocławska

Brad Mehldau

23.11.2018 18:00

Wrocław(Dolnośląskie) - Narodowe Forum Muzyki


Brad Mehldau to jeden z najwybitniejszych improwizatorów na świecie, nazywany współczesnym spadkobiercą muzycznego dorobku legend jazzowej pianistyki. Urodzony na Florydzie pianista i kompozytor zawodową karierę rozpoczął na początku lat 90. i od tego czasu z dużą częstotliwością wydaje kolejne albumy, a także koncertuje na całym świecie.

Główną osią jego twórczości są dokonania w autorskim trio (obecnie współtworzy je z kontrabasistą Larrym Grenadierem i perkusistą Jeffem Ballardem), które niezmiennie od dwóch dekad cieszy się popularnością wśród słuchaczy i zachwyca krytyków. Ostatnie nagranie Brad Mehldau Trio to tegoroczny krążek Seymour Reads The Constitution!. Artysta tworzy jednak na wielu muzycznych frontach jednocześnie, czy to korzystając z rozbudowanego instrumentarium (Largo czy Highway Rider), czy też rejestrując albumy w małych – głównie akustycznych – składach.

Za fonograficzne przykłady tych działań mogą posłużyć płyty wydane w 2016 roku – Nearness nagrana z saksofonistą Joshuą Redmanem oraz solowa After Bach. Artysta od piętnastu lat jest związany z wytwórnią Nonesuch Records. W swojej karierze był członkiem zespołów Pata Metheny’ego, Charliego Hadena czy Lee Konitza, a jako sideman współpracował m.in. z Wayne’em Shorterem, Johnem Scofieldem i Charlesem Lloydem. Jego muzyka pojawiła się w kilku filmach, np. w obrazie Oczy szeroko zamknięte Stanleya Kubricka czy Million Dollar Hotel Wima Wendersa. Brad Mehldau, od zawsze zafascynowany zarówno formalnymi aspektami muzyki, jak i improwizacją, podczas 15. edycji Jazztopad Festival zaprezentuje recital solo, a w drugiej części koncertu wykona swoją premierową kompozycję z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Wykonawcy:
Brad Mehldau – fortepian
Clark Rundell – dyrygent
NFM Filharmonia Wrocławska

Program:
Część I
Recital solo
***
Część II
Premiera Premierowa kompozycja Brada Mehldaua powstała na zamówienie Orchestre national d'Île-de-France and Jazz à la Villette Festival, L’Auditori de Barcelona, Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu (Jazztopad Festival), The Barbican Centre London, Britten Sinfonia, Philharmonie Luxembourg, Orchestre Philharmonique du Luxembourg oraz the Los Angeles Philharmonic Association (kierownictwo artystyczne Gustavo Dudamel).