Salt Wave Festival - dzień pierwszy


Najpiękniejsze polskie wybrzeże, upalny koniec sierpnia, szum fal, chłodny piasek pod stopami, piegi i słone włosy, surfowanie o zachodzie słońca, zapach sosnowego lasu, wesołe pokrzykiwania przyjaciół z campingu - klisze niczym z lat 90. Nicnierobienie w wersji #nofilter. Hel.


Salt Wave to jedyny taki festiwal. Tu miniesz sąsiadów z campingu i znajomych z całej Polski. To pożegnanie helskiego lata i kumulacja emocji. Dwa dni pełne wyselekcjonowanej muzyki – chilloutowych brzmień i najnowszych trendów. The Cinematic Orchestra, Jacob Banks, PRO8L3M, WhoMadeWho, Fisz Emade Tworzywo, Kamp! i wielu innych. To zachłanna kradzież ostatnich chwil lata. Wspomnień, których dźwięki na długo zapadają w pamięć.


To festiwal butikowy powstały z myślą o tych, którzy po pierwszych letnich festiwalowych przeżyciach, z początkiem lipca zaszywają się w przyczepie na cały sezon wakacyjny, niczego nie planując. Czas nigdzie tutaj nie pędzi, leniwie upływa na spacerach po plaży, przesiadywaniu przy ognisku, leżeniu w hamaku, jeżdżeniu na longboardzie, rzucaniu frisbee i słuchaniu muzyki. Pływa się na kajcie, windzie, surfingu, wakeu czy supie.


Niewielkie lotnisko nieopodal Jastarni, zaledwie kilkanaście kilometrów od najpopularniejszych kwater. Dwie sceny, foodtrucki, strefa fashion. Z jednej strony zatoka, z drugiej Bałtyk. Przestrzeń otoczona przez las i wodę.


Artyści występujący 23.08:
Kroki


Kroki to wypadkowa trzech muzycznych światów. Zespół tworzą producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią z jazzu, soulu, indie rocka, a to wszystko okraszone jest eksperymentalną elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana. Kroki tworzą spójną brzmieniowo całość, a ich debiutancki materiał to przykład na to czym zaowocować może spotkanie trzech artystycznych indywidualności. Wydana w 2016 roku EP-ka „Stairs" zachwyciła brzmieniami, harmoniami i emocjami. W kwietniu 2019 roku ukazał się singiel „Balon", zapowiadający najnowszy album zespołu, którego premiera zaplanowana została na czerwiec tego roku.


KAMP!


KAMP! to jeden z najważniejszych polskich zespołów elektronicznych, który rozpoczął karierę od udostępniania swojej muzyki za darmo w internecie. W 2012 roku ukazał się ich debiutancki album zatytułowany po prostu "KAMP!". Płyta cieszyła się ogromnym powodzeniem, sprzedając się w kilkunastu tysiącach egzemplarzy. Rok 2015 przyniósł drugi album zespołu, taneczno-kontemplacyjną "Ornetę". W 2018 roku ukazał się trzeci album zespołu, zatytułowany "DARE". Muzycy podróżują na niej na granicy elektroniki i popu, zjednując sobie publiczność obecną po obu stronach, dzięki czemu "DARE" jest przebojowo-taneczne i popowo-melancholijne. Swoich korzeni szuka zarówno w techno, jak i na czołowych miejscach list przebojów, a efekty można będzie oglądać podczas pierwszej edycji Salt Wave Festival.


Fisz Emade Tworzywo


Fisz Emade Tworzywo od lat odgrywa ważną rolę na polskim rynku muzycznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hiphopie miękkie brzmienia i teksty nawiązujące swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie. W marcu premierę miał ich najnowszy album „Radar".


Kasia Lins


Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. W 2018 roku zadebiutowała długogrającym albumem pt. "Wiersz ostatni". Płyta przepełniona jest charakterystycznymi, porywającymi harmoniami wokalnymi, przestrzennymi gitarami i emocjonalnymi tekstami. Duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój jej muzyki odczuwalny jest szczególnie podczas koncertów. Współkompozytorami utworów są Michał Lange i Karol Łakomiec, za produkcję odpowiadają Marcin Bors oraz wspomniany Michał Lange. Artystka otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2019 w dwóch kategoriach - Album roku pop alternatywny i Autor roku.


Jacob Banks


Jacob Banks urodził się w Nigerii i w wieku 13 lat razem z rodziną przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Swoją karierę rozpoczął od wydanej w 2013 roku EP-ki „The Monologue". W późniejszym czasie ukazały się jeszcze świetnie przyjęte „The Paradox" i „The Boy Who Cried Freedom", a w listopadzie 2018 roku miał premierę jego wyczekiwany debiutancki album „Village". Na płycie artysta łączy różne style muzyczne – głównie R&B, jazz i blues a jego głęboki baryton przyprawia słuchaczy o dreszcze. Album powstał we współpracy z niezwykle doświadczonymi i utalentowanymi producentami takimi jak Paul Epworth (Adele, James Bay, FKA twigs) czy Malay (Frank Ocean, Sam Smith, Lorde) i został doskonale przyjęty zarówno przez krytyków, jak i przez fanów.


SKARBY


Skarby to unikatowa, retro-futurystyczna ścieżka dźwiękowa miasta. Zanurzona w głębokiej tradycji polskiej muzyki rozrywkowej, jazzowej i big-beatowej, ale czerpiąca również z nagrań terenowych, sampli z kronik filmowych i fragmentów kinematografii. W 2018 roku ukazał się bardzo dobrze przyjęty album „Wisła Skarbów". Dla fanów Jona Hopkinsa lub Ireny Santor; Bonobo albo Jerzego Miliana.


The Cinematic Orchestra


The Cinematic Orchestra po 12 latach wrócili ze znakomitym nowym albumem „To Believe". Jedna z najbardziej wpływowych brytyjskich formacji ostatnich 20 lat, założona przez Jasona Swinscoe, a w ostatnich latach współtworzona także przez Dominica Smitha, wypracowała unikalny styl na przecięciu jazzowej melancholii, sugestywności filmowych soundtracków i nowoczesnej elektronicznej produkcji. Od czasu przełomowego debiutu „Motion" zespół sprzedał setki tysięcy płyt, a ich najpopularniejszą piosenkę „To Build A Home" odtworzono w serwisach streamingowych ponad ćwierć miliona razy. Kompozycję znają także fani serialu „Orange Is The New Black". Z kolei utwór „Arrival Of The Birds" wybrzmiewa w nagrodzonym Oscarem obrazie „Teoria wszystkiego".


WhoMadeWho


WhoMadeWho to dynamiczne duńskie trio, które od prawie 20 lat nieustannie ewoluuje i eksperymentuje z brzmieniem, tworząc niesamowitą mieszankę łączącą w sobie elementy muzyki pop, indie, techno, disco i funk. Ich energetyczne utwory porywają publiczność podczas licznych koncertów na całym świecie. Tomas Barfood, Tomas Høffding i Jeppe Kjellberg wydali do tej pory sześć albumów, z których ostatni zatytułowany „Through The Walls" ukazał się w 2018 roku. W kwietniu 2019 roku premierę miał wydany w ramach kultowej serii słynnego berlińskiego klubu DJ set ich autorstwa - „WATERGATE 26".



Powiązane